natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Karzáí: Bojová mise NATO v Afghánistánu skončí už příští rok

  17. prosince 2012  21:04

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí | foto: NATO Photos

  Karzáí: Bojová mise NATO v Afghánistánu skončí už příští rok

  Bojové jednotky ISAF opustí Afghánistán nejpozději do konce příštího roku a o bezpečnost v zemi se postarají místní síly, oznámil na sobotní konferenci v Kábulu afghánský prezident Hamíd Karzáí.

  Dodal, že jednotky NATO opustí zemi v roce 2014. "Odchodu cizích jednotek z Afghánistánu se nemusíme obávat. Bezpečnost země ohrožena nebude. Naopak, jejich odchod přispěje stabilitě," rozptýlil obavy Karzáí.

  NATO postupně předává zodpovědnost za bezpečnost v zemi afghánským jednotkám od poloviny loňského roku. Podle plánu by mělo k úplnému předání dojít v roce 2014. Afghánské ministerstvo obrany se nicméně snaží proces co nejvíce urychlit, podle něj má NATO zcela opustit zemi již v příštím roce.

  Kam dál?
  Rasmussen: Stahování z Afghánistánu může být urychleno (2.10. 2012)
  Stahování z Afghánistánu pokračuje: NATO uzavřelo přes 200 základen (27.8. 2012)

  Zdroj: Zee News (Indie)

  ---

  Syrské rakety dopadly nedaleko hranice s Tureckem

  Několik syrských raket Scud namířených proti rebelům dopadlo velmi blízko syrsko-turecké hranice, komentoval na svém blogu admirál James Stavridis, vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě. Vysvětloval tak důvody, proč Severoatlantická aliance posílá do Turecka rakety Patriot.

  "Za posledních pár dní syrský režim vypálil několik raket typu Scud na protivládní cíle. Některé z nich dopadly dost blízko turecké hranice, což nás skutečně znepokojuje," píše Stavridis. Dále popisuje situaci v Sýrii jako "chaotickou a nebezpečnou."

  Spojené státy a NATO minulý týden obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada, že proti rebelům použil rakety Scud. Ten však obvinění důrazně popřel.

  Kam dál?
  Speciál: Krize v Sýrii a zapojení NATO

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Turecká opozice kritizuje vládu za Patrioty

  Během nedělního zasedání tureckého parlamentu se rozhořela vášnivá debata ohledně umístění raket Patriot na turecko-syrské hranici. "Turecko v očích sousedů ztratilo veškerou svoji důstojnost," prohlásil Osman Koruturk z opoziční Republikánské lidové strany. Dále poukázal na dřívější dobré vztahy s Teheránem, Bagdádem i Damaškem. "Teď jsme se všemi na ostří nože," zaútočil Koruturk na ministra zahraničí Ahmeta Davatoglu a zároveň ho obvinil, že udělal z Turecka "loutku významných členů NATO."

  Opozice tvrdí, že Sýrie je pouze zástěrkou pro vyslání raket Patriot do Turecka. Skutečným důvodem je podle ní ochrana radaru v provincii Malatya, jenž má zas údajně za úkol bránit Izrael.

  Kam dál?
  NATO rozmístí u syrských hranic v Turecku protiraketové střely Patriot (4.12. 2012)

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  NATO varuje Rusko: Energie není zbraň

  Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena by bylo od Rusů nesmírně hloupé, kdyby se svůj export nerostných surovin do Evropy snažili využít jako zahraničně-politickou zbraň. Evropa by pak pochopitelně začala hledat alternativní zdroje dovozu.

  "Rusko potřebuje dobré vztahy se zeměmi NATO. Členové Aliance a její partneři patří mezi klíčové ekonomické velmoci, a proto je pochopitelně v ruském zájmu s nimi spolupracovat," tvrdí Rasmussen. "Strategické partnerství mezi Ruskem a Aliancí nebrání tomu, že spolu v něčem nesouhlasíme, zatímco v jiných oblastech se posouváme kupředu. Máme mnoho společných bezpečnostním zájmů, ať už se jedná o Afghánistán, boj proti terorismu nebo pirátům," dodává.

  Kam dál?
  Analýza: Evropská komise versus Gazprom: otevření druhé fronty vůči Rusku (25.9. 2012)

  Zdroj: Russia Beyond The Headlines (Rusko)

  ---

  Peníze ze summitu NATO jdou na školní zahrádky

  Chicago investuje milion dolarů do projektu vzdělávacích zahrádek se zeleninou na šedesáti veřejných školách ve městě. Peníze, které zbyly po letošním summitu NATO, poputují do neziskové organizace Kitchen Community, jež projekt vzdělávacích zahrádek koordinuje. Vypěstovaná zelenina pak skončí dětem na talíři ve školní jídelně. Kitchen Community už z různých příspěvků vybudovala 14 takových zahrádek.

  Zahrádky se zeleninou nejsou jediným projektem, kam Chicago poslalo zbylé peníze ze summitu. Šest milionů dolarů šlo na přeměnu největšího městského parku. Další milion poputuje na projekt, který mladým lidem pomůže s jejich budoucím zaměstnáním.

  Kam dál?
  Speciál: Summit NATO v Chicagu 2012

  Zdroj: Chicago Sun-Times (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media