Kanadské stíhačky podnikly první nálet na IS
Kanada během svého prvního náletu na Islámský stát v Iráku a Sýrii zničila těžké stroje využívané k budování obrany této skupiny a odklánění vody z řeky Eufrat. Dvě stíhačky F-18 Hornet shodily bomby na čtyři cíle poblíž přehrady v blízkosti iráckého města Fallúdža.
IS využíval toto vybavení na „odklonění vody z řeky Eufrat, aby zaplavil některé oblasti a vytlačil obyvatele provincie Anbar a zároveň tím i odepřel vodu dalším lidem po proudu řeky“, informoval generálporučík Jonathan Vance. Zatopením některých oblastí IS dále nutí civilisty a irácké vojáky k použití určitých cest, kam poté klade improvisované výbušniny.
Kam dál?
Nálety USA nabírají na intenzitě, Kobani stále v obležení (27.10. 2014)
Kanada se připojí k USA v boji proti IS (14.10. 2014)
Zdroj: Al Arabiya News (Spojené arabské emiráty)
---
NATO znovu varuje Francii před prodejem Mistralů Rusku
Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Philip Breedlove zopakoval varování Severoatlantické aliance Francii kvůli prodeji vojenských lodí třídy Mistral Rusku. „Zaměřme se na fakta. Jsou to velmi schopné lodě,“ uvedl Breedlove. Aliance je proti prodeji, protože by mohly změnit námořní rovnováhu v Evropě ve prospěch agresivního Ruska.
Minulý týden Moskva informovala, že obdržela pozvánky na předávací ceremoniál v polovině listopadu, ale francouzská vláda popírá, že by došlo k dohodě. „Podmínky do dnešního dne nebyly splněny, aby byly Mistraly dodány,“ uvedl francouzský ministr financí Michel Sapin. Těmito podmínkami jsou návrat situace na Ukrajině do běžného stavu a aby tam Rusko hrálo kladnou roli.
Kam dál?
Francie rozhodne v listopadu, zda dodá Mistraly Rusku (30.10. 2014)
Zdroj: DoD Buzz (USA)
---
Napětí mezi Ruskem a NATO opět roste
Zvýšená ruská letecká aktivita ve východní Evropě a přesun ruských vojsk blíže k ukrajinským hranicím opět zvyšují napětí mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Na setkání s šéfkou evropské diplomacie Fredericou Mogherini generální tajemník NATO Jensem Stoltenbergem uvedl, že chování Ruska je nepřijatelné: „Rusko pokračuje v podpoře separatistů tím, že je cvičí, dodává jim vybavení a podporou svých speciálních jednotek operujících v některých částech Ukrajiny.“
Nedávno NATO zaznamenalo rovněž aktivita ruských vojenských letadel, jež se sice odehrávala u Pobaltí a nad Severním mořem v mezinárodním vzdušném prostoru, se blížila se národním hranicím. „Co jste viděli minulý týden byla větší a komplexnější seskupení letadel, jež letěla zase o kousek dál a více provokativní dráhou letu,“ informoval vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Philip Breedlove.
Rusko naopak vyjádřilo obavy ohledně rozrůstání Aliance a posílení jejich vojsk ve východní Evropě.
Kam dál?
Rusové vzkazují, že jsou stále mocní, varuje vrchní velitel NATO (4.11. 2014)
GLOSA: Proč děsí němé ruské letouny? Chovají se jako auta bez blinkrů (4.11. 2014)
Zdroj: Euronews (Francie)
---
Nový Zéland odrazuje své občany od boje za Islámský stát
Nový Zéland posílí opatření, která zabrání jeho občanům připojit se k Islámskému státu (IS) v Iráku a Sýrii, ale vojensky se do konfliktu nezapojí, informoval o tom novozélandský premiér John Key. Země si je vědoma nárůstu rizik, který je zapříčiněn sílením Islámského státu. Někteří Novozélanďané se přímo účastní bojů, získávají prostředky nebo bojovníky IS podporují. Mezi opatření patří pozastavení nebo zrušení pasu některým osobám a navýšení rozpočtu bezpečnostním složkám na sledování domnělých stoupenců IS.
Nový Zéland zvýší svou humanitární pomoc lidem, kteří museli kvůli konfliktu v Iráku nebo Sýrii opustit své domovy, a možná se bude podílet na výcviku iráckých sil, ale odmítá přímou účast v bojích. „Vylučuji vyslání speciálních sil nebo jiných vojáků do bojové mise v Iráku,“ uvedl Key.
Kam dál?
ANALÝZA: Přichází soumrak Islámského státu? (29.10. 2014)
Zdroj: Global Post (USA)
---
V Gruzii se rýsuje politická krize: jeden ministr vyhozen, další odstoupili
Gruzínský premiér Irakly Garibašvili vyhodil svého ministra obrany Irakly Alasaniu poté, co kritizoval zatčení několika úředníků na jeho ministerstvu jako politicky motivované a zaměřené na ty, kdo byli pro lepší vztahy se Západem.
Garibašvili označil tyto Alasaniovy poznámky za nezodpovědné: „Místo aby pomáhal vyšetřování ve snaze zjistit objektivní pravdu v případu, reakce Irakly Alasanii způsobila zpolitizování ministerstva obrany a ozbrojených složek, což je pro mě kategoricky nepřípustné a negativně to ovlivňuje bezpečnost naší země a efektivnost práce naší vlády.“
V reakci na vyhození ministra obrany rezignovala ministryně zahraničí Maja Pandžikidze, gruzínský ministr pro evropskou a euro-atlantickou integraci Alexi Petriašvili, 1. náměstek ministra zahraničí Davit Zalkaliani a další tři náměstci na ministerstvu zahraničí.
Zdroj: Public Radio of Armenia (Arménie)