Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Kanada odmítá prodloužit svou misi v ISAF

Vydáno 07.08.2009

Kanada odmítá prodloužit svou misi v ISAF
Nehledě na žádost generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogh Rasmussena Kanada nehodlá prodloužit svou misi v Afghánistánu. Kanadský ministr zahraničí Lawrence Cannon potvrdil, že v roce 2011 dojde ke stažení všech kanadských vojáků z Afghánistánu. Na návštěvě Afghánistánu Rasmussen vyzdvihl kanadskou účast v afghánském tažení. Na téma odchodu kanadských sil, oznámil, že z pohledu Aliance by tohoto kroku velice litoval. "Nemůžeme dopustit, aby se Afghánistán stal útočištěm pro teroristy. A myslím si, že je i v zájmu Kanady zajistit bezpečný a stabilní Afghánistán," dodal Rasmussen.

V současné době se v Afghánistánu nachází na 2 800 kanadských vojáků v rámci mise ISAF. V roce 2008 parlament hlasoval pro stažení celého kontingentu, a to nejpozději do roku 2011. Do dnešního dne přišly kanadské síly o 127 vojáků a několik civilních zaměstnanců.

Čtěte také:
Kanada: Stále platí, že z Afghánistánu se stáhneme v roce 2011

Zdroj: AFP (Francie)

---

Afghánistán potřebuje dvojnásobnou armádu, tvrdí senátoři
Američtí senátoři a civilní poradci vyvíjí tlak na amerického prezidenta Baracka Obamu a vojenské velitele, aby minimálně zdvojnásobili velikost afghánských bezpečnostních sil. Podle zastánců větší afghánské armády by ozbrojené složky měly zvýšit svůj početní stav ze současných 175 tisíc na minimálně 400 tisíc.

Velitel aliančních a amerických sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal podle armádních zdrojů navrhne ve své zprávě překročit dosavadní plán na výstavbu afghánských bezpečnostních sil. Zpráva amerických zpravodajských služeb hovoří o potřebě 325 tisíc mužů v armádě a policii, aby tak Afghánci mohli vést efektivní boj proti povstalcům.

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Nezasahujte do somálského konfliktu, varují USA Eritreu
Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton pohrozila Eritreu, že Spojené státy zakročí, pokud eritrejští vůdci nepřestanou podporovat somálské povstalce. Povstalecká skupina al-Shabab se snaží sesadit somálskou vládu a jejího vůdce, kteří mají podporu Organizace spojených národů.

"Je načase, aby Eritrea ukončila spolupráci s al-Shaba a stala se produktivním, a ne destabilizujícím sousedem,” prohlásila ministryně po schůzce se somálským vůdcem. "Jejich jednání je naprosto nepřijatelné. Jsme připraveni zakročit pokud nepřestanou," dodala Clinton.

USA zvýšily dodávky zbraní a munice pro somálskou vládu, Hillary Clinton však vyloučila jakoukoli účast amerických sil v Somálsku. Eritrejští představitelé spolupráci s al-Shabab popřeli a označili ji za pouhý výmysl amerických zpravodajských služeb. Několik somálských islamistických skupin do Eritreji uprchlo v roce 2006 po té, co etiopské síly vstoupily do Somálska.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Výbuch zabil čtyři vojáky USA
Čtyři vojáci armády Spojených států zemřeli poté, co jejich vozidlo najelo na improvizované výbušné zařízení v afghánské provincii Hílmand. Informační zdroje neuvedly žádné podrobnosti o jejich smrti, ani z jaké jednotky vojáci byli. Za srpen tak přišlo o život již 11 příslušníků amerických ozbrojených sil.
S blížícími se volbami roste intenzita útoků povstalců na alianční cíle a vojáky. Provincie Hílmand je svědkem nekrvavějších bojů od začátku celé afghánské kampaně v roce 2001. Vojáci americké námořní pěchoty se v provinci snaží před nadcházejícími volbami sérií ofenzív vypudit povstalce ze svých útočišť.

Čtěte také:
Volby se blíží, aktivita Talibanu roste

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Poradce: USA čekají v Afghánistánu ještě dva roky tuhých bojů

Podle odborníka na protipovstalecký boj a nového poradce generála Stanleyho McChrystala Davida Kilcullena čekají v Afghánistánu Spojené státy další dva roky tuhých bojů. Kilcullen načrtl možný scénář dalšího vývoje v Afghánistánu. Dva roky tuhých bojů by mělo následovat tříleté tranzitní období, ve kterém afghánské ozbrojené síly přeberou iniciativu. Pět let se pak alianční síly budou podílet na pozorování a monitorování situace. "Budeme bojovat dva roky a bude následovat úspěšný přechod, nebo budeme bojovat dva roky, prohrajeme a půjdeme domů," řekl Kilcullen.

Kilcullen je toho názoru, že by alianční síly měly vytrvat. Na druhé straně dodal, že s omezenými finančními a lidskými zdroji je nejasné, jak dlouho vydrží. Kilcullen mluvil za sebe a není jasné, jestli McChrystal sdílí jeho názory. Ten by měl do několika týdnů vypracovat zprávu, která navrhne určité změny ve vedení boje v Afghánistánu. Zpráva může požadovat i vyslání dalších sil.

Čtěte také:
Nová strategie pro Afghánistán: Více vojáků pro boj s Talibanem
McChrystal: Riziko vyšších ztrát se vyplatí

Zdroj: Associated Press (USA)

sin natoaktual.cz