Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Kanada čelí jako člen NATO agresivnější špionáži

Vydáno 15.04.2009

Kanada čelí jako člen NATO agresivnější špionáži
Kanada se stala cílem „důmyslnějších a agresivnějších“ aktivit zahraničních špionů, kteří usilují o přístup k aliančním vojenským informacím tajného charakteru, uvádí se ve zprávě kanadské tajné služby (CSIS) zveřejněné v úterý. Podle ní má Kanada, jako člen NATO a mnoha jiných bilaterálních i multilaterálních obranných smluv, přístup k vojenským technologiím a informacím, které jsou v hledáčku zahraničních rozvědek, mezinárodních kriminálních sítí a teroristických organizací.

Ředitel CSIS Jim Judd ve zprávě píše, že špionážní aktivity pokračují již desítky let „s nezmenšenou silou“ a zůstávají hlavní bezpečnostní hrozbou, hned po boji proti terorismu. S pomocí nových technologií zahraniční agenti sbírají informace, dopouští se krádeží duševního vlastnictví, falšují dokumenty a v neposlední řadě zastrašují přistěhovalecké komunity.

Čtěte také:
Estonský špion prodával tajné informace NATO

Zdroj: AFP (Francie)

---

Eskalace násilí u somálského pobřeží
Pobřeží Afrického rohu zažívá prudkou eskalaci pirátských aktivit. Jen několik hodin poté, co se v úterý kriminálním gangům v rychlých člunech podařilo unést dvě plavidla, zaútočili novodobí korzáři na další nákladní loď. Zprávu oznámil štábní důstojník Severoatlantické aliance Stephan Gresmak. 

Při posledním incidentu zaútočilo deset pirátů vybavených automatickými zbraněmi a granátomety ve třech lehkých člunech na liberijský koráb Safmarina Asia. Informace o případných ztrátách na životech nejsou zatím k dispozici.     

Čtěte také:
Piráti u Somálska napadli alianční loď

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rogozin: NATO se vměšuje do vnitřních záležitostí Gruzie
Ruský velvyslanec při Severoatlantické alianci Dmitrij Rogozin v úterý prohlásil, že plány na pořádání aliančního vojenského cvičení v Gruzii jsou vměšováním do vnitřních záležitostí bývalé sovětské republiky a také důkazem hrubé lhostejnosti vůči lidem „obětovaným na oltář napoleonských ambicí“ gruzínského prezidenta Micheila Saakašiviliho.

Vojenské manévry s názvem Cooperative Longbow/Lancer – 2009, jichž se zúčastní 900 osob z 23 členských států NATO s cílem zlepšit interoperabilitu mezinárodních jednotek, mají podle velvyslance podpořit vratkou pozici gruzínského prezidenta a „zpochybnit“ postavení Jižní Osetie a Abcházie. Rusko prý bude nuceno reagovat

Čtěte také:
Rada NATO-Rusko se sejde 22. dubna
Rogozin: NATO soupeří s OSN

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Obama žádá Kongres o „poslední“ mimořádné navýšení vojenských výdajů
Americký prezident Barack Obama předložil Kongresu 9. dubna návrh zákona o mimořádném navýšení vojenského rozpočtu pro druhou polovinu tohoto roku. Obamou žádaná částka 83,4 miliardy dolarů, jež má pokrýt náklady na tažení v Iráku a Afghánistánu, je podle prezidentova dopisu předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi posledním balíčkem nepodléhajícím řádným rozpočtovým procedurám. Ty Kongresu poskytují mnohem větší možnost kontroly nad obrannými výdaji.   
 
Obama zároveň Kongres požádal o rychlé přijetí zákona. „Irelevantní a nadbytečné“ dodatky by neměly tento návrh zdržovat. Podle amerického ministra obrany Roberta Gatese by měla celá záležitost u zákonodárců projít hladce, pro prezidentova rozhodnutí týkající se Afghánistánu a Iráku prý v Kongresu existuje „široká nadstranická podpora“.

Čtěte také:
USA: V senátu neprošlo stažení z Iráku

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO vyšetří okolnosti úmrtí civilistů při náletu
Severoatlantická aliance vyšetřuje obvinění, podle kterých mělo být při letecké operaci jednotek ISAF v Afghánistánu zabito šest civilistů, včetně dětí. Aliance tvrdí, že nálet ve východní provincii Kunar zneškodnil čtyři až osm militantů, kteří podle zpravodajských informací připravovali útok na vojáky ISAF. Mluvčí alianční mise v Afghánistánu kapitán Mark Durkin nicméně prohlásil, že ISAF okolnosti náletu vyšetří a případné oběti odškodní.   

Ztráty na životech civilního obyvatelstva jsou jedním z hlavních zdrojů napětí mezi afghánskými úřady a zahraničními jednotkami. Necelý týden před tímto incidentem velení americké mise v Afghánistánu přiznalo, že během operace ve východní provincii Khost zemřeli nejméně čtyři civilisté - vinou amerických a afghánských jednotek. Představitelé armády se za událost omluvili.  

Čtěte také:
Zpráva: Více vojáků v Afghánistánu, více civilních obětí
McKiernan: Podpora afghánského obyvatelstva je klíčem k úspěchu

Zdroj: Voice of America (USA)

vtr natoaktual.cz