Co psala světová média o Severoatlantické alianci

K volbám se registrovalo 15,6 milionů Afghánců

Vydáno 12.03.2009
K volbám se registrovalo 15,6 milionů Afghánců
Severoatlantická aliance ve středu oznámila, že k srpnovým prezidentským volbám v Afghánistánu se zaregistrovalo přes 15 milionů voličů. K posledním parlamentním volbám v roce 2005 se v třicetimilionovém Afghánistánu zaregistrovalo 12,6 milionů voličů.

Tiskový mluvčí Aliance James Appathurai uvedl, že registrační proces zahájený v říjnu minulého roku byl dokončen. Dále bylo podle slov mluvčího během registrace přihlášeno 4,3 milionu nových voličů, 35 - 38 % z celkového počtu přihlášených tvoří ženy. Appathurai také prohlásil, že k zajištění bezpečného průběhu voleb připravují členské státy Aliance vyslání tisíců dodatečných vojáků.

Čtěte také:
NATO varuje před dubnovým termínem afghánských voleb

Zdroj: AP (USA)

---

Flotila NATO vyrazí proti pirátům příští týden
Válečná plavidla Severoatlantické aliance budou příští týden připravena zahájit novou protipirátskou operaci u somálského pobřeží, oznámil mluvčí Aliance James Appathurai. "Alianční velvyslanci právě schválili operační plán na rozmístění stálé námořní mise," uvedl k nové alianční operaci v jedné z nejdůležitějších oblastí námořní plavby Appathurai.

Mise nazvaná "Allied Protector" (Spojenecký ochránce) se bude skládat ze šesti plavidel - po jednom ze Spojených států, Kanady, Nizozemí, Portugalska a Španělska, zbylá dvě vyšle Německo. Suezský průplav by měl konvoj lodí projet 19. března, přičemž jeho mise by s přestávkami měla trvat kolem šesti týdnů.

Čtěte také:
Francie: EU a NATO pomáhají odvrátit útoky pirátů
JAR se zapojí do mise proti pirátům

Zdroj: AFP (Francie)  

---

Nevybuchlá munice NATO stále straší Srbsko
I deset let poté, co Severoatlantická aliance zaútočila na Srbsko, se v zemi stále nachází více než 2 500 kusů nevybuchlé kazetové munice. Její bezpečné zneškodnění vyžaduje mezinárdoní asistenci.

Podle Miroslava Pisareviče z organizace Norwegian National Aid je potřeba vyčistit zhruba 15 čtevrečních kilometrů srbského území. Nevybuchlá munice ohrožuje kolem 160 000 lidí, z nichž polovina žije v přímé blízkosti nebezpečných výbušnin. Při současném tempu si odklízení podle odborníků vyžádá ještě 20 let.

Na dokončení zneškodňovacích prací potřebuje Srbsko 30 milionů eur. Vláda v Bělehradě však ještě musí podepsat Oselskou konvenci zakazující šíření, výrobu, prodej a používání kazetové munice, kterou sama iniciovala. Bez jejího podpisu totiž Srbsko nemá přístup k fondům určeným k odklízení nevybuchlé munice a na pomoc jejím obětem.

Zdroj: B92 (Srbsko)  

---

Solana: Noví členové byli pro Alianci přínosem
Rozšíření Severoatlantické aliance o Polsko, Českou republiku a Maďarsko v roce 1999 znamenalo pro Alianci posílení a přispělo k větší bezpečnosti v Evropě, prohlásil bývalý generální tajemník Aliance Javier Solana.

Ve středečním interview pro polskou zpravodajskou agenturu PAP dále uvedl, že noví členové musí splnit dvě podmínky - přistupující země musí přispět k bezpečnosti ostatních členů a také Aliance sama musí uchazeči poskytnout odpovídající bezpečnostní záruky. Podle Solany byly v roce 1999 oba tyto předpoklady splněny.

Na otázku možných změn aliančních struktur reagoval Solana s tím, že NATO se potřebuje přizpůsobit měnícímu světu. Vláda nového amerického prezidenta Baracka Obamy by podle něj mohla být pro takový proces inspirací.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Šéf NATO navštíví Polsko, Česko a Maďarsko
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de hoop Scheffer navštíví mezi 11. a 13. březnem Maďarsko, Českou republiku a Polsko. Třídenní návštěva se kryje s desátým výročím jejich členství v Alianci.

V Budapešti se Scheffer sejde s maďarským prezidentem Laszlo Solyom, dále pak s premiérem, ministrem zahraničí a předsedou parlamentu. V Praze pohovoří s českým prezidentem Václavem Klausem a některými členy kabinetu Mirka Topolánka. Zde se také zúčastní neformálního setkání ministrů obrany EU a vystoupí na konferenci věnované rozšiřování Aliance.

Ve Varšavě se uskuteční konzultace s polským prezidentem Lechem Kaczynskim, premiérem Donaldem Tuskem, ministrem zahraničí Radoslavem Sikorskim a ministrem obrany Bogdanem Klichem.

Zdroj: Blackanthem Military News (USA) 

vtr natoaktual.cz