Co psala světová média o Severoatlantické alianci

K ruským bombardérům u pobřeží Aljašky startovaly stíhačky USA a Kanady

9. srpna 2019  14:20
Ruský bombardér Tu-95. Ilustrační foto. | foto: RAF

K ruským bombardérům u pobřeží Aljašky startovaly stíhačky USA a Kanady

Za dvěma ruskými stroji Tupolev Tu-95, které se pohybovaly v prostoru nad Beaufortovým mořem, musely odstartovat stíhací letouny Spojených států a Kanady, uvedlo velení severoamerické vzdušné obrany (NORAD).

Bombardéry vstoupily do identifikačních zón aljašské a kanadské protivzdušné obrany (ADIZ), které sahají 200 mil od pobřeží, nevstoupily ovšem do suverénního prostoru USA nebo Kanady. Letos se jedná již o pátý podobný incident.

Kam dál?
Jižní Korea vypálila varovné výstřely na ruský vojenský letoun (23.7. 2019)

Zdroj: ABC News (Austrálie)

---

NATO se nemusí připravovat na odchod USA, ujišťuje Stoltenberg

Jsem přesvědčen, že Spojené státy zůstanou členem Severoatlantické aliance, ujistil generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Aliance se žádným způsobem nepřipravovala na nepravděpodobný odchod USA, mohli bychom tak vyslat signál potvrzující tuto možnost, dodal Stoltenberg.

„Silné NATO je dobré pro Evropu, ale také pro USA,“ zdůraznil Stoltenberg. Aliance má ve Washingtonu silnou podporu obou politických stran, tato byla vyjádřena nejen slovy, ale též skutky, připomněl generální tajemník zvyšující se vojenskou přítomnost sil USA v Evropě.

Kam dál?
Demokratičtí kandidáti na prezidenta USA by zlepšili vztahy s NATO i Čínou (28.6. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Stíhací letouny NATO spatřily ruský letoun v blízkosti lotyšských hranic

Letouny Severoatlantické aliance, které střeží vzdušný prostor Pobaltí, zaznamenaly ruský vojenský letoun Antonov An-26, který se pohyboval nad Baltským mořem v blízkosti lotyšského vzdušného prostoru.

Jen o pár dní dříve zaznamenali piloti NATO poblíž lotyšských hranic tři jiné ruské vojenské stroje – dva Suchoje Su-27 a jeden Tupolev Tu-142, uvedly lotyšské ozbrojené síly (NAF). Za poslední měsíc se ruské jednotky prostřednictvím různé techniky přiblížily k lotyšským hranicím v 16 případech, dodává NAF.

Kam dál?
NATO musí zlepšit čas reakce, říká odcházející estonský velitel (18.7. 2019)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

Letci z letounů AWACS odhalují své požadavky na nové stroje

Severoatlantická aliance hledá náhradu za dosluhující letku strojů včasné výstrahy a řízení (AWACS) tvořenou stroji Boeing E-3A. Zatímco představitelé Aliance dosud nerozhodli, zda úlohu převezme jedna platforma či celá rodina systémů, organizace již nyní získává zpětnou vazbu od posádek současných strojů.

„Domnívám se, že nejdůležitější jsou schopnosti a jejich absolutní vzájemná součinnost. To je dle mého názoru klíčové,“ uvedl člen posádky NATO E-3A v německém Geilenkirchenu poručík Hans Growla.

Hledání náhrady za AWACS je závod s časem, prohlásil v červnu ředitel alianční agentury spravující program strojů E-3A Michael Gschossmann. NATO má v plánu investovat do konečného prodloužení životnosti letounů 750 milionů dolarů, stroje by pak mohly sloužit až do roku 2035.

Kam dál?
Šest států NATO bude spolupracovat na strategické vzdušné přepravě (19.6. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Německé ministerstvo obrany přiznává velké výdaje na poradce

Za poslední měsíce přišli externí poradci německé ministerstvo obrany na téměř stejnou sumu, jakou za ně zaplatilo všech 13 zbývajících ministerstev dohromady. Od ledna do června letošního roku zaplatilo ministerstvo obrany a jeho přidružené instituce 155 milionů eur za poradce a podpůrné služby, odhalují údaje vyžádané v parlamentu opoziční stranou Die Linke. Vysoké výdaje si vyžádala výzva, jakou pro ministerstvo představuje digitalizace, vysvětluje parlamentní státní tajemník ministerstva obrany Thomas Silberhorn.

Částka zahrnuje 109 milionů eur vyplacených poskytovateli IT služeb pro německou armádu, společnosti BWI. Státem vlastněná společnost byla vytvořena v roce 2007 a poskytuje logistické a administrativní služby výpočetní techniky výhradně pro bundeswehr celostátně, na 1 200 místech, včetně mise Severoatlantické aliance v Kosovu.

Kam dál?
Němci se vracejí k plánu dosáhnout dvouprocentních výdajů na obranu (26.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.