Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Demokratičtí kandidáti na prezidenta USA by zlepšili vztahy s NATO i Čínou

28. června 2019  15:35
Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Demokratičtí kandidáti na prezidenta USA by zlepšili vztahy s NATO i Čínou

V debatě kandidátů Demokratické strany na dalšího prezidenta USA zazněla otázka, který z mezinárodních vztahů by měla příští administrativa obnovit jako první. Nejčastější odpovědi směřovaly ke vztahům se Severoatlantickou aliancí a evropskými spojenci, zmíněna byla také Čína či OSN.

„Jeden z mých prvních telefonátů by byl evropským lídrům a řekla bych jim: Jsme zpět!“ uvedla kandidátka Marianne Williamson. Pro NATO by se rozhodl i bývalý viceprezident Joe Biden, podle něhož se jedná o „nejdůležitější alianci v historii Spojených států“.

Kam dál?
USA varují před projektem společné evropské armády (15.5. 2019)

Zdroj: Fox Business (USA)

---

Novým českým velvyslancem při NATO se stane Jakub Landovský

Současný náměstek ministra obrany Jakub Landovský nahradí na konci léta ve funkci stálého velvyslance při Severoatlantické alianci Jiřího Šedivého, který na postu působil od září 2012. Jedná se už o pátou změnu náměstků na ministerstvu obrany během posledního půl roku.

„Česká republika nemá alternativu, co jí v oblasti tvrdých hrozeb nabízí Severoatlantická aliance,“ uvedl Landovský v rozhovoru. Budoucí velvyslanec by chtěl v NATO vylepšit obraz České republiky a zlepšovat vztahy mezi NATO a Evropskou unií.

Kam dál?
Český ministr zahraničí ocenil ty, kteří přispěli ke vstupu ČR do NATO (14.3. 2019)

Zdroj: iRozhlas (ČR)

---

Ministr obrany USA se snaží sjednotit spojence ohledně Íránu

Úřadující americký ministr obrany Mark Esper během schůzky ministrů Severoatlantické aliance žádal spojence, aby veřejně odmítli nepřátelské jednání Íránu. Esper také spojence vyzval, aby zvážili účast na chystaném plánu na ochranu námořní cesty v Hormuzském průlivu. Ministr prohlásil, že USA nechtějí válku a místo toho hledají evropskou podporu v diplomatickém řešení.

„Diskutoval jsem o nutnosti udělat tuto záležitost mezinárodní tím, že jsem povzbudil spojence NATO a regionální partnery, aby vyjádřili svůj nesouhlas se špatným chováním Íránu a pomohli nám odstrašit další provokativní činy skrze zlepšení námořní bezpečnosti,“ uvedl Esper po jednání.

Kam dál?
Nový ministr obrany USA bude v Bruselu jednat o Íránu (25.6. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Ukrajina se připravuje na účast na misích NATO

Ukrajina by se v blízké budoucnosti mohla zapojit do misí Severoatlantické aliance, přestože není jejím členem. „Dokončili jsme přípravu dokumentů, které nám umožní přidat se k misi NATO v Iráku - hlavně našim expertům s bojovými zkušenostmi - a také se přidat k námořní operaci NATO Sea Guardian ve Středozemním moři,“ uvedl ukrajinský generál Anatolij Petrenko.

Petrenko, který je zároveň náměstkem ministra obrany, prohlásil, že účast na misích by pomohla s „povědomím o situaci v Černém a Azovském moři,“ kde se Ukrajina nedávno dostala do potyčky s Ruskem.

Kam dál?
Ukrajinské speciální síly získaly certifikaci NATO (25.6. 2019)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Velká Británie: Bývalý tlumočník pro misi v Afghánistánu chce práci u NATO

Afghánský tlumočník Parvaiz Malikzada, který tři roky pomáhal britské armádě během mise v Afghánistánu, se ze strachu o život přestěhoval do Velké Británie. Kvůli vládním pravidlům však nemůže sehnat lepší práci než ve fast foodu. Podle britských zvyklostí musí Afghánci v Británii strávit deset let, aby dostali bezpečnostní prověrku. Malikzada by však chtěl pokračovat v tlumočení pro NATO.

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že nemůže komentovat individuální případy, ale pravidla přezkoumává. Podle ministerstva se nejedná o „nepřekročitelné požadavky“ a rozhodnutí budou přijímána případ od případu.

Kam dál?
Dokud budou v Afghánistánu povstalci, neodejdeme, říká americký generál (10.5. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.