Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Jižní Afghánistán se zmítá v tuhých bojích

Vydáno 21.05.2009
Jižní Afghánistán se zmítá v tuhých bojích
Jižní Afghánistán, jedna z nejaktivnějších povstaleckých líhní, se v posledních dnech stává místem intenzivních bojů mezi Talibanem, podporovaným drogovou mafií, a aliančními jednotkami. V prohlášení to uvedli představitelé alianční mise ISAF v Afghánistánu. Podle aliančních informací se bojové operace odehrávají v regionu Marjah, jenž je součástí provincie Hílmand.

Současný nárůst povstalecké aktivity připisuje ISAF na vrub úspěšných zásahů vládních vojsk, kterým se v Marjahu s pomocí aliančních jednotek podařilo zabavit „významné množství narkotik“. Taliban se teď pokouší dobýt ztracené pozice a udržet si přístup k finančním zdrojům. V regionu prý existuje „jasná vazba“ mezi obchodem s drogami, korupcí a financováním povstalců. Jedním z důležitých vodítek je podle prohlášení každoroční příliv zahraničních bojovníků právě v době sklizně makovic, z nichž se posléze vyrábí opium.

Čtěte také:
USA mění velitele sil ISAF 
Rusko žádá NATO a OSN o zvýšení boje proti opiu

Zdroj: CNN (USA)

---

Alianční nálet v Afghánistánu zřejmě usmrtil civilisty
Letecká operace vedená Severoatlantickou aliancí si pravděpodobně vyžádala životy osmi afghánských civilistů, uvádí se v aliančním prohlášení. Jde o další z řady podobných incidentů, které velmi poškozují důvěru Afghánců v zahraniční jednotky. Případ vyšetřují společně afghánské úřady a alianční orgány.

Počáteční vyšetřování jednoho z předchozích náletů v provincii Farah, během něhož mělo podle afghánské vlády zahynout 140 civilistů, zatím naznačuje, že počet obětí se v tomto případě pohybuje okolo 20 až 30 osob. Případ prošetřuje americká armáda.

Čtěte také:
'USA někdy v Afghánistánu vychází ze špatných informací'
Gates: Taktika náletů v Afghánistánu se musí změnit

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Taliban používá bílý fosfor, tvrdí USA
Afghánští povstalci pokračují v užívání zbraní, které nejsou určené k vedení boje proti lidem, stojí v prohlášení americké armády. Alianční stanoviště v provincii Paktika se podle něj stalo cílem minometné palby, během níž byl proti zahraničním jednotkám nasazen bílý fosfor spolu s vysoce explozivní municí. Během incidentu nebyl nikdo zraněn.

Bílý fosfor je vysoce jedovatá látka, která se běžně používá k vytváření kouřových clon. Při kontaktu s lidskou pokožkou však může způsobit vážné popáleniny. Nevládní organizace jako například Human Rights Watch se snaží jeho používání v obydlených oblastech zastavit.

Obě strany konfliktu se obviňují z užívání bílého fosforu proti živým cílům. Americká armáda na začátku května odtajnila zprávu obsahující 44 případů, při nichž měli povstalci „použít nebo skladovat“ munici obsahující jedovaté činidlo. Armádní představitelé tvrdí, že jejich jednotky užívají bílý fosfor k osvětlení a značkování cílů, popřípadě k ničení budov. Nasazení takovéto munice vůči lidem se prý ale vyhýbají.

Čtěte také:
USA: Afghánští povstalci používají bílý fosfor proti lidem

Zdroj: CNN (USA)  

---

Arménie jednala s Aliancí o vzájemné spolupráci
Arménský ministr zahraničí Eduard Nalbandian a jeho kabinetní kolega z resortu obrany Seyran Ohanian se ve středu setkali s představiteli Severoatlantické aliance. Tématem jejich rozhovorů v Bruselu, nejprve s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem a poté v širším fóru Severoatlantické rady, byly otázky regionální bezpečnosti a pokračující vzájemné spolupráce.

Podle mluvčího arménského ministerstva zahraničí byly rozhovory zaměřeny na realizaci arménského Individuálního akčního programu spolupráce (IPAP). Ten byl zahájen v roce 2005 a měl zdůraznit rostoucí bezpečnostní vazbu mezi Arménií a Západem. Cílem programu bylo provést reformu arménských ozbrojených sil zaměřenou na implementaci aliančních standardů a postupů.

V rámci programu měla Arménie vyslat své vojáky do mezinárodních misí vedených NATO a přijmout účast na aliančních vojenských cvičeních. Jerevan jedno takové cvičení minulý podzim uspořádal. Účast na právě probíhajících manévrech v Gruzii však Arménie odmítla. „Spolupráce s NATO bude pokračovat v jiné formě,“ komentovalo celou záležitost arménské ministerstvo zahraničí.

Čtěte také:
Státy bývalého SSSR podporují spolupráci s NATO
NATO: Cvičení v Arménii bylo úspěšné

Zdroj: Asbarez (Arménie)  

---

Rusko reaguje na alianční cvičení v Gruzii
Rusko zvětší rozsah vojenských manévrů plánovaných na příští měsíc, uvedl v úterý náměstek ruského ministra obrany Alexandr Kolmakov. Moskva tak reaguje na právě probíhající alianční vojenské cvičení v Gruzii, vůči němuž se ruští představitelé staví velmi kriticky.

Komalkov prohlásil, že Rusko sleduje a vyhodnocuje vše, co se teď v Gruzii děje a podle toho také přizpůsobuje rozsah a formu svých vlastních vojenských manévrů nazvaných Kavkaz 2009. Ty budou prý srovnatelné s tím, co armáda předváděla v dobách Sovětského svazu. Ruského cvičení se mají zúčastnit všechny jednotky rozmístěné ve vojenském okruhu Severní Kavkaz a další jednotky z celé země.

Čtěte také:
Cvičení NATO v Gruzii zvýšilo napětí v regionu, tvrdí Rusko

Zdroj: Nasdaq (USA) 

vtr natoaktual.cz