natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Jednotky NATO zatkly Karadžičova syna

  7. července 2005  16:08

  Jednotky NATO zatkly Karadžičova syna
  Vojáci mezinárodních mírových sil v Bosně zatkly Aleksandara Karadžiče, syna bývalého bosenskosrbského velitele Radovana Karadžiče, který je podezřelý z válečných zločinů. Aleksandar Karadžič je podezřelý z podporování osob, jež jsou hledány mezinárodním soudním tribunálem v Haagu. Mohl by též mít informace o úkrytech hledaných osob a odhalit jejich spolupracovníky.

  Zatčení proběhlo čtyři dny před výročím masakru téměř osmi tisíc muslimských mužů a chlapců, za nějž jsou nejspíše zodpovědní Radovan Karadžič a Ratko Mladič. Nedávno se objevily informace, že by se Radovan Karadžič mohl skrývat v Černé Hoře, kde však mírové síly z Bosny nemohou zasáhnout.

  Zdroj: BBC (Velká Británie) 

  ---

  NATO by mělo vyslat jednotky do Dárfúru
  Severoatlantická aliance by měla do dvou měsíců v Dárfúru rozmístit alespoň 12 tisíc vojáků, kteří by dočasně nahradily síly Africké unie (AU), jež ještě nejsou schopny chránit obyvatelstvo v tomto súdánském regionu. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým odborníků. Mandát AU by též měl být posílen tak, aby její jednotky mohly v případě potřeby provádět preventivní útoky.

  V současnosti je v oblasti třítisícový kontingent afrických vojáků, kteří mají dohlížet na klid zbraní a chránit civilisty. Síly AU by ale měly být též vybaveny silnějšími zbraněmi, protože nedávno došlo k incidentu, kdy skupina rebelů zadržela a odzbrojila jednotku AU. Súdán se ale zatím staví k rozmístění jiných než afrických vojáků na svém území odmítavě.

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

  ---

  Povstalci zaútočili na konvoj NATO
  Kolona vozidel mezinárodních mírových sil v Afghánistánu (ISAF) se ocitla pod palbou z lehkých zbraní. Jde už o druhý útok proti jednotkám NATO v relativně klidné provincii Baghlan na severu země. Vojáci neutrpěli žádné zranění, palbu opětovali a pokračovali v cestě do Kábulu.

  Zdroj: XinhuaNet (Čína)  

  ---

  NATO ignoruje návrhy CSTO
  Severoatlantická aliance přehlíží návrhy na spolupráci s Organizací smlouvy o kolektivní bezpečnosti (Collective Security Treaty Organization - CSTO). Prohlásil to generální tajemník této organizace Nikolaj Bordyzha. "Prostě nás ignorují. Jsem přesvědčen o tom, že to je úmyslné. NATO nemá zájem spolupracovat s další organizací."

  SCTO, kterou tvoří Rusko, Bělorusko, Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán, přitom nepovažuje NATO za soupeře. Podle Bordyzhy by obě organizace mohly spolu pracovat na mnoha problémech a vytvořit účinný systém pro odvracení nových hrozeb.

  Zdroj: Novosti (Rusko)  

  ---

  Velitelství NATO prohlubuje spolupráci s Bosnou
  Na velitelství Severoatlantické aliance v Butmiru se konal seminář pro personál velitelství a klíčové důstojníky ozbrojených sil Bosny a Hercegoviny. Seminář je zaměřen na vylepšení spolupráce mezi těmito institucemi, aby se zefektivnila snaha o dokončení armádních reforem, které mají posunout Bosnu blíže programu Partnerství pro mír a alianci.

  Zdroj: FENA (Srbsko a Černá Hora)  

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media