natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Jednotky NATO budou střežit afghánské hranice

  3. ledna 2008  14:30

  Jednotky NATO budou střežit afghánské hranice
  Jednotky Severoatlantické aliance v Afghánistánu možná brzy převezmou větší odpovědnost za bezpečnost hraničního území mezi Afghánistánem a Pákistánem, které se po atentátu na pákistánskou opoziční vůdkyni Benázír Bhuttovou zmítá v chaosu. Až dosud se jednotky NATO bojující s Talibanem spoléhaly na silnou pomoc Pákistánu, jehož jednotky kontrolovaly povstalce překračující tyto hranice.

  Atentát na bývalou pákistánskou premiérku Bhuttovou by podle bývalého vysokého kanadského diplomata v Pákistánu Louise Delvoie mohl znamenat, že pákistánská vláda bude mít méně času na boj s Talibanem. Musí se nyní snažit především o to, aby v zemi zmítané násilím bylo dosaženo politické stability,.

  V současné době patroluje kolem afghánsko-pákistánských hranic dlouhých 1 500 km na 100 000 pákistánských vojáků. Stažením těchto jednotek by zmizela jakákoli kontrola hranic mezi Afghánistánem a Pákistánem. Zatímco většina  pozorovatelů považuje toto řešení za hrozbu pro kanadské jednotky operující v oblasti, kanadský generál ve výslužbě Lewis MacKenzie vidí situaci jinak. „Lidé na severozápadní hranici sice milují zabíjení nevěřících, ale převzetí Pákistánu by se jim líbilo ještě víc. Asi se to nestane, ale myslím, že je to jejich strategický záměr,“ upřesnil generál MacKenzie. 

  Čtěte také:
  Počet útoků na afghánsko-pákistánské hranici klesl o 40 %

  Zdroj: CTV (Kanada)

  ---

  Polsko vyšle do Afghánistánu dalších 400 vojáků
  Polsko má v Afghánistánu kolem 1 200 vojáků a ministr obrany Bogdan Klich schválil vyslání dalších posil do této násilím zmítané země. Čtyři sta vojáků by mělo do Afghánistánu odletět v dubnu nebo květnu. Polsko také zvažuje převzetí velení nad jednotkami v jedné z východních provincií.

  Podle slov ministra Klicha již Polsko začalo vyjednávat se Severoatlantickou aliancí o možnosti přeskupení polských sil a v lednu začne vyjednávat s Washingtonem o převzetí kontroly v provincii Paktika. „Dosažení strategických nebo politických cílů je s takto rozprostřenými silami nemožné,“ prohlásil Klich.

  Čtěte také:
  ČR: Posily do Afghánistánu, stažení z Iráku

  Zdroj: Javno (Chorvatsko)

  ---

  Gorbačov je proti nezávislosti Kosova
  Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov považuje snahy OSN a Severoatlantické aliance rozhodnout o budoucnosti srbské provincie Kosovo za neuvěřitelné. „Jde o neuvěřitelný a politicky a morálně špatný krok. Podle mezinárodního práva a předchozích rezolucí OSN je Kosovo součástí Srbska. Je to poprvé, kdy se dvě organizace snaží vyřešit osud jedné země, která není členem ani jedné z nich,“ řekl Gorbačov listu Rossijskaja Gazeta.

  Spojené státy americké a někteří evropští členové Rady bezpečnosti OSN oficiálně oznámili, že se již dále o statusu Kosova nemusí vyjednávat. Podle nich nyní o jeho osudu musí rozhodnout Evropská unie a NATO.

  Gorbačov vyjádřil znepokojení nad současnou situací Kosova. Připustil, že by se tento případ mohl stát precedentem a způsobit nedozírné následky v některých světových regionech.

  Čtěte také:
  EU a NATO rozhodnou o statusu Kosova
  Kosovo zrychluje na cestě k nezávislosti

  Zdroj: Russia-InfoCentre (Rusko)

  ---

  Velitel ISAF letos očekává v Afghánistánu více násilí
  Nárůst počtu atentátů v Afghánistánu v roce 2008 předpokládá velitel sil ISAF generál Dan McNeill. „Očekáváme, že povstalci budou nadále používat improvizované výbušniny a zvýší počet sebevražedných atentátů,“ prohlásil generál McNeill a zdůraznil nutnost posílení afghánských národních bezpečnostních sil. Generál vyjádřil naději, že se afghánská armáda a policie v roce 2008 zvětší a že sehrají důležitou roli ve stabilizaci bezpečnostní situace v zemi.

  Velitel McNeill také poznamenal, že jeho jednotky zvýší tlak na povstalce a za pomoci nových technologií se budou snažit předcházet sebevražedným atentátům. „Tento rok očekáváme, že budeme více úspěšní,“ dodal McNeill.

  Uplynulý rok 2007 v Afghánistánu byl nejkrvavějším od pádu talibanského režimu v zemi v roce 2001. V konfliktech a násilnostech vyprovokovaných povstalci zahynulo více než 6 000 lidí včetně povstalců, afghánských a aliančních vojáků, civilistů a humanitárních pracovníků.

  Čtěte také:
  Velitel NATO: Dobytá území může znovu získat Taliban
  Afghánskou misi povede americký generál

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Ázerbájdžán a NATO v roce 2008 zvýší vojenskou spolupráci
  Ázerbájdžán a Severoatlantická aliance tento rok zorganizují na 160 akcí v rámci Individuálního programu partnerství. Oznámil to Eldar Safarov, mluvčí ázerbájdžánského ministerstva národní obrany. První etapa Individuálního programu partnerství mezi Ázerbájdžánem a NATO byla uzavřena v roce 2007, další bude probíhat v letech 2008 a 2009.

  Safarov prohlásil, že od 1. ledna splňuje ázerbájdžánská národní armáda standardy NATO. V rámci Individuálního programu partnerství se letos plánuje uspořádání 56 kurzů, 19 workshopů, 12 setkání expertů, 17 konferencí, 5 výcviků a 20 pracovních setkání. Ázerbájdžán také v roce 2008 plánuje podepsat bilaterální dohody o vojenské spolupráci s Belgií, Čínou a Estonskem. Podobné dohody má již s více než dvaceti zeměmi.

  Čtěte také:
  Míra spolupráce NATO a Ázerbájdžánu bude záviset na Baku
  Baku hostí letní školu NATO

  Zdroj: Trend News (Ázerbájdžán)

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media