Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Izrael žádá o formální partnerství s NATO

Vydáno 01.11.2007

Izrael žádá o formální partnerství s NATO
Vláda izraelského premiéra Ehuda Olmerta vyjednávala se Severoatlantickou aliancí o možnosti sdílení informací, společných vojenských cvičeních a operacích. Podle vyjádření izraelských představitelů NATO tento návrh zvažuje.

Izraelská ministryně zahraničí Tsipi Livni prohlásila, že by větší spolupráce její země s NATO zvýšila bezpečnost v regionu. Izrael usiluje o pomoc NATO při zajištění hranice mezi egyptským Sinajským poloostrovem a pásmem Gazy, které je od letošního června kontrolováno hnutím Hamas.

Izrael je společně s arabskými státy jako jsou Alžírsko, Egypt, Jordánsko, Mauretánie, Maroko a Tunis od roku 1994 členem alianční iniciativy Středozemní dialog. Loni se spolupráce Izraele s NATO ještě zvýšila, a to zavedením výročních strategických konzultací.

Izraelský opoziční vůdce Benjamin Netanjahu žádá Severoatlantickou alianci, aby učinila Izrael svým strategickým partnerem do roku 2010, a varuje před „Blízkým východem plným íránských jaderných zbraní“.

Čtěte také:
Mír na Blízkém východě by přiblížil Izrael Alianci
Giuliani chce Izrael v NATO

Zdroj: World Tribune
(USA)

---

Projekt NATO pomůže Gruzii s likvidací raket
Druhý projekt aliančního Svěřeneckého fondu iniciativy Partnerství pro mír byl spuštěn v Gruzii. S jeho pomocí budou zničeny zásoby téměř 9 000 raket, mezi nimiž nechybí ani rakety S-8 země-vzduch, rakety Alazan a Kristall. Projekt počítá s rozpočtem 688 065 amerických dolarů a bude uskutečněn v roce 2008. Zásoby munice budou prozkoumány a poté zabaleny a převezeny do zařízení v Ponichale a Vaziani ke zničení.

Tento projekt povedou Litva, Lotyšsko a Estonsko, přispějí také Bulharsko, Česká republika, Gruzie a Rumunsko a alianční partnerské země Finsko a Švýcarsko. Práce budou prováděny v úzké spolupráci s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě za dohledu alianční agentury NAMSA.

Tato iniciativa je pokračováním předchozího projektu, během kterého bylo v Gruzii v letech 2003 až 2006 zničeno 530 naváděných střel země-vzduch.

Zdroj: News Blaze (USA)

---

Scheffer podpořil deklaraci o Bosně a Hercegovině
„Jménem Severoatlantické aliance vyjadřuji velkou podporu deklaraci Rady pro uskutečnění míru, vysokému představiteli OSN pro Bosnu a Hercegovinu Miroslavu Lajčákovi a jeho rozhodnutím, která učinil od převzetí funkce. Jeho kroky jsou v plné shodě s jeho mandátem a ústavou Bosny a Hercegoviny,“ prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

„Plná realizace Daytonské mírové smlouvy, včetně snah o zlepšení fungování státních institucí, je zásadní pro správné fungování Bosny a Hercegoviny. NATO podporuje toto úsilí. Raději než zpochybňovat Daytonskou smlouvu by zdejší politici, zejména představitelé Republiky Srpské, měli zůstat věrni svým vlastním závazkům a podniknout konkrétní kroky ke zlepšení fungování státu. Nejenže je to nezbytné pro integraci země do euroatlantických struktur, ale poslouží to také všem občanům Bosny a Hercegoviny,“ dodal Scheffer ve svém prohlášení.

Čtěte také:
Srbsko a Bosna chtějí do NATO co nejdříve
NATO a Bosna: Podpis dohody o spolupráci

Zdroj: NATO

---

NATO chválí Kanadu za její účast v Afghánistánu
Kanada významně přispívá misi NATO v Afghánistánu, ale Aliance potřebuje více takových zemí, které by misi poskytly podporu během nadcházejících šesti měsíců, řekl náměstek generálního tajemníka NATO Claudio Bisogniero. Podle něj budou příští měsíce rozhodujícím testem Severoatlantické aliance. Kanada, Spojené státy, Velká Británie a vrcholní představitelé NATO pro afghánskou misi zoufale shánějí více vojáků ze členských zemí Aliance.

Na konferenci Asociace atlantické smlouvy (ATA) v Ottavě, nevládní organizace úzce spojené s NATO, řekl její prezident Robert Hunter, že Kanada v Afghánistánu vzala na svá bedra mnohem větší díl odpovědnosti, než musela.

Čtěte také:
Kanada: Stažením z Afghánistánu „otestujeme“ NATO

Zdroj: TheStar
(Kanada)

---

Stále více Poláků je proti misím v Iráku a Afghánistánu
Podle posledního průzkumu veřejného mínění je více než 75 % Poláků proti polské účasti v misích v Iráku a Afghánistánu, zatímco pouze jedna pětina dotazovaných tyto operace podporuje. Průzkum provedlo centrum CBOS s 1 385 respondenty.

Průzkum ukázal, že 81 % Poláků je proti vojenské přítomnosti polských vojáků v Iráku a 77 % říká to samé o Afghánistánu. Mise v Iráku má naopak podporu pouze 16 % Poláků a mise v Afghánistánu 19 %. O tom, že operace NATO v Afghánistánu vrátí do země mír, je přesvědčeno jen 17 % Poláků, to samé o Iráku si myslí 16 % lidí. 72 % Poláků se domnívá, že polská účast ve vojenských misích v Iráku a Afghánistánu dělá z jejich země potenciální cíl pro teroristické útoky.

Součástí sil ISAF v Afghánistánu je asi 1 200 Poláků a dalších 900 vojáků je rozmístěno v Iráku.

Čtěte také:
Němci požadují odchod z Afghánistánu

Zdroj: People's Daily
(Čína)

 

 

epl natoaktual.cz