Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Itálie se příští rok začne stahovat z ISAF

Vydáno 13.10.2010
Itálie se příští rok začne stahovat z ISAF
Itálie se stala zatím poslední alianční zemí, která oznámila, že začne stahovat své jednotky z Afghánistánu v létě příštího roku. Podle slov italského ministra zahraničí Franca Frattiniho odjede všech 3 400 italských vojáků domů do roku 2014.

Již letos se z Afghánistánu stáhly holandské jednotky a stejný krok příští rok učiní Kanaďané. Mise v Afghánistánu přitom stále trpí nedostatkem vojáků, především instruktorů, kteří by vycvičili afghánské vojáky a policisty.

Čtěte také:
Taliban: NATO by se po vzoru Nizozemí mělo začít stahovat z Afghánistánu
Nizozemci začali se stahováním z Afghánistánu

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

Vojenský materiál pro ISAF přes Rusko nesmí
Rusko formálně oznámilo Severoatlantické alianci, že nepovolí přepravu aliančního vojenského materiálu jednotkám ISAF v Afghánistánu přes svoje území. Moskva tak i nadále povolí přepravovat pouze materiál nevojenského charakteru (jídlo, léky, stany) přes ruské území.

Aliance se na Rusko obrátila s žádostí o možnost využívání jeho půdy pro převoz vojenského materiálu poté, co minulý týden zapálili neznámí útočníci více než tři desítky aliančních cisteren s palivem v pákistánské Quettě.

Čtěte také:
Gruzie láká NATO. Nabízí území k transportu zásob do Afghánistánu
NATO požádá Čínu o zásobovací trasu pro ISAF

Zdroj: The Nation (Pákistán)

---

Medveděv se nevzdává plánu na novou bezpečnostní organizaci
Ruský prezident Dmitrij Medveděv po schůzce s německým prezidentem Christianem Wulffem zopakoval, že se nevzdává své myšlenky na novou celoevropskou bezpečnostní smlouvu.

"Evropský bezpečnostní systém by neměl být rozdělen do několika částí nebo fragmentů. V současnosti máme NATO, země, které nejsou v NATO, Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Evropskou unii a kromě toho ještě Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, na kterou se často zapomíná, ale jejímž členem je Rusko. Myslím, že spolu spolupracují, ale ne úplně efektivně. Máme snad nějaký společný orgán, který by řešil komplikované problémy? Zatím ne," zdůraznil Medveděv.

Čtěte také:
Rusko nabídne Alianci vlastní plán kolektivní bezpečnosti
Nová bezpečnostní smlouva není potřeba, tvrdí šéf NATO

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

Počet náletů v Afghánistánu vzrostl o 172 %
Počet aliančních a amerických leteckých útoků provedených v Afghánistánu prudce narostl od června, kdy generál David Petraeus vystřídal ve funkci vrchního velitele sil ISAF generála Stanleyho McChrystala.

Statistiky amerického letectva uvádějí 172 % nárůst v počtu náletů. Jenom v září bylo podniknuto 700 náletů, přičemž loni v září jich bylo provedeno pouze 257. Průzkumných letů podnikly alianční jednotky téměř třikrát tolik co loni v září a počet zásobovacích letů se také zvýšil.

Generál McChrystal vydal směrnice, které velmi omezovaly počet situací, za kterých mohl být proveden alianční nálet. Tím svázal ruce aliančním jednotkám. Generál Petraeus se zdá ochotnější riskovat smrt afghánských civilistů, ačkoli veřejně prohlásil, že McChrystalovy směrnice nezmění.

Čtěte také:
Petraeus uvolnil ruce jednotkám ISAF v Afghánistánu
Petraeus vydá směrnici pro jednotky ISAF
Petraeus přezkoumá afghánské direktivy po McChrystalovi

Zdroj: 100 Wapi (USA)

---

Hillary Clinton navštívila Kosovo
Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton ukončila svoji cestu po třech balkánských zemích v Kosovu. Do Prištiny přijela ze Srbska, které nezávislost Kosova odmítá uznat. Clinton se na své cestě snaží přimět představitele obou zemí k toleranci.

Ministryně Clinton je v Kosovu velice populární, jelikož její manžel Bill Clinton byl jako americký prezident v roce 1999 velkým zastáncem aliančního bombardování Srbska, které tehdy ukončilo brutální chování Srbů vůči etnickým Albáncům. Po Billu Clintonovi se dokonce jmenuje jeden z prištinských bulvárů, na kterém stojí jeho zlatá socha.

Zdroj: National Public Radio (USA)

epl natoaktual.cz