Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Itálie plánuje snížit výdaje na obranu o půl miliardy dolarů

Vydáno 25.10.2018

Bojový letoun Tornado italského letectva (ilustrační foto). | foto: U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Daryl Knee

Itálie plánuje snížit výdaje na obranu o půl miliardy dolarů

Itálie sníží výdaje na obranu v roce 2019 o 450 milionů eur tím, že pozastaví nákupy vrtulníků a raket a modernizace letounů Tornado. Zpomalí se také nákup nových stíhacích letounů F-35. Úsporná opatření postihnou i plán přesunout velitelství ozbrojených sil do nových prostor, který bude nejspíše zrušen.

Ušetřené peníze plánuje populistická vláda vydat na novou dávku pro nezaměstnané. Opatření přichází v době, kdy evropské země své výdaje na obranu zvyšují.

Kam dál?
Itálie sníží své na výdaje na obranu, navzdory Trumpovi (27.7. 2018)

Zdroj: Defence News (USA)

---

NATO znovuobjevuje důležitost logistiky

Americký admirál James Foggo strávil několik měsíců plánováním největšího vojenského cvičení Severoatlantické aliance od studené války. Jeho prvním úkolem bylo dostat všech 50 000 vojáků včas na místo. Přesunout vojáky a jejich techniku do Norska bylo téměř stejně velkou výzvou jako cvičení samotné. Nyní jsou již všichni na místě a připraveni začít.

Mobilita jednotek NATO se od studené války snížila. Mohou za to stavební omezení komunikací i zákony. Přitom jde spolu s vyzbrojováním o jednu z nejdůležitějších oblastí snah aliančních armád. Toto úsilí zahrnuje jednak techniku, jako jsou například pontonové mosty, ale i běžnou infrastrukturu, jako jsou přístavy, mosty či vodní cesty.

Podle expertů lidé podceňují důležitost logistiky pro boj. Dobrá logistika není jen o přesouvání jednotek do míst bojů či na cvičení, je to také něco, co může nepřítele odradit od útoku, uvádí bývalý americký generál Ben Hodges.

Kam dál?
Pro odstrašení Ruska potřebuje NATO posílit logistiku (2.1. 2018)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Stoltenberg: Zvýšení počtu jaderných zbraní je nepravděpodobné

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že i když Aliance viní Rusko z porušování důležité dohody o omezení raket středního doletu, která byla podepsána ještě za studené války, nepředpokládá, že by členské země odpověděly nasazením většího množství jaderných zbraní v Evropě.

Jádrem sporu je střela 9M729, která dle USA i dalších spojenců tuto smlouvu porušuje. Americký prezident Donald Trump Rusku pohrozil, že od smlouvy odstoupí.

Napětí okolo nových ruských raket vzrostlo poté, co z Moskvy zaznělo varování, že by Rusko reagovalo na nárůst vojenské aktivity v blízkosti své západní hranice. NATO se totiž v Norsku připravuje na své největší vojenské cvičení od studené války, což se Rusku nelíbí.

Kam dál?
Rusko porušuje smlouvu o raketách středního a kratšího doletu, tvrdí USA (9.11. 2017)

Zdroj: PBS (USA)

---

Cvičení Trident Juncture je velké v každém ohledu

Asi 50 000 vojáků z 31 zemí se zúčastní velkého aliančního cvičení Trident Juncture 18. Ubytování, strava a další potřeby tolika vojáků vyžadují kvalitní zásobování. Norská armáda připravila 35 000 nových postelí, 1,8 milionů jídel a 4,6 milionů lahví s vodou. Nachystala se také na 676 tun špinavého prádla, které bude potřeba vyprat.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ilustroval mezinárodní povahu cvičení a jeho komplikovanou logistiku na příkladu německých tanků, které byly do Norska přepraveny na dánském plavidle poháněném belgickým palivem. Následně je na vlaky a nákladní automobily naložily nizozemské a polské jednotky pod dohledem Američanů a za pomoci Bulharů.

Kam dál?
Mariňáci se vylodili na Islandu. Ostrov hostí předvoj cvičení NATO (19.10. 2018)

Zdroj: The Straits Times (Singapur)

---

NATO odmítá zasahovat do rusko-amerického sporu

Severoatlantická aliance nechce zasahovat do sporu mezi USA a Ruskem ohledně smlouvy o omezení raket středního doletu. Řešení by tak mohlo nabídnout až setkání mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vidí vinu na straně Ruska a ohledně dalších jednání se nevyjádřil.

Naopak Evropská unie význam dohody jednoznačně zdůraznila. „USA a Rusko musí pokračovat v konstruktivním dialogu, aby udržely smlouvu v platnosti a zajistily její plné a ověřitelné naplňování, což je zásadní pro evropskou a světovou bezpečnost,“ řekla mluvčí evropské komise Maja Kocijančič.

Kam dál?
Ruské střely porušují smlouvu, tvrdí Aliance. USA hrozí jejich zničením (4.10. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz