natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Itálie bude podporovat Afghánistán i po stažení jednotek NATO

  5. listopadu 2012  14:24

  Afghánistán | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Itálie bude podporovat Afghánistán i po stažení jednotek NATO

  Italský premiér Mario Monti slíbil, že Itálie bude pokračovat v podpoře Afghánistánu i po stažení jednotek Severoatlantické aliance ze země v roce 2014. "Je důležité, aby byl vztah mezi Afghánistánem a mezinárodním společenstvím upraven tak, aby odrážel nové podmínky, musí však zůstat zachován," nechal se Monti slyšet po schůzce s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Uvedl také, že budoucí přítomnost mezinárodního společenství v zemi nebude stát tolik na vojenské, jakožto spíš na ekonomické spolupráci, ať už se to bude týkat průzkumu nerostného bohatství v zemi, či asistence při budování státních institucí.

  Italský premiér se s afghánským prezidentem setkal po své nečekané návštěvě italských jednotek v misi ISAF. Momentálně je v Afghánistánu 4000 italských vojáků. Od počátku působení v zemi jich zahynulo 49.

  Kam dál?
  Indie pořádá summit investičních příležitostí v Afghánistánu (29.7. 2012)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Karzáí: Západní média vedou očerňující kampaň proti Afghánistánu

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí se nechal slyšet, že hlavní západní média, především CNN, BBC a The New York Times, odstartovala za účelem dosáhnutí svých cílů pomlouvačnou kampaň proti Afghánistánu. Karzáí uvedl, že jejich hlavním cílem je ovlivnit budoucí dohody o počtu amerických vojenských základen v zemi. USA v současnosti dokončují Smlouvu o strategickém partnerství, která umožní přítomnost amerických jednotek v zemi i po roce 2014. Již v květnu byla podepsaná dohoda mezi USA a Afghánistánem o poskytování pomoci, poradců až do roku 2014.

  "Je to psychologická válka západních médií proti Afghánistánu: Jakmile se zahraniční jednotky stáhnou, Afghánistán bude chudý, propukne v něm občanská válka a Taliban se vrátí," ilustroval Karzáí postoj médií. Před nedávnem se také kriticky vyjádřil na adresu role USA v zemi, protože podle něj hrají dvojí hru.

  Kam dál?
  Karzáí obvinil USA z pokrytectví v boji proti povstalcům (15.10. 2012)

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  Španělské lodě budou vybaveny ruskými raketami

  Ruská zbrojní společnost Rosboronexport podepsala kontrakt se španělskou loďařskou firmou Navantia o vyzbrojení hlídkových lodí třídy Avante ruskými raketami. Tyto lodě pak budou určeny pro vývoz do dalších zemí. Španělsko se tak stane jednou z prvních zemí NATO, která bude zapojena do vojenské a technologické spolupráce s Ruskem. Ta by měla stát na ruském know-how, Španělsko pak zajistí financování a certifikaci NATO pro výsledný produkt.

  Experti se domnívají, že hlavní ruskou motivací pro tento kontrakt bylo vytvoření silnější pozice pro vyjednávání o dodávkách zbraní pro námořnictvo Kazachstánu. Kontrakt se Španělskem je součástí ruského trendu hledání nových trhů pro zbrojní průmysl. Vztahy s tradičními partnery, Indií a Čínou, ochladly poté, co tyto země začaly preferovat západní zbraňové systémy. Zajištění dostatečného odbytu a expanze Rusko dosáhlo nedávnými smlouvami s Venezuelou, kde ve vojenských dodávkách dominují právě španělské společnosti.

  Kam dál?
  Nekupujte čínské ani ruské systémy, varuje NATO Turky (3.8. 2011)

  Zdroj: RBTH (Rusko)

  ---

  "Gruzie je připravená na integraci do NATO"

  Gruzie je díky nasazení gruzínské armády v Afghánistánu a jejím velkým úspěchům připravena na integraci do Severoatlantické aliance, uvedla v rozhovoru pro místní médium velitelka Úřadu obranné spolupráce NATO, podplukovnice Reneé Underwood. Upozornila však, že hodnocení a rozhodnutí jsou tvořeny na úrovni NATO a jsou rozhodnutími politickými. V současnosti působí v Afghánistánu pod misí ISAF dvě vojenské jednotky Gruzie, každá o síle 750 mužů, díky čemuž je Gruzie zemí s největším počtem nasazených vojáků ze všech nečlenských zemí NATO, které v Afghánistánu působí.

  "Vedle toho pomáháme Gruzii s profesionálním vojenským vzděláváním (…), stejně jako s vojenskými reformami, jež reflektují doktríny USA a NATO. Gruzie se také každý rok podílí na několika amerických vojenských cvičeních," dokreslila velitelka Úřadu současný vztah mezi Gruzií a NATO.

  Kam dál?
  Gruzie po volbách: Kurz euroatlantické aliance zůstává nezměněn (3.10. 2012)

  Zdroj: Financial (Gruzie)

  ---

  ISAF: Vysoce postavený velitel Talibanu zadržen na jihu Afghánistánu

  Při vojenské operaci v provincii Kandahár na jihu Afghánistánu byl zadržen vysoce postavený velitel Talibanu, uvedla v tiskovém prohlášení mise ISAF vedená Severoatlantickou aliancí. Zadržený vůdce, jehož jméno nebylo zveřejněno, velel všem bojovníkům Talibanu v hlavním městě provincie Kandahár, řídil útoky proti afghánským a koaličním silám a koordinoval pohyb zásob, zbraní a improvizovaných výbušných zařízení," informuje zpráva.

  Kam dál?
  Černý jestřáb sestřelen: V Afghánistánu 11 mrtvých (17.8. 2012)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media