Co psala světová média o Severoatlantické alianci

ISAF bude mít nejspíše i bojové jednotky

Vydáno 02.06.2005

ISAF bude mít nejspíše i bojové jednotky  
Mírové jednotky pod vedením aliance by měly začít působit i v méně stabilních oblastech Afghánistánu. Podle generálního tajemníka  Jaapa de Hoopa Scheffera se NATO připravuje na ambiciózní misi v jižním Afghánistánu plánovanou na příští rok. Nakonec by aliance podle Scheffera měla převzít odpovědnost za bezpečnostní situaci v celém Afghánistánu.

Tento týden vojáci z mezinárodních stabilizačních sil ISAF nahradili své americké kolegy na západě Afghánistánu. Avšak, jak píše Washington Post, rozmístění aliančních jednotek na jihu by pravděpodobně znamenalo, že by se vojáci z mnohonárodnostních sil ISAF museli zapojit do bojů s příslušníky hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Kajda. Pokud by k tomu opravdu došlo, jednalo by se o první bojovou operaci aliance mimo Evropu a Severní Ameriku.

Podle mluvčího aliance Jamese Appathuraie zřejmě dojde k rozdělení jednotek působících pod hlavičkou NATO na mírové a bojové. Appathurai takovýto postup vysvětluje postojem některých států, které by mohly odmítnout zapojit své vojáky do bojových misí v Afghánistánu.

Jednotky ISAF by se pak také měly zhostit vedení protiteroristické kampaně známé též jako operace Enduring Freedom. Tato operace je zatím vedena Spojenými státy, které v jižních částech Afghánistánu disponují zhruba 18 tisíci vojáky. „Už dnes musíme přemýšlet o tom, jak zajistit mnohem užší spolupráci misí ISAF a Enduring Freedom,“ řekl před nedávnem šéf NATO Scheffer.

S blížícími se zářijovými volbami aliance plánuje navýšit své stavy v Afghánistánu o dva tisíce vojáků. Scheffer je podle svých slov optimistou a doufá, že jak členské tak i partnerské státy ochotně poskytnou své vojáky. 

V poslední době došlo k menšímu vzedmutí násilností v zemi, přiznává generální tajemník, obzvláště v souvislosti s pumovým útokem v Kandaháru a občasnými výbuchy nespokojenosti. (více zde) Scheffer upozorňuje, že působení NATO v Afghánistánu má své limity  a nemůže se moc angažovat v boji proti drogám. Scheffer tak přiznal, že jedním z nejdůležitějších problémů současného Afghánistánu je drogový průmysl.

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Bush se sešel s představiteli NATO a Jižní Afriky
Na svém setkání s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoopem Schefferem americký prezident George W. Bush prohlásil, že jeho země je poctěna svým členstvím v alianci. Podle Bushe představuje Severoatlantická aliance pro své členské státy příležitost, jak spolupracovat na ochraně svých obyvatel a prosazovaní společných hodnot.

Ještě před schůzkou se Schefferem se Bush setkal s prezidentem Jižní Afriky Thabue Mbeki, aby jednali o situaci v súdánském Dárfúru. Oba prezidenti jednali o nabídce NATO poskytnout logistickou pomoc mírovým jednotkám Africké unie působících v Dárfúru.

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Scheffer je nespokojen s úsilím na dopadení Karadžiče a Mladiče
Síly NATO a Evropské unie několikrát málem dopadly Radovana Karadžiče, bývalého vůdce bosenských Srbů. Karadžič je obžalován z válečných zločinů a genocidy během válek na Balkáně v průběhu 90. let. Generální tajemník Severoatlantické aliance tento týden prohlásil, že k dopadení válečných zločinců je potřeba aktivní spolupráce ze strany úřadů v Srbsku a Bosně a Hercegovině. Scheffer konkrétně zmínil dva hledané zločince a to kromě Karadžiče ještě Ratka Mladiče. Ochrany, které se Mladičovi a Karadžičovi v regionu dostává, podle Scheffera vysvětluje, proč se jim tak dlouho daří unikat spravedlnosti.

Zdroj: Boston News (USA), Defense News (USA) 

---

NATO předá důležitý most v Kosovu
Mírové jednotky NATO působící v Kosovu předají kontrolu nad klíčovým mostem v Mitrovici do rukou místní policie. Jak píše zpravodajský server Kosovareport most symbolizuje etnické rozdělení Kosova na Srby a Albánce a v minulých letech se na něm odehrály četné etnické srážky.

Na jižním břehu žijí zástupci místní albánské většiny a druhý břeh obývá srbská menšina. Předání mostu do rukou místních policejních orgánů by mělo zdůraznit zlepšení situace v oblasti před plánovanými rozhovory o konečném postavení Kosova. Jednotky NATO působí v této srbské provincii již od roku 1999.

Zdroj: Kosovareport (Kosovo)

---

Uzbekistán odmítá výzvu NATO na nové vyšetřování
Uzbecký ministr zahraničí odmítl výzvy Parlamentního shromáždění NATO na ustavení mezinárodní vyšetřovací komise, která by měla prošetřit nedávné události v uzbeckém městě Andizhan. Uzbečtí představitelé jsou přesvědčeni, že za událostmi ve městě stojí extrémisté a náboženští fanatici s ciziny. Ministr dále připomněl, že  uzbecký parlament již zřídil vyšetřovací komisi. V prohlášení Parlamentního shromáždění se dále hovoří o tom, že pokud Uzbekistán nepřijme požadavek na mezinárodní vyšetřování, mělo by NATO přehodnotit účast země v Severoatlantické radě spolupráce a pozastavit vojenskou pomoc uzbeckým ozbrojeným silám.

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

NATO nezakročí proti afghánskému heroinu
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer prohlásil na své návštěvě Spojených států, že jednotky NATO v Afghánistánu se nebudou podílet na likvidaci makových polí určených pro výrobu heroinu. Američtí představitelé již několikrát vyjádřili své znepokojení nad růstem obchodu s heroinem v Afghánistánu.

Podle Scheffera mají aliancí vedené mezinárodní síly jen asistenční charakter a nemohou samy od sebe odstraňovat maková pole. Scheffer se na své třídenní cestě setkal mimo jiné s americkým ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem, prezidentem Busem a dalšími. 

Zdroj: Radio Free Europe (Česká republika)

jak natoaktual.cz