Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Íránský parlament kritizuje armádu za poskytnutí základny Rusům

Vydáno 23.08.2016

Írán (ilustrační foto) | foto: Flickr/yeowatzup

Íránský parlament kritizuje armádu za poskytnutí základny Rusům

Výjimečnou reakci parlamentu si vysloužila armáda v Íránu – byla kritizována pro neuposlechnutí civilního velení, když umožnila Rusku využívat leteckou základnu k útokům v Sýrii. V Íránu se dlouhodobě přetahují o moc civilní orgány s bezpečnostními službami. Kritika upozorňuje na nelibost Íránců nad zpřístupněním základny ruské armádě. Od revoluce v roce 1979 jde o první případ, kdy cizí armáda využila Írán jako opěrný bod.

Kam dál?
Ruské letouny v Íránu vyvolávají v zemi napětí (19.8. 2016)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Vojáci z Edmontonu se zapojili do mise NATO v Polsku

Vojenský speciál kanadského letectva přivezl do Polska 100 vojáků z kanadského Edmontonu, kteří se zapojí do operace Severoatlantické aliance Reassurance. V Polsku zůstanou vojáci šest až sedm měsíců, aby ujistili spojence z NATO o své podpoře. „Jsme připraveni předvést své schopnosti,“ uvedl brigádní generál Simon Hetherington.

Brzy je doplní dalších 120 vojáků, čímž bude dovršeno střídání kontingentu, které začalo v červnu. Začátkem srpna Kanada vyslala 200 vojáků také na Ukrajinu, kde se zapojí do výcvikové mise NATO Unifier.

Kam dál?
Logistika by mohla být pro Kanadu při zahraničních misích velkou výzvou (15.8. 2016)
Útoky ve Francii tlačí Kanadu do popředí NATO (19.7. 2016)

Zdroj: CBC News (Kanada)

---

Turecká armáda útočí na IS v severní Sýrii

Turecká armáda ostřeluje cíle organizace Islámský stát (IS) v okolí syrského města Džarábulus. Druhým dnem tak pokračuje reakce Ankary na zasažení města v jihovýchodním Turecku minometnou palbou. Na turecké straně nedošlo k žádným zraněním. Armádě se mělo podařit zasáhnout čtyři blíže neurčené cíle IS.

Turecko zahájilo dělostřeleckou palbu také proti nedalekým pozicím kurdské YPG, kde mělo zasáhnout 20 cílů. Navzdory americké podpoře kurdských bojovníků a jejich postupu proti hnutí IS, Turecko vnímá přítomnost Kurdů v severní Sýrii jako nepřijatelnou. Kurdy dobyté území by měla převzít Syrská osvobozenecká armáda, nebo jiná opoziční skupina.

Kam dál?
Bývalý generální tajemník NATO: Obama je „pohromou“ pro Sýrii (22.8. 2016)

Zdroj: Al Jazeera (Katar)

---

Velitel USA pro boj s IS je skeptický k další spolupráci s Ruskem

„Coby voják jsem skeptický ohledně další spolupráce s Ruskem v Sýrii,“ prohlásil velitel Spojených států pro boj s organizací Islámský stát (IS) generál Stephen Townsend. Rozhodnout o spolupráci s Moskvou musí administrativa prezidenta Obamy, misi však můžeme zvládnout i bez Moskvy, tvrdí Townsend. V americké armádě panuje obecná nechuť k bližší spolupráci s Ruskem vzhledem k jeho spojenectví se syrským prezidentem Bašárem Asadem.

Spojené státy dále plánují zrychlit tempo a rozsah vojenských operací v Iráku, aby měly irácké síly dostatek času na přípravu k dobytí Mosulu, dodal Townsend. Zvláštní důležitost přikládá výcviku iráckých sil, zejména bojových schopností policistů. Právě oni budou čelit bojům, až se budou snažit udržet kontrolu nad dobytými oblastmi a zajistit bezpečnost, uzavřel Townsend.

Kam dál?
Dárci chtějí zvýšit pomoc Iráku na více než 2 miliardy dolarů (20.7. 2016)

Zdroj: CBS News (USA)

---

Paranoia Rusů z jaderných zbraní pohání propagandu

Tisková agentura EurActiv ohlásila, že Spojené státy přesouvají několik desítek svých jaderných zbraní z turecké základny Incirlik na základnu Deveselu v Rumunsku. Ačkoliv rumunská vláda tyto zvěsti popřela a nadto na svém území nemá žádné zařízení splňující parametry pro skladování jaderných zbraní, výmysl je těžší vyvrátit, než vytvořit. Způsob šíření této fámy se podobá klasické ruské dezinformační operaci, jakou bylo například v 80. letech tvrzení, že HIV je americká biologická zbraň.

Přinejmenším ruský generální štáb je znepokojen myšlenkou, že nový protiraketový štít Severoatlantické aliance by mohl být schopen odpalovat jaderné střely. Právě na základně v Deveselu, spojované s údajným přesunem zbraní, bylo vybudováno zařízení pro odpalování obranných raket systému. Jakkoliv je tato představa z pohledu Američanů směšná, možnost likvidace ruského velení při překvapivém úderu přesnou zbraní je pro Rusko nepřijatelná.

Zdroj: Foreign Policy (USA)

voj; natoaktual.cz