Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Infiltrace do afghánských sil budí obavy

Vydáno 05.03.2010
Infiltrace do afghánských sil budí obavy
V Afghánistánu došlo v minulých letech k několika útokům jak na alianční vojáky, tak i na afghánské vládní představitele, které byly provedeny buď příznivci Talibanu, či jejich infiltrátory v afghánské armádě a policii. Tyto útoky vzbudily obavy a otázky ohledně míry pronikání Talibanu do afghánských bezpečnostních sil, které jsou cvičeny a financovány Severoatlantickou aliancí jako součást jejího boje proti vzbouřencům.

Ozbrojenci se často pokoušeli najít cestu do afghánské armádě, ale postupy a filtry zavedené zpravodajskou službou ministerstva obrany a průzkumné oddělení zabránily většině těchto pokusů, uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany Zahir Azimy. "Bylo pouze několik případů selhání," dodal.

Nejsmrtelnější útok talibanských infiltrátorů se odehrál minulý rok v listopadu v provincii Hílmand, kde bylo ve výcvikové základně afghánským policistou zabito pět britských vojáků.

Čtěte také:
Afghánští policisté nezvládají výcvik
Nezkušení rekruti brzdí rozvoj afghánské policie

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO se zabývá hrozbou kyberútoků
Severoatlantická aliance musí být připravena odpovědět na potenciální bezpečnostní hrozby v kyberprostoru, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Několik mezinárodních aktérů se značně zajímá o to, co se v NATO děje, přičemž používají i kyberprostor, aby dosáhli svých cílů," prohlásil Rasmussen. Ten dodal, že ačkoliv teritoriální obrana 28 členských států zůstává primární funkcí NATO, není to v současnosti dostatečné.

"Musíme se zaměřit na hrozby v jejich základech, což může být i v kyberprostoru, kde se nepřítel může objevit kdekoliv," sdělil dále Rasmussen. NATO v současnosti obnovuje svoji strategickou koncepci z roku 1999 tak, aby reflektovala změny v charakteru globálních bezpečnostních hrozeb, včetně terorismu, energetické bezpečnosti a klimatických změn.

Aliance při práci na nové koncepci hledá přínos i od nečlenských států jako je Finsko či Švédsko. Podle švédského ministra zahraničí budou mít totiž všechny budoucí konflikty velmi důležitou kyber-dimenzi, která bude spojena i s bezpečností klíčové globální infrastruktury, včetně energie a lodní a letecké dopravy.

Čtěte také:
NATO musí čelit kyberhrozbám společně
Nová vojenská strategie USA se zaměřuje i na kyberútoky

Zdroj: AFP(Francie)

---

OSN: Je čas na diskusi s Talibanem
Je nejvyšší čas nalézt politické řešení s Talibanem, aby došlo k vyřešení více než osmiletého konfliktu. Uvedl to šéf mise OSN v Afghánistánu Kai Eide: "Je čas na diskusi." Zároveň doufá, že jarní mírová konference, kterou organizuje afghánský prezident Hamíd Karzáí, vyústí v celonárodní konsensus, kdy se celý národ semkne ve snaze dosáhnout míru. Eide však dodal, že si uvědomuje složitost vyjednávání s Talibanem.

Eide, který po dvou letech opouští svůj post, se na své poslední tiskové konferenci zabýval i obecnou situací v Afghánistánu. Prohlásil, že se s Afghánistánem někdy nejedná jako se suverénním státem, ale jako se zemí nikoho, což musí přestat. Eide dále sdělil, že by afghánská vláda měla dělat více, aby převzala odpovědnost za potlačení korupce i za svoji budoucnost a aby reagovala na potřeby lidí.

Své účinkování v úřadě poté Eide zhodnotil slovy: "Musím přiznat, že jsme toho mohli dosáhnout více."

Čtěte také:
Karzáího námluvy s Talibanem vzbuzují zmatek
Taliban chce v Afghánistánu mír - bez NATO
Karzáí: Taliban musí vyjednávat než NATO odejde

Zdroj: The Associated Press (USA)

---

Bosna a Hercegovina doufá v pozvánku do NATO
Bosna a Hercegovina doufá, že na konferenci aliančních ministrů zahraničí, která se bude konat příští měsíc v Tallinnu, obdrží pozvánku do Akčního plánu členství NATO, sdělil bosenský premiér Nikola Špirić. Špirić dále oznámil, že tento měsíc navštíví Bosnu a Hercegovinu delegace NATO, aby zhodnotila, zda-li se má Aliance snažit o bližší vztahy se Sarajevem. Integrace do EU a NATO je prioritou bosenské zahraniční politiky.

Severoatlantická aliance minulý rok v prosinci odložila rozhodnutí nabídnout Bosně a Hercegovině členství kvůli zastaveným reformám a politickému patu, který tam panoval.

Čtěte také:
Lídr bosenských Srbů: Bosna do NATO nevstoupí
Černá Hora se přidala k aliančnímu Akčnímu plánu členství

Zdroj: South European Times (USA)

---

Rasmussen: Afghánistán je model pro budoucí krize
Afghánistán bude sloužit jako model pro budoucí civilně-vojenskou spolupráci v potlačování krizí v dalších slabých nebo hroutících se státech, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Podle Rasmussena armáda již neposkytuje "kompletní odpověď" pro složité konflikty jako je ten v Afghánistánu. Naopak je třeba podpory mezinárodních rozvojových organizací a nevládních organizací, aby poskytly tzv. "soft power" potřebnou k překonání takovýchto krizí.

Rasmussen si nedávno stěžoval na svém blogu, že armáda a skupiny civilní pomoci spolu v současnosti neplánují ani necvičí a nesdílejí téměř žádné informace. Aby došlo ke změně, plánuje NATO uspořádat společnou konferenci pro vojenské experty i nevládní a ostatní organizace.

Zdroj: The Associated Press (USA)

mdo natoaktual.cz