Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Holanďané odejdou z Afghánistánu v roce 2010

Vydáno 03.12.2007

Holanďané odejdou z Afghánistánu v roce 2010
Nizozemská vláda rozhodla, že ponechá své vojáky na neklidném jihu Afghánistánu až do roku 2010. Nizozemsko má 1600 vojáků v provincii Uruzgan, kde tvoří frontovou linii v bojové misi NATO proti povstalcům z Talibanu.

Vláda musela řešit nepříjemnou situaci. NATO tlačilo na vládu, aby prodloužila účast v Afghánistánu, ale nizozemská veřejnost je znepokojena rostoucími ztrátami v řadách svých vojáků. Jan Peter Balkenende, nizozemský premiér, si v televizi postěžoval, že ostatní země NATO slíbily Holanďanům v Uruzganu menší podporu, než premiér doufal.

Mluvčí NATO James Appathurai rozhodnutí komentoval slovy: „NATO vítá rozhodnutí nizozemského kabinetu, které je ukázkou pokračování závazků vůči operaci i vůči lidem v Afghánistánu.“

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Nizozemsko zklamáno přístupem spojenců z NATO
Náměstek premiéra nizozemské vlády Wouter Bos si stěžoval na slabou podporu spojenců nizozemským jednotkám v Afghánistánu v provincii Uruzgan. Podle něj Nizozemsko nebude schopné pokračovat v misi po roce 2010. „Jako malá země máme své limity, po roce 2010 Afghánistán opustíme,“ řekl Bos. Nicméně kabinet připustil, že je možné, aby v zemi zůstal malý kontingent i po roce 2010.

Opoziční nizozemští liberálové kritizují například Francii a Česko za příliš malý příspěvek do ISAF. Vláda však věří v podporu liberálů, protože jinak by byla proti prodloužení mise celá opozice.

Zdroj: Expatica (Nizozemsko)

---

NATO: V Kosovu násilí nestrpíme
Kosovští Albánci se připravují na jednostranné vyhlášení nezávislosti na Srbsku na začátku příštího roku a počítají s podporou mírových jednotek NATO a uznáním ze strany USA i EU. Jaap de Hoop Scheffer však varoval, že jeho jednotky udusí jakékoli propuknutí násilností v provincii. „KFOR zůstane v Kosovu a bude chránit každého občana, ať už bude patřit k většině nebo k menšině,“ řekl Scheffer.

Srbsko odmítlo použít sílu proti Kosovu, ale očekávají se nepokoje mezi kosovskými Albánci a etnickými Srby, žijícími hlavně na severu Kosova. Násilnosti propukly už v roce 2004, kdy se jednotkám KFOR nepodařilo zabránit vyhnání většiny etnických Srbů z Kosova. Vyjednávání mezi Prištinou a Bělehradem o budoucnosti Kosova nikam nevedla.

Pokud se situace zhorší, 16 000 vojáků KFOR můžou posílit další. Z Bosny můžou přijít posily EUFOR během hodin a Británie už také nabídla posily pro případ nouze.

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Jednotky NATO v Afghánistánu zabily desítky Talibanců
Afghánské a alianční jednotky zabily v několika oddělených střetech v jižní provincii Kandahár na 40 povstalců Talibanu, uvedla to afghánská policie. Afghánské jednotky, podporované silami NATO, ve třídenní bitvě zabily 35 Talibanců a samy utrpěly jen zranění jednoho muže, oznámil provinční policejní šéf Saíd Agha Sáhib. Dalších pět povstalců zlikvidovaly koaliční jednotky v provinční oblasti Zherai.

V Kandaháru se odpálil sebevražedný atentátník u konvoje NATO, ale nikomu se nic nestalo o život přišel jen útočník. Od jara v Afghánistánu zahynulo už více než 6 100 lidí, většinou se jednalo o povstalce. To je nejvyšší číslo od pádu Talibanu v roce 2001.

Zdroj: M&C News (Velká Británie)

---

EU chce pozdržet nezávislost Kosova
Dny před konečným rozhodnutím OSN o Kosovu je EU podle svých diplomatů připravena pozdržet uznání nezávislosti Kosova až do začátku příštího roku. EU chce během získaného času přesvědčit Rusko, aby neblokovalo nezávislost Kosova.

Rusko požaduje, aby o Kosovu rozhodla Rada bezpečnosti, ale protože samo nezávislost odmítá, je výsledek předem jasný. Podle Kremlu by uznání nezávislosti Kosova bylo špatným signálem pro separatistické etnické menšiny v Bosně a Hercegovině, v Makedonii a v Černé Hoře. 

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

 

 

 

 

jak natoaktual.cz