Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Hodges: Pokud Británie podfinancuje armádu, přestane být na špici NATO

Vydáno 09.11.2017

Britská premiérka Theresa Mayová na minisummitu NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

Hodges: Pokud Británie podfinancuje armádu, přestane být na špici NATO

Jestliže bude Velká Británie pokračovat ve snižování rozpočtu na obranu, riskuje svou pozici na špici Severoatlantické aliance, tvrdí americký generál Ben Hodges, velitel amerických sil v Evropě. Hodges prohlásil, že v současné době patří Británie k vůdčím státům Aliance, ale v případě, že by se její armáda jakkoliv zmenšila, nevidí možnost, jak by dokázala zachovat svou schopnost mezinárodního nasazení.

„Jestliže vůdčí země Aliance nedokáže udržet svůj slíbený závazek, spadá do úplně jiné kategorie států,“ dodal Hodges. Bývalý náčelník generálního štábu britské armády Lord Dannatt prohlásil, že především Američané oceňovali britskou schopnost nasadit jednotku o velikosti divize, na rozdíl od Kanady nebo Nizozemí, které dokáží nasadit jen jednotku o velikosti brigády.

Kam dál?
Nový britský ministr obrany Williamson je neznámý i pro přímé podřízené (3.11. 2017)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Alianci chybí vojáci pro misi v Afghánistánu

Ministři obrany z členských zemí Severoatlantické aliance na svém bruselském setkání diskutovali o krocích, které podniknou v konfliktu v Afghánistánu. Aliance tento týden oznámila, že do konfliktu vyšle další 3 tisíce vojáků a navýší jejich současný počet na 16 tisíc.

Po čtvrtečním jednání ministrů obrany členských zemí Aliance však zatím stále není jasné, kdo tyto posily do Afghánistánu vyšle. Nové jednotky budou pomáhat při výcviku afghánských ozbrojených sil, které v poslední době při boji s takzvaným Islámským státem a hnutím Tálibán utrpěly těžké ztráty.

Kam dál?
Aliance pošle do Afghánistánu dalších 3 000 vojáků (8.11. 2017)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

EU zahájí společný vývoj vojenského vybavení

Nejméně dvacet členských zemí Evropské unie se připojí k novému obrannému paktu, který je iniciován především Francií a Německem a cílí zejména na společný vývoj vojenského vybavení. Stálá strukturální spolupráce (PESCO) bude jedním z největších posunů společné evropské obranné politiky za poslední dekády.

Pakt, který Francie a Německo podepíšou 13. listopadu, slíbilo podepsat asi 18 zemí včetně Itálie, pravděpodobně na setkání představitelů zemí EU v prosinci. Velká Británie, která Evropskou unii opustí, se paktu účastnit nebude.

Kam dál?
Zpráva: Německo by raději investovalo do obrany EU než do NATO (12.10. 2017)

Zdroj: South China Morning Post (Čína)

---

NATO vybuduje nová velitelství na ochranu Evropy

Členské státy Severoatlantické aliance se shodly na vybudování dvou nových velitelství na území Evropy, která mají za úkol pomoci ubránit Evropu v případném konfliktu s Ruskem. Ministři obrany členských zemí se shodli na vybudování Atlantického velitelství, které pomůže při přesunu vojsk přes Atlantický oceán a které bude hostit jedna z pobřežních evropských zemí nebo USA, a logistické velitelství pravděpodobně umístěné v Německu, které zajistí rychlý přesun vybavení a jednotek napříč Evropou.

Celková cena pro vybudování velitelství bude řešena v příštím roce, ale obě velitelství mají širokou podporu a ukazují, že zaměření Aliance přechází z operací mimo území členských států zpět do Evropy.

Kam dál?
Generál Pavel: Aliance potřebuje nové regionální velitelství (7.11. 2017)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Německé vzdušné síly hledají nástupce Tornada

Německý velitel vzdušných sil Karl Müllner prohlásil, že je třeba začít hledat nástupce zastarávajícího stíhacího letounu Tornado. „Z vojenského pohledu potřebujeme letoun nezachytitelný radary a schopnost vyhledat a zničit cíle na velkou vzdálenost,“ vyjmenoval své požadavky. Podle vojenských expertů v současné době těmto kritériím vyhovuje jen americká stíhačka F-35.

„Náklady na provoz a rizika při létání Tornád se ke konci příštího desetiletí zvýší natolik, že je třeba hledat nástupce již nyní,“ řekl Müllner. Nový stroj by měl postupně nahradit Tornáda od roku 2025. Cena za jednu americkou stíhačku se pohybuje okolo 80 milionu dolarů a v současné době je provozuje nebo nakupuje několik členských zemí Severoatlantické aliance včetně Velké Británie, Norska, Dánska, Itálie nebo Turecka.

Kam dál?
Německá Tornada poprvé vzlétla k operacím z Jordánska (10.10. 2017)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

oko; natoaktual.cz