natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Hillary Clinton: Amerika bude stát po boku spojenců, i proti hrozbám z Ruska

  29. července 2016  14:22

  Kandidátka na prezidenta USA Hillary Clinton. | foto: Americké ministerstvo obrany

  Hillary Clinton: Amerika bude stát po boku spojenců, i proti hrozbám z Ruska

  Kandidátka Demokratické strany na prezidentku Hillary Clinton ubezpečila všechny spojence v Severoatlantické alianci, že se kdykoliv můžou spolehnout na pomoc od Spojených států, a to i v případě ohrožení Ruskem. Američané podle bývalé ministryně zahraničí chtějí „stabilního lídra“, který bude spolupracovat se spojenci, a zvyšovat tak bezpečnost doma i ve světě.

  Hillary Clinton se také přihlásila k odkazu jaderné dohody s Íránem a úmluvě o globální změně klimatu, které hodlá dodržovat. Zavázala se také k pokračování letecké kampaně proti organizaci Islámský stát, podpoře lokálních povstaleckých skupin a vylepšení zpravodajských kapacit k preventivnímu zabránění teroristických útoků.

  Kam dál?
  Moskva může Trumpovi pomáhat ve volbách, varuje Obama (28.7. 2016)

  Zdroj: APA (Ázerbájdžán)

  ---

  Nizozemsko koupí pro potřeby NATO dva letouny na tankování paliva

  Nizozemské královské letectvo pořídí ve spolupráci s Lucemburskem dva nové tankovací letouny od společnosti Airbus. Letadla budou umístěna na letecké základně v Eindhovenu, kde budou využívány pro potřeby Aliance.

  Předpokládané dodání se plánuje kolem roku 2020, celý program by pak měl stát jednu miliardu eur. Na programu se ovšem bude finančně podílet i Německo, Belgie, Norsko a Polsko. Podle ministryně obrany Nizozemska je nákup „důležitým příspěvkem, který řeší nedostatek tankovacích letadel a transportních schopností zejména v Evropské unii“.

  Zdroj: Nasdaq (USA)

  ---

  Čína s Ruskem uspořádá společné cvičení v Jihočínském moři

  Oznámení o společném námořním cvičení ve sporném území Jihočínského moře přichází krátce rozsudku mezinárodního tribunálu, který odmítl čínské nároky na území v regionu.

  Čínská vláda rozsudek otevřeně ignoruje a naopak plánuje námořní cvičení s Ruskem, což má „konsolidovat a rozvinout rusko-čínské strategické partnerství“.

  Nejedná se o nic výjimečného, Čína s Ruskem v posledních letech pořádala řadu námořních cvičení, což je podle analytiků snaha o omezení amerického vlivu v regionu.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Trump se s Putinem shodnou na Krymu, NATO i sexismu

  Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump má ledasco společného s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Trump například prohlásil, že pokud bude prezidentem, oficiálně uzná Krym jako ruské území. Oba pojí také odpor k Hillary Clinton, která nedávno obvinila Putina za vměšování se do amerických voleb hacknutím emailových konverzací, ten to odmítl.

  Putin Trumpa oficiálně nepodpořil, je ovšem zřejmé, že by v budoucnu raději jednal s ním než s Clinton. Trump se dále s Putinem shodne kupříkladu na tom, že by se NATO nemělo přibližovat k ruským hranicím, což považuje za porušení neformální dohody.

  Kam dál?
  Trump stanovuje podmínky, za jakých by bránil spojence v NATO (21.7. 2016)

  Zdroj: Japan Times (Japonsko)

  ---

  Pracovník NATO zemřel při likvidaci rakety na Ukrajině

  Při likvidaci staré sovětské rakety na severu Ukrajiny zemřeli tři lidé, mezi nimi i pracovník Severoatlantické aliance původem z Ukrajiny, další dva lidé jsou zraněni. Nešťastná událost se stala v objektu zbrojařské firmy Ukroboronprom, kde raketa explodovala při vykládání z vozidla. Pracovník NATO dohlížel na likvidaci zbraní ze sovětské éry, což je program zčásti financovaný právě Aliancí.

  Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu získala stovky tun zastaralých zbraní a munice, které se už jenom postupně likvidují.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  mad; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media