natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Gruzínský premiér: Vstoupit do NATO i zlepšit vztahy s Ruskem jsou reálné cíle

  15. května 2013  16:26

  Gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili. | foto: NATO Photos

  Gruzínský premiér: Vstoupit do NATO a zlepšit vztahy s Ruskem jsou reálné cíle

  Gruzie bude podle premiéra země Bidziny Ivanišviliho schopna vstoupit do Severoatlantické aliance, získat zpět odtrhnuté regiony a stát se přítelem Ruska. Na pravidelné měsíční tiskové konferenci Ivanišvili prohlásil, že se bude vytrvale snažit jak o integraci do NATO, tak o zlepšení vztahů s Ruskem. Podle Ivanišviliho existuje v Evropě spousta precedentů, ať už v podobě pobaltských států, Polska, či Slovenska, a nebýt chyb předešlé vlády, Gruzie již mohla být jak členem NATO, tak dobrým partnerem Ruska.

  Gruzínský premiér taky zopakoval, že se země pokusí stát členem Akčního plánu členství NATO do roku 2014. Podle poradce gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho pro národní bezpečnost Gigy Brokeria však vláda dělá chybu, pokud chce nejdřív zlepšovat vztahy s Ruskem a až poté se snažit o integraci do NATO. Podle něj by to mělo být přesně naopak.

  Kam dál?
  Gruzie usiluje o Akční plán členství NATO v roce 2014 (2.5. 2013)

  Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

  ---

  Německo vyzývá Afghánistán k hlubším politickým reformám

  Ministr zahraničních věcí Německa Guido Westerwelle vyzval afghánskou vládu, aby se více snažila o politické reformy v zemi. Na setkání mezinárodní Afghánské kontaktní skupiny, jež je poradním orgánem Afghánistánu čítajícím více jak 50 zemí, se členové shodli na potřebě posílit snahy o smíření mezi válčícími stranami. Westerwelle kromě toho vyzval afghánskou vládu, aby posílila kampaň proti korupci, zvýšila ochranu práv žen a menšin a zajistila spravedlivé a transparentní prezidentské volby, k nimž má dojít v roce 2014.

  „Pouze politický proces smíření uvnitř Afghánistánu může zajistit trvalý mír,“ nechal se dále slyšet německý ministr. Německo již deklarovalo podporu Afghánistánu i po roce 2014, v zemi tak i po daném termínu zůstane zatím nespecifikovaný počet německých jednotek.

  Náměstek ministra zahraničí Afghánistánu Jawed Ludin na setkání ubezpečil přítomné členy, že nastávající volby budou spravedlivé a důvěryhodné. Podle Ludina budou volby jedním z nejdůležitějších okamžiků pro budoucnost země.

  Kam dál?
  Německý ministr: Nestačí bojovat, musíme i stavět (23.4. 2013)

  Zdroj: Europe Online Magazine (Německo)

  ---

  Australské jednotky se stáhnou z Afghánistánu ještě v letošním roce

  Velitelé zemí zapojených do alianční mise ISAF schválili plán Austrálie na stažení jejích jednotek z Afghánistánu do konce roku 2013. Na jednání v Bruselu se dle vyjádření generála Davida Hurleye šéfové sil zemí zapojených do mise ISAF shodli, že australské jednotky splní do konce roku 2013 cíle alianční mise v provincii Oruzgan, a budou se tak moct stáhnout ze země. Australský kontingent v současnosti čítá na 1550 vojáků.

  Podle Hurleye vedou afghánské bezpečnostní síly již 80 procent bezpečnostních operací a co je důležitější, Afghánci si postupně budují důvěru ve vlastní bezpečnostní síly.

  Kam dál?
  Polsko stáhne část vojáků z Afghánistánu (7.5. 2013)
  Dánsko stáhne polovinu svých vojáků o rok dříve (20.3. 2013)

  Zdroj: The Telegraph (Austrálie)

  ---

  Slovenský ministr obrany podal trestní oznámení za nákup sanitek

  Ministr obrany Slovenska Martin Glváč podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s nedávným nákupem tří sanitek pro slovenské ozbrojené síly země. Ačkoliv měla být ministerstvu dodána modelová řada 2012/2013, byly sanitky vyrobené v roce 2009. Jednu z údajně nových sanitek navíc ministerstvo obrany využilo již na vojenských zkouškách v roce 2011. Ačkoliv měla v té době na tachometru 1303 najetých kilometrů, byla ministerstvu obrany následně dodána pouze se 130 ujetými kilometry na tachometru. „V sanitkách chyběl materiál za více jak 140 tisíc eur,“ uvedl Glváč na tiskové konferenci.

  Podle Glváče šlo v tomto případě o součinnost mezi dodavatelem a zástupci rezortu, o nichž ministr prohlásil, že brání zájmy komerčních firem namísto ministerstva.

  Zdroj: Ministerstvo obrany SR

  ---

  Rasmussen získal prestižní americkou cenu Atlantické rady

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen obdržel od Atlantické rady Spojených států amerických vyznamenání udělované jednou do roka nejvýznamnějším světovým představitelům. Při přebírání ceny na ceremonii ve Washingtonu poté mimo jiné prohlásil, že je třeba vytvořit nový transatlantický pakt založený na ještě silnějších ekonomických, kulturních i mezilidských vztazích.

  „Transatlantická vazba je důležitá pro svobodu, bezpečnost a prosperitu Evropy a Severní Ameriky a je základem celosvětového řádu založeného na pravidlech,“ uvedl Rasmussen s tím, že vazby vytvořené založením NATO před 60 lety musí být revitalizovány, aby bylo možné čelit novým bezpečnostním hrozbám.

  Stejnou cenu jako nyní Rasmussen dříve obdrželi například Hillary Clinton, Pan Ki-mun, Bill Clinton nebo George H.W. Bush.

  Zdroj: NATO

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media