Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Gruzie má ještě dlouhou cestu do NATO

Vydáno 14.12.2005

Gruzie má ještě dlouhou cestu do NATO
Gruzie, která se po revoluci snaží jak o vstup do Severoatlantické aliance, tak do Evropské unie, nedosáhla ještě ani na první stupně členství v NATO. Prohlásil to zvláštní zástupce aliance pro Kavkaz a střední Asii Robert Simmons na tiskové konferenci v Moskvě. NATO nejdříve zhodnotí plnění gruzínského Individuálního akčního plánu partnerství (IPAP) a na základě výsledků rozhodne, zda bude Gruzie schopna vykročit směrem ke členství v alianci.

Simmons též zopakoval, že NATO respektuje gruzínskou teritoriální celistvost, a zdůraznil význam mírového řešení konfliktů v Abcházii a Jižní Osetii.

Zdroj: Interfax (Rusko), Civil Georgia (Gruzie)

---

Kazachstán podepíše plán partnerství
Severoatlantická aliance chce v rámci programu Partnerství pro mír na počátku roku 2006 podepsat s Kazachstánem Individuální akční plán partnerství. Na konferenci o spolupráci mezi NATO a zeměmi střední Asie to uvedl zvláštní zástupce aliance Robert Simmons. Hlavní důraz by měl být kladen na provedení a úpravu vojenských reforem a na posílení bojových schopností.

Zdroj: Kazinform (Kazachstán)

---

Polsko prodloužilo své vojenské mise
Polská vláda rozhodla o prodloužení vojenských misí v Afghánistánu, Sýrii a na Balkáně. 120 polských vojáků, kteří působí v afghánské misi NATO ISAF a kteří jsou zapojeni do protiteroristické operace Trvalá svoboda, v zde zůstanou o rok déle. Více než 350 vojáků bude v Sýrii sloužit v mírových jednotkách OSN až do 30. června 2006. Jejich úkolem je především hlídkování na hranici mezi Sýrií a Izraelem a kontrola dodržování příměří.

Až do konce roku 2006 byl prodloužen mandát i pro polský kontingent 400 vojáků působí i v Kosovu a dalších balkánských oblastech, kde dohlíží na dodržování mezinárodních smluv a podporuje humanitární aktivity. Vojáci sloužící na Balkáně v operacích EU, tam mají zůstat až do listopadu 2006.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Češi se příští rok zúčastní 130 cvičení
Česká armáda se v roce 2006 zapojí do 100 vojenských cvičení v zahraničí a sama zorganizuje více než 30 cvičení na českém území. Největší pozornost by měla být soustředěna hlavně na jednotky, které byly vybrány pro začlenění do Sil rychlé reakce NATO (NRF). Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Nejvýznamnější cvičení budou zahraniční "Steadfast Jaw 2006", které se zaměří na krizové okolnosti, jež mohou nastat při operacích NRF, "Assegai Eyes 2006", které prověří schopnosti jednotlivých průzkumných jednotek, a "Balt 2006" pro zkoušení střelby protileteckým raketovým systémem.

Nejdůležitější domácí cvičení budou "Osada 2006", při kterém půjde o spolupráci mezi malými motorizovanými jednotkami, a tradiční cvičení "Flying Rhino" zaměřené na výcvik vojenských dispečerů leteckého provozu. 
 
Zdroj: People's Daily (Čína)

---

Německo bude cvičit irácké vojáky
Němečtí vojáci nebudou působit v Iráku, ale pomohou s výcvikem irácké armády na území Spojených arabských emirátů a Německa. Po setkání se svým holandským protějškem Henkem Kampem ministr obrany Německa Franz Josef Jung uvedl, že obě země budou spolupracovat na zavedení lepšího výcvikového programu pro irácké jednotky, které se tak lépe připraví na úkoly, na něž mohou v budoucnu narazit. Jung zdůraznil, že klíčovou úlohu by mělo mít Nizozemí, které má malou jednotku v Bagdádu. 

Zdroj: Bahrain News Agency (Bahrajn)

---

Rusko hrozí odmítnutím CFE
Moskva by mohla odmítnout Smlouvu o konvenčních silách v Evropě (CFE), pokud ji členské státy Severoatlantické aliance nebudou ratifikovat. Uvedl to ruský ministr obrany Sergej Ivanov. "Pokud smlouva nebude ratifikována všemi signatáři, Moskva vznese otázku, zde je vůbec potřebná."

CFE byla podepsána v roce 1990, aby podpořila mír a stabilitu v Evropě i ve světě. Dosud ji však ratifikovaly pouze čtyři země - Rusko, Bělorusko, Ukrajina a Kazachstán, zatímco zbytek ratifikaci odmítá, protože Rusko údajně nesplnilo svůj závazek na stažení svých vojáků z Moldávie a Gruzie. Smlouva byla v roce 1999 přepsána, aby zohledňovala rozpad Varšavského paktu.

Zdroj: Mosnews.com (Rusko)

ivn natoaktual.cz