Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Gorbačov: Rozšiřování NATO má izolovat Rusko

Vydáno 10.09.2008

Gorbačov: Rozšiřování NATO má izolovat Rusko
Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov prohlásil, že výzvy Spojených států a dalších západních mocností k přijetí Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance mají za účel pouze izolaci Ruska. „Proč potřebuje NATO tyto země? K boji proti Íránu? To je prostě absurdní,“ sdělil Gorbačov španělské agentuře EFE. Dále uvedl, že ve Spojených státech existují „určité kruhy, které tlačí svoji zemi ke konfrontaci a usilují o rozšíření NATO, aby na produkci nových zbraní vydělaly velké množství peněz.“ Svět podle něj čelí „návratu geopolitických her“.

Na srpnovém summitu NATO v Bukurešti nedostaly Gruzie a Ukrajina Akční plán členství (MAP), klíčový krok k členství v Alianci. NATO ale slíbilo toto rozhodnutí v prosinci přezkoumat. Snahy obou zemí o členství v Alianci mají silnou podporu Spojených států.

Čtěte také:
Gorbačov: Protiraketový štít USA představuje novou studenou válku

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Cheney: Gruzie a Ukrajina mají právo na členství v NATO
Ukrajina a Gruzie mají „plné právo“ na rozvoj svých vztahů se Západem a na „členství v Severoatlantické alianci“, prohlásil v úterý americký viceprezident Dick Cheney. Na tiskové konferenci s italským premiérem Silviem Berlusconim dále řekl, že „mezinárodní společenství jednotně odsuzuje ruskou vojenskou intervenci a odmítá jednostranné a nezákonné snahy Ruska o změnu gruzínských hranic vojenskou silou… Mezinárodní společenství podporuje nezávislost Gruzie a její teritoriální integritu a žádá o mírové řešení tohoto sporu skrze nestranné mezinárodní zprostředkování.“

Berlusconi novinářům řekl, že viceprezidentovi objasnil jeho částečně úspěšné snahy, aby se incidenty v Jižní Osetii a Gruzii nestaly „rozbuškou schopnou vrhnout nás o roky zpět do časů studené války.“ Dále prohlásil, že je třeba „společně pracovat v boji proti krizím po celém světě, proti terorismu a chudobě.“ Cheney také na konferenci chválil Itálii jako „skvělého“ spojence a premiéra Berlusconiho jako „silnou“ vedoucí osobnost.

Čtěte také:
Polsko požaduje vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO 

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Diplomaté: V Afghánistánu je třeba více vojáků
Povstalci z Talibanu jsou nyní silnější než před rokem, řekl k situaci ve válkou rozvráceném Afghánistánu bývalý kanadský velvyslanec v Kábulu Aríf Lalání. „Bezpečnostní situace je špatná. Domnívám se, že Taliban je silnější, než kam má paměť sahá,“ prohlásil v Mezinárodním rozvojovém a výzkumném centru v Ottawě Lalání a dodal, že nárůst počtu vojáků v Afghánistánu spolu se soustředěnějším diplomatickým úsilím jsou nezbytné k tomu, aby zde mezinárodní společenství uspělo.

Další z účastníků diskuze naznačil, že otázka zvýšení počtu vojáků bude hrát rostoucí roli v amerických prezidentských volbách a také v nadcházejících federálních volbách v Kanadě. Fen Hampson z Carleton University varoval, že nová kanadská vláda bude pravděpodobně nucena vypořádat se s velice ožehavým tématem prodloužení kanadské mise v Afghánistánu i za její plánovaný konec v roce 2011, o něž pravděpodobně požádá nový americký prezident.

Čtěte také:
Francie zvažuje vyslání speciálních jednotek do Afghánistánu

Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

---

Nový orgán má koordinovat arménské vazby s Evropou a NATO
Arménský prezident Serzh Sarkisian ustanovil vládní komisi, jejímž úkolem je koordinace rozrůstajících se arménských vztahů s Evropskou unií a NATO. V prohlášení prezidentské kanceláře stojí, že komise, vedená tajemníkem Rady národní bezpečnosti Arturem Baghdasirianem, bude dohlížet na implementaci Individuálního akčního plánu partnerství (IPAP), který byl spuštěn v roce 2005, aby zintenzívnil spolupráci Arménie s NATO. Komise se bude zabývat i aktivitami vyplývajícími z arménské účasti na programu evropské unie Evropská politika sousedství.

Sarkisianovo rozhodnutí korespondovalo s jeho projevem na téma zahraniční politiky ze 4. září, ve kterém slíbil prohloubit a posílit partnerství se Spojenými státy a dalšími západními zeměmi a organizacemi. Jerevan bude pokračovat v úsilí uspořádat tento měsíc vojenské cvičení NATO a důsledně provádět další kroky v souladu s akčním plánem partnerství, uvedl ve svém projevu Sarkisian. Arménie převzala minulý týden předsednictví v Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), vojenském svazku šesti bývalých sovětských republik, který se Moskva snaží využít jako protiváhu NATO.

Čtěte také:
Arménie neplánuje vstoupit do NATO

Zdroj: Armenia Liberty (Arménie)

---

Ministr: Nikdo neudělal pro boj s terorismem víc než Pákistán
Pákistán ostře odmítl obvinění Západu, že nedělá dost, aby vyhnal talibanské extremisty ze svého území. „Pákistán se cítí ukřivděn, když se setkává s požadavky, aby udělal víc, a nevidí jediný důvod pro nedostatek důvěry, kterým trpí naši přátelé a spojenci, když hodností Pákistán,“ prohlásil na bezpečnostní konferenci v Berlíně ústy pákistánského velvyslance v Německu ministr obrany Kamran Rasool.

„Žádná jiná země neudělala v boji proti terorismu víc a žádná země neutrpěla v tomto boji větších ztrát než Pákistán,“ pokračoval velvyslanec. Tato slova zazněla pár minut poté, co náměstek generálního tajemníka NATO Claudio Bisogniero vyzval Islámábád, aby zintenzivnil boj proti radikálům organizujícím útoky v Afghánistánu. „Pákistán zvýšil podporu pro misi ISAF a my si toho velmi ceníme, ale stále cítíme, že může a měl by učinit víc,“ řekl Bisogniero.

Čtěte také:
Pákistán znovu otevřel důležitý přechod pro NATO

Zdroj: Dawn (Pákistán)

vtr natoaktual.cz