natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Google nebude poskytovat umělou inteligenci pro výrobu zbraní

  8. června 2018  23:02

  Umělá inteligence. Ilustrační snímek | foto: DARPA

  Google nebude poskytovat umělou inteligenci pro výrobu zbraní

  Firma Google se zavázala, že neposkytne svou umělou inteligenci pro zbraně, nelegální sledování a technologie, které působí „hromadné škody“. Společnost vydala dokument, ve kterém stanovuje sedm principů využití svých technologií. „Jak je umělá inteligence vyvíjena a používána, bude mít zásadní dopad na společnost po mnoho dalších let,“ píše se v dokumentu.

  Jedná se o odpověď na protesty tisíců zaměstnanců Google, kteří nesouhlasili s účastí firmy na armádních projektech. Podle některých zaměstnanců ale ani nově stanovené principy nejdou dostatečně daleko. Firma i nadále plánuje spolupracovat s vládou a ministerstvem obrany na miliardových zakázkách, které nejčastěji zahrnují poskytování úložiště.

  Kam dál?
  Vzpoura zaměstnanců Googlu kvůli armádnímu projektu roste (16.5. 2018)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  NATO vyzývá Tálibán, aby se připojil k příměří

  „Vyzývám Tálibán, aby se přidal k příměří, složil zbraně a zapojil se do konstruktivního dialogu k nalezení mírového řešení,“ prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Otázka Afghánistánu byla projednávána na setkání ministrů obrany států NATO poté, co afghánský prezident Ašraf Ghání oznámil uzavření bezpodmínečného příměří.

  Podle Stoltenberga je účelem přítomnosti NATO v Afghánistánu vyslání zprávy, že „Tálibán nemůže zvítězit na bojišti, ale musí zasednout k jednacímu stolu“. Aliance plánuje v budoucnu navýšit svou přítomnost na této misi i její financování. NATO má v současnosti v Afghánistánu 16 000 vojáků.

  Kam dál?
  Magazín TIME: Výběr velitele sil USA v Afghánistánu může znamenat nový přístup (23.5. 2018)

  Zdroj: Forces (Velká Británie)

  ---

  Tři spojenci zřídí nové velitelství speciálních sil

  Ministři obrany Belgie, Dánska a Nizozemska podepsali na schůzce v Bruselu memorandum o zřízení společného velitelství speciálních sil (C-SOCC). Jednotky spadající pod toto velitelství budou součástí sil rychlé reakce NATO a mohou být nasazeny v aliančních operacích. Velitelství by mělo začít fungovat od roku 2019 a o dva roky později být plně operační.

  „Tato iniciativa tří národů slouží jako důležitá připomínka toho, že speciální síly dnes operují v mnohonárodním kontextu,“ uvedla k iniciativě náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller a vyzdvihla ji jako „extrémně příhodnou“.

  Kam dál?
  NATO potřebuje velitelství v Pobaltí, tvrdí lotyšský NGŠ (7.6. 2018)

  Zdroj: NATO

  ---

  Stoltenberg: Členové NATO začali zvyšovat výdaje na obranu

  Členové Severoatlantické aliance přestali snižovat výdaje na obranu, a naopak dochází k většímu sdílení nákladů, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Všichni spojenci zastavili snižování a všichni začali navyšovat. Většina spojenců předložila plány, jak dosáhnout 2 % na obranu do roku 2024,“ prohlásil Stoltenberg. Ocenil také iniciativu Německa, které plánuje během deseti let navýšit obranné výdaje o 80 %.

  Spojenci celkově začali více investovat do vybavení a zvyšovat příspěvky misím NATO. „Jdeme správným směrem, ale stále máme před sebou dlouhou cestu,“ zhodnotil vývoj Stoltenberg. Sdílení nákladů v rámci Aliance je také jedním z hlavních požadavků amerického prezidenta Donalda Trumpa.

  Kam dál?
  Trump kritizuje členy NATO, kteří nezvyšují výdaje na obranu (18.5. 2018)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Britský velitel hájí účast RAF na bombardování Islámského státu

  Britské královské letectvo provedlo „nejpečlivěji naplánovanou vzdušnou operaci v historii“ a důkladně se snažilo vyhnout civilním obětem, uvedl britský velitel vzdušných sil maršál Stuart Peach. Bojovali jsme proti „opravdu podlému a zlému nepříteli“, který používal civilisty jako lidské štíty, dodal.

  Maršál reagoval na obvinění organizace Amnesty International, která britské letectvo kritizovala za nálety na syrské město Rakka. Podle organizace je mezinárodní koalice, jejíž součástí bylo i RAF, zodpovědná za smrt stovek civilistů. Peach to odmítá a tvrdí, že všechna podaná obvinění byla řádně prošetřena.

  Kam dál?
  Velká Británie provedla kybernetický útok na Islámský stát (13.4. 2018)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media