Generální tajemník NATO poprvé v historii navštívil Irsko
Anders Fogh Rasmussen je jako vůbec první generální tajemník Severoatlantické aliance je na oficiální návštěvě Irska. „Irsko není členem Aliance, ale je jejím důležitým partnerem. Sdílí její hodnoty a její závazek upevnit roli Organizace spojených národů jako garanta mezinárodní bezpečnosti a právního státu,“ poznamenal Rasmussen ve svém proslovu v Dublinu. Následně hovořil o současné spolupráci NATO a Irska a potenciálu pro posílení vazeb mezi oběma aktéry. „Existují dvě oblasti, které nabízejí značný potenciál: vojenské schopnosti a vzdělání, výcvik a cvičení,“ vyjádřil svůj názor Rasmussen.
Rasmussen rovněž poděkoval Irsku za cenný přínos v misích Aliance a upozornil na fakt, že jak Irská republika, tak NATO těží ze vzájemné spolupráce.
Kam dál?
Irsko má do NATO dveře otevřené (11.2. 2013)
Zdroj: RTT News (USA)
---
Počet obětí v Sýrii se blíží 70 tisícům, upozorňuje OSN
Počet obětí konfliktu v Sýrii se pravděpodobně blíží číslu 70 000, oznámila komisařka Organizace spojených národů pro lidská práva Navi Pillay. Svou nečinností nese podle ní Rada bezpečnosti OSN vinu na pokračujícím konfliktu. „Neshoda ohledně Sýrie a následná nečinnost je katastrofální, ovšem oběťmi jsou civilisté na všech zúčastněných stranách.“ Komisařka zdůraznila, že je třeba, aby Rada bezpečnosti předložila problematiku syrské krize k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Rada podle ní musí oběma stranám v konfliktu naznačit, že ponesou následky za své činy. Za poslední měsíc vyzvalo Radu k tomuto postupu na 50 států.
Čína a Rusko, dva stálí členové Rady bezpečnosti OSN, opakovaně blokovaly pokusy OSN o důraznější zásahy do konfliktu, kterými by byly například vládní sankce.
„Rada bezpečnosti již nesmí stát stranou a tiše přihlížet,“ vyjádřil se generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Kam dál?
Řešení konfliktu v Sýrii je v nedohlednu, shodli se experti v Mnichově (4.2. 2013)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Rozdělený senátní výbor podpořil nominaci Hagela na šéfa obrany USA
Po vyhrocené debatě nakonec výbor pro ozbrojené složky amerického senátu schválil nominaci bývalého senátora Chucka Hagela na post ministra obrany, a to poměrem hlasů 14 ku 11. O rozhodnutí bude nyní hlasovat plénum senátu.
Celý proces prohloubil nepřátelství mezi republikány v kongresu a Bílým domem a zároveň odhalil ostré neshody ohledně zahraniční politiky.
Během schůzky výboru docházelo ke přím a vzájemným obviňováním, kdy například republikánský senátor za Texas Ted Cruz naznačil, že Hagel přijal peníze od států, které se staví proti americkým zájmům. Za to byl senátor následně kritizován svými kolegy s tím, že prezident by měl mít možnost volné volby svého kabinetu.
Kam dál?
Hagel dostane klíče od Pentagonu, rozhodl mocný senátní výbor (12.2. 2013)
Hagel hájil u senátního slyšení své názory na Írán, Izrael a jaderné zbraně (1.2. 2013)
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Obama: Válka v Afghánistánu pro nás skončí s rokem 2014
Během příštího roku bude z Afghánistánu staženo 34 000 amerických vojáků. Americký prezident Barack Obama o tom informoval ve své výroční zprávě o stavu unie. „Domů se již vrátilo na 33 000 našich statečných vojáků. Na jaře přejdou naše jednotky do podpůrné role, zatímco afghánské bezpečnostní složky se ujmou vedení,“ připomněl Obama. „Do prosince 2014 bude naše válka v Afghánistánu u konce,“ dodal.
V lednu americký prezident uvedl, že zatím nemůže komentovat počet vojáků, kteří zůstanou v zemi i po ukončení válečné mise.
Kam dál?
Pentagon: Američané by měli v Afghánistánu zůstat (VIDEO) (5.2. 2013)
USA v Afghánistánu nejspíš nechají tisíce vojáků i po roce 2014 (4.1. 2013)
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
Nálet jednotek NATO v Afghánistánu údajně usmrtil deset civilistů
Letecký úder Severoatlantické aliance v provincii Kunar ve východním Afghánistánu způsobil podle místních úřadů smrt deseti civilistů, mezi nimiž mělo být i pět dětí. Je pravděpodobné, že pokud se zpráva potvrdí, zvýší se napětí mezi afghánskou vládou a americkým vedením aliančních sil v Afghánistánu.
Mluvčí ISAF major Adam Wojack útok potvrdil a oznámil, že při něm byli zabiti čtyři Talibanci. Podotkl ovšem, že zatím není možné určit, zda měl útok za následek nějaké civilní oběti, případně kolik. „Všechna obvinění bereme vážně a v současné době incident posuzujeme,“ nechal se slyšet Wojack.
Představitelé ISAF již několikrát uvedli, že celkový počet civilních obětí se v posledních letech snížil, přičemž členové Talibanu jsou nyní zodpovědní za 84 % všech úmrtí a zranění.
Kam dál?
Bombardovat budeme jen v sebeobraně, slíbilo NATO v Afghánistánu (14.6. 2012)
Zabitých civilistů v afghánské válce po pěti letech poprvé ubylo (11.5. 2012)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)