Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Gates viní EU za obrácení Turecka na východ

Vydáno 16.06.2010

Gates viní EU za obrácení Turecka na východ
Americký ministr obrany Robert Gates rozhněval Evropskou unii i Turecko, když prohlásil, že Turecko se nyní orientuje více na východ, protože mu není dovoleno připojit se k EU. Analytikové se však domnívají, že na jeho slovech je kus pravdy.

"Turecko se nyní soustředí na východ, protože některé země v Evropě mu neumožnily napojit se na Západ tak, jak Turecko chtělo," uvedl Gates na konferenci OSN v Londýně. Podle něj tak Evropa odehnala cenného spojence na Blízkém východě.

Čtěte také:
Turecko je proti sankcím vůči Íránu

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Kanadští liberálové: Cvičme afghánské ozbrojené síly i po roce 2011
Lídr kanadské Liberální strany Michael Ignatieff představil pozici své strany ohledně působení kanadských vojáků v Afghánistánu po roce 2011. Liberálové by si přáli setrvání vojáků v Afghánistánu i po roce 2011, kdy dojde k ukončení jejich vojenské mise, a to v pozicích instruktorů afghánské policie a armády.

Ignatieff představil vizi Liberální strany Národnímu fóru v Torontu před summitem skupin zemí G8 a G20. Ve svém projevu navrhl vytvoření vojenského výcvikového institutu v Kábulu po vzoru Královské vojenské akademie v Kingstonu.

Podle Ignatieffa by se instruktoři v Afghánistánu nedostávali do bojů a Kanada by také mohla pomoci Afghánistánu s reformou justice a vzděláváním. Ignatieff dále tvrdě kritizoval kanadského premiéra Stephena Harpera, že chce misi v Afghánistánu "ukončit a utéct".

Čtěte také:
Vojáci ISAF se zaměří na výcvik afghánských sil
Harper: NATO snížilo své cíle v Afghánistánu
NATO tlačí na Kanadu, aby zůstala v Afghánistánu

Zdroj: The Globe and Mail
(Kanada)

---

Američtí senátoři pochybují o datu stahování jednotek z Afghánistánu
Představitelé Obamovy administrativy se pokusí přesvědčit americké zákonodárce o správnosti směru, jakým se ubírá válka v Afghánistánu. Kongres je totiž znepokojen narůstajícím počtem obětí v řadách amerických a aliančních vojáků a ohlášeným zpožděním v provádění operací v Kandaháru a Hílmandu. Levicoví i pravicoví zákonodárci mají na vládu prezidenta Obamy připraveny těžké otázky.

Americký ministr obrany Robert Gates a vojenští velitelé žádají zákonodárce o trpělivost s tím, že do Afghánistánu stále přijíždějí posily a nová strategie se teprve rozbíhá. Zejména republikáni však Obamovu administrativu kritizují za plán stahování Američanů z Afghánistánu od července 2011, který se jim zdá nerealistický.

"Již vidíme počáteční pokroky," ujistil senátory generál David Petraeus, který uprostřed "grilování" v senátní armádní komisi omdlel a svalil se na stůl. Brzy se však vzpamatoval a bez cizí pomoci odešel z místnosti, aby se o dvacet minut později vrátil s úsměvem a vysvětlením, že byl dehydrovaný a hladový, protože nesnídal.

Čtěte také:
Obama žádá Kongres o "poslední" mimořádné navýšení vojenských výdajů
VIDEO: Slyšení D.Petraeuse v Kongresu

Zdroj: Radio Netherlands(Nizozemí),The New York Times(USA)

---

Kyrgyzstán stáhl požadavek na mezinárodní jednotky
Kyrgyzstán stáhl svou prosbu o zahraniční mírové jednotky, které měly na jihu země uklidnit etnické nepokoje, kvůli kterým tuto oblast opustily desítky tisíc uprchlíků. Mezinárodní společenství se obává, že v regionu hrozí humanitární katastrofa.

Prozatímní kyrgyzská prezidentka Roza Otunbajevová prohlásila, že mírové jednotky již nejsou potřeba, protože nepokoje mezi etnickými Uzbeky a Kyrgyzy v okolí měst Dželálábád a Oš se po pěti dnech střetů zmenšují. V bojích zahynulo nejméně 170 lidí. O víkendu přitom Otunbajevová požádala Rusko o vyslání vojenských sil do Kyrgyzstánu s tím, že situaci na jihu nemá pod kontrolou.

Uzbekistán přijal desítky tisíc etnických uzbeckých uprchlíků, nyní ovšem uzavřel svoji hranici, a nechal tak tisíce lidí čekat před hranicemi v zoufalých podmínkách.

Čtěte také:
Situace v Kyrgyzstánu ohrožuje zásobování ISAF
Analýza NYT: Kyrgyzstan: A test for mutual security

Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty) 

---

Spojenci tlačí na Dánsko, aby zavřelo televizi vysílající Kurdům
Spojené státy americké a Německo tlačí na Dánsko, aby podniklo kroky proti televizní stanici ROJ-TV, která je podezřelá z napojení na Kurdskou stranu pracujících (PKK), která je Spojenými státy a Evropskou unií považovaná za teroristickou skupinu.

Spojenci dostávají Dánsko pod tlak, aby učinilo opatření k ukončení působení kurdské televizní stanice ROJ-TV, která vysílá z Kodaně. Podle zdrojů z amerického ministerstva zahraničí se Američané domnívají, že Dánové chodí příliš dlouho kolem horké kaše, když pět let prošetřují možné spojení ROJ-TV a Kurdské strany pracujících.

Zatím nebyly proti této televizi vysílající po satelitu učiněny žádné kroky, navzdory důkazům, že hlavní finanční podporovatel televize, Kurdská kulturní nadace, je napojena na PKK.

Čtěte také:
Turecko se smířilo s Rasmussenem v čele NATO

Zdroj: The Copenhagen Post (Dánsko)

epl natoaktual.cz