Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Gates: Írán ještě jadernou bombu nemá

Vydáno 12.04.2010
Gates: Írán ještě jadernou bombu nemá
Americký ministr obrany Robert Gates prohlásil, že Írán v dohledné době nebude moci vyrobit jadernou zbraň a že íránský program postupuje pomaleji, než Teherán očekával. "Podle nás jadernou bombu nemají. Zatím," prohlásil Gates v rozhovoru pro televizní stanici NBC.

Na otázku jak rozdílná by byla nebezpečí, pokud by Írán byl vyzbrojený jadernými zbraněmi, nebo by byl pouze schopný bombu vyrobit a sestavit Gates odpověděl: "Jak daleko už došli? Jestli je jejich úmyslem získat schopnost vyrobit bombu, ale nesestavit ji, jak zjistíte, že už ji nesestrojili? Kritická je tady otázka kontroly."

Šéf Pentagonu také popřel, že americká administrativa se smířila s Íránem jako jadernou velmocí. "Takovýto závěr jsme vůbec neučinili. Ve skutečnosti děláme všechno, co můžeme, abychom Íránu ve vyvinutí jaderných zbraní zabránili," uvedl Gates.

Čtěte také:
Jaderný Írán by NATO považovalo za hrozbu
Ahmedínežád hrozí odvetou za uvalení sankcí

Zdroj: Defense News (USA)

---

Američané se udobřují s Karzáím
Spojené státy podnikly společně s afghánskou vládou veřejné kroky s cílem ukončit roztržku ve vzájemných vztazích. Afghánský prezident Hamíd Karzáí a velitel aliančních vojsk v zemi Stanley McChrystal společně navštívili město Kundúz, kde se setkali se stovkami kmenových stařešinů. Jde již o třetí podobný podnik za posledních několik týdnů. Aliance se tak snaží zdůraznit roli afghánské vlády ve snaze o obnovu země.

Tato snaha však v dubnu narazila na překážku v podobě hádky mezi Karzáím a Bílým domem. Afghánský prezident obvinil západní ambasády podvodů při kontroverzních prezidentských volbách a následně pohrozil, že se "přidá na stranu Talibanu". To vyvolalo ve Washingtonu negativní reakci.

Jelikož však obě strany uznávají, že musí spolupracovat, snažily se posledních dnech spor urovnat. Zatím nejsmířlivější gesto vyjádřili o víkendu americká ministryně zahraničí Hillary Clinton a ministr obrany Robert Gates, kteří Karzáího veřejně podpořili v televizním vysílání. Afghánského prezidenta označili za "spolehlivého partnera".

Čtěte také:
Rasmussen: Karzáí je Alianci dobrým partnerem

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Piráti využili k útoku unesené plavidlo
Somálští piráti narazili při jednom ze svých četných nájezdů na tuhý odpor a museli se stáhnout. K útoku na nákladní plavidlo MSC Anafi využili novodobí korzáři zajatou loď Asian Glory, která měla v době svého únosu v lednu tohoto roku bulharskou posádku. Útok na Anafi vyústil v divokou bitvu se salvami kulometné palby.

Podle Vojtěnka se napadené lodi po několikahodinovém střetu podařilo vyhnout se zajetí a námořní síly přítomné v oblasti prý tuto tuhou bitvu držely v tajnosti. Informace o zraněných na palubě Asian Glory nejsou k dispozici.

Je to už potřetí, co somálští piráti vypluli s Asian Glory na volné moře s cílem využít plavidlo pro své operace. V současnosti se loď nachází 580 mil od pobřeží Somálska.

Čtěte také:
NATO prodloužilo protipirátskou misi

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Afghánské úřady obvinily NATO ze smrti čtyř civilistů
Afghánské úřady v Kandaháru obvinily alianční vojáky ze střelby na autobus, při níž byli zabiti čtyři civilisté, včetně jedné ženy a dítěte; 18 dalších cestujících utrpělo zranění. Mluvčí alianční mise v Afghánistánu ISAF uvedl, že okolnosti incidentu zkoumá společný tým aliančních a afghánských vyšetřovatelů.

Podle představitelů samosprávy v Kandaháru zahájili zahraniční vojáci palbu na autobus, který se přiblížil k vojenskému konvoji v protisměrném pruhu kandahárské dálnice. Jednotky z konvoje poté převezly desítky raněných na léčení do alianční nemocnice.

Čtěte také:
NATO přezkoumá smrt afghánských civilistů
Přísnější pravidla nezabránila úmrtím afghánských civilistů
Afghánistán: Smrt civilistů při útoku NATO

Zdroj: AFP (Francie)

---

Síly rychlé reakce NATO cvičí v Severním a Baltském moři
Alianční Síly rychlé reakce (NRF) budou od 12. do 22. dubna provádět námořní manévry v Severním a Baltském moři, aby byla zajištěna jejich plná připravenost, a jednotky tak mohly podle potřeby zareagovat na krizové situace po celém světě.

Námořního cvičení se pod francouzským velením zúčastní 6 500 mužů a žen z 11 členských zemí NATO a ze Švédska, které je součástí aliančního programu Partnerství pro mír. Na moři bude k vidění flotila 40 válečných korábů, mezi nimi letadlová loď, fregaty, cisternové lodě, minolovky, čtyři ponorky, a také 30 letadel.

Cvičení s názvem "Brilliant Mariner" (Skvělý námořník) je koordinováno z Aliančního námořního velitelství v Londýně. Jeho obsahem budou realistické scénáře, které vojákům na moři připraví nejednu výzvu, včetně asymetrických hrozeb, námořních bezpečnostních operací a teroristických incidentů.

Čtěte také:
NATO cvičí protiponorkový boj v Jónském moři

Zdroj: NATO

vtr natoaktual.cz