natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francouzská armáda se z Iráku přesouvá na domácí frontu. Čeká ji boj s koronavirem

  26. března 2020  16:39

  Výzbroj letounu Rafale francouzského letectva před misí v Iráku | foto: Armée de l'Air

  Francouzská armáda se z Iráku přesouvá na domácí frontu. Čeká ji boj s koronavirem

  Francouzská armáda stahuje své vojáky z Iráku a připravuje se na nasazení do boje s koronavirem. V rámci nové mise nazvané „Odolnost“ budou mít francouzští vojáci podle prezidenta Emmanuela Macrona „za úkol pomáhat obyvatelstvu a složkám veřejné správy čelit šířící se nákaze, a to jak v metropolitní Francii, tak v zámoří“.

  „Jednota a odvaha nám umožní tyto problémy překonat. Jsme pouze na začátku, ale vydržíme,“ dodal Macron. Ve Francii je nyní evidováno přibližně 26 000 nakažených. Více než 1 300 lidí již na nemoc zemřelo.

  V Iráku je nasazeno asi 200 francouzských vojáků, kteří zde působí jako instruktoři nebo jako součást mezinárodního velení koaličních sil. Od začátku března je však výcvik kvůli koronaviru pozastaven. Mise v Kuvajtu, Kataru a letecké operace nad Sýrií pokračují i nadále.

  Kam dál?
  Koronavirus ruší cvičení, mise ale pokračují, ujistil šéf NATO (19.3. 2020)

  Zdroje: The Local (Francie), Military Times (USA)

  ---

  Nová výzva pro německou armádu: operace v Afghánistánu v době koronaviru

  Německý parlament urychleně schválil prodloužení účasti bundeswehru na misi Resolute Support v Afghánistánu. Zapojit se do ní může až 1 300 vojáků. Důvodem zrychleného postupu byly obavy, zda se bude Bundestag kvůli nebezpečí šíření koronaviru moci v budoucnosti sejít. To však není jediná komplikace, kterou kombinace koronaviru a mise na Hindúkuši přináší.

  Než se vojáci do Afghánistánu vydají, budou muset absolvovat dvoutýdenní karanténu, a to ještě v Německu. V Afghánistánu by bylo její provedení takřka nemožné. Po ní musí být okamžitě vysláni na misi, aby se nestihli nakazit. To samozřejmě způsobí mírné zpoždění. Stejně tak budou muset být izolováni i vojáci, kteří se z mise vracejí. Situace je o to složitější, že se tato opatření týkají více než tisícovky vojáků.

  Krom Afghánistánu má Německo své vojáky také v Mali, Libanonu, Jižním Súdánu, Dárfúru a ve Středozemním moři. Německá účast na misi v Iráku je pozastavena.

  Kam dál?
  V Keni zmizelo šest miliónů respirátorů pro Německo (25.3.)

  Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (Německo)

  ---

  USA chystají modernizaci svých jaderných zbraní v Německu. Němci je však na svém území nechtějí

  Spojené státy americké během studené války rozmístily do západoevropských zemí, včetně Německa, své jaderné zbraně, jakožto součást strategie na zastrašení tehdejšího Sovětského svazu. V roce 2010 schválil německý parlament rezoluci požadující stažení těchto zbraní. Přesto v Německu zůstávají dál a mělo by dojít k jejich modernizaci.

  Německá vláda nikdy oficiálně nepotvrdila, že se na jejím území jaderné zbraně nacházejí, natož jejich počet. Pravděpodobně jsou však uskladněny na základně v Büchelu, kde by jich mohlo být uskladněno až 15. Pokud by došlo k jadernému útoku, Američané by bomby aktivovali a zavěsili je na německá letadla Tornado, která by je dopravila k cíli.

  Zbraně pocházejí nejspíše z přelomu 80. a 90. let. Nyní by je však měly nahradit nové, schopné přesného navedení na cíl. Kdy a zda k jejich zavedení skutečně dojde, je otázkou. Nové bomby označované jako B-61-12 jsou vyráběny pomaleji, než se čekalo, a flotila německých stíhacích bombardérů Tornado nezadržitelně stárne.

  Kam dál?
  Americké jaderné bomby na turecké základně jsou další komplikací v americko-tureckých vztazích (15.10. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Příměří díky koronaviru: Vůdce jemenských povstalců přivítal snahu o příměří

  Vůdce Hutíů, jemenské povstalecké skupiny napojené na Írán, přivítal snahu saúdskoarabské koalice o uzavření příměří s tím, že se těší na uvedení této myšlenky do praxe.

  Příměří bylo iniciováno generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Hlavním důvodem má být nebezpečí šíření koronaviru. Jemenská vláda a její saúdskoarabští spojenci návrh generálního tajemníka již podpořili a nyní se zdá, že má podporu také u jejich nepřátel.

  Kam dál?
  Jemen: 18 Hútíů, kteří se pokoušeli dostat do vojenské zóny, bylo zabito (17.2. 2020)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  V Lotyšsku se voják mezinárodního praporu NATO nakazil koronavirem. V jednotce jsou také Češi

  Voják mezinárodního praporu Severoatlantické aliance v Lotyšsku se nakazil nemocí COVID-19. Nemoc má u něj mírný průběh, a jeho léčba tak nevyžaduje pobyt v nemocnici. Voják byl proto izolován na základně, stejně jako další vojáci, s nimiž přišel do styku. Jaké národnosti voják je, lotyšské úřady nesdělily.

  Několik případů nákazy se objevilo také v mezinárodním praporu v sousední Litvě. Mezi nakaženými by zde měli být němečtí vojáci. V obou praporech působí také Češi. Mise jsou reakcí na obavy východních členů NATO z některých kroků a postojů Ruska.

  Kam dál?
  Armáda stáhla české vojáky z Iráku. Mise jsou omezeny (25.3. 2020)

  Zdroj: iRozhlas (ČR)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media