Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Maďarsko a koronavir: Vojáci v továrnách a skupování zbraní

25. března 2020  16:22
Ilustrační foto. | foto: Armáda ČR

Maďarsko a koronavir: Vojáci v továrnách a skupování zbraní

S příchodem koronaviru do Maďarska zavádí maďarská vláda razantní opatření. V parlamentu již například leží zákon, který by dovolil vládě vládnout pomocí dekretů bez povinnosti předložit je poslancům. V plánu jsou také opatření proti „nepravdivým či zkresleným informacím“. Maďarská opozice se však obává, že premiér Viktor Orbán pouze využívá situace k posílení vlastní moci.

Do opatření se má zapojit také armáda, která má vyslat skupiny vojáků do 140 státních podniků, aby zde zajistili jejich bezpečné fungování. Vojáci ve firmách zajišťujících „kritické služby“ budou pravidelně informovat o dění ve firmě ministerstvo obrany. Zatím jsou vojáci v 71 podnicích včetně ropné a plynové skupiny MOL, jaderné elektrárny Paks a budapešťské burzy.

Obavy z budoucí bezpečnostní situace rostou také mezi běžnými Maďary. To vede ke zvýšené poptávce po střelných zbraních. „Prodáváme pětkrát více zbraní než obvykle,“ ilustruje situaci Gabor Vass, majitel obchodů se zbraněmi. Nárůst prodeje zbraní zaznamenala také Česká republika.

Kam dál?
Maďarsko chce i nadále blokovat jednání NATO s Ukrajinou. Důvodem jsou práva maďarské menšiny (11.3. 2020)

Zdroje: Euractiv (Belgie), Reuters (Velká Británie)

---

V Keni zmizelo šest miliónů respirátorů pro Německo

Německá vláda pověřila bundeswehr, aby pomohl s objednáním šesti milionů respirátorů. Ty bez vysvětlení zmizely z keňského letiště. Podle ministerstva obrany však Německu žádná škoda nevznikla, protože za ně mělo zaplatit až po dodání.

Německé zdravotnictví kvůli pandemii koronaviru potřebuje více ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu. Podle týdeníku Der Spiegel měla být dodávka z Keni pouze jednou z mnoha takových zásilek. Přesto je nastalá situace vnímána jako „nepříjemná.“

Kam dál?
Německo do boje s koronavirem povolává armádu (19.3. 2020)

Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (Německo)

---

USA vyslaly do Itálie mobilní ošetřovnu

Do pomoci Itálii, která se v současné době potýká s desítkami tisíc nakažených koronavirem a stovkami úmrtí, se zapojily také americké ozbrojené síly. Z letecké základny v německém Ramsteinu vyslaly letoun C-130J Super Hercules, na jehož palubě se nacházela mobilní ošetřovna, která by měla alespoň částečně ulevit přeplněným italským nemocnicím. Mobilní ošetřovna poskytuje deset lůžek a za 24 hodin může pomoci až 40 pacientům.

„Pandemie COVID-19 vyžaduje, abychom spolupracovali s našimi spojenci a partnery a abychom čelili této výzvě společně,“ okomentoval dodávku velitel amerického letectva v Evropě generál Jeff Harrigian.

Americký vojenský letoun se zdravotnickou pomocí přistál na italské základně Aviano.

Kam dál?
USA v čase koronaviru: Armáda nemůže uspokojit všechny potřeby, varuje Esper (24.3. 2020)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Španělsko zasažené koronavirem hledá pomoc u NATO

Španělské ozbrojené síly požádaly Severoatlantickou alianci o humanitární pomoc při boji s koronavirem. Požadují například 450 000 respirátorů, 500 000 rychlotestů, 500 plicních ventilátorů a 1,5 milionu roušek.

Během jediného dne zemřelo ve Španělsku více než 500 lidí. Dohromady se počet mrtvých blíží třem tisícům. Počet nakažených pak dosahuje téměř 40 000.

Španělé mluví ve spojitosti s nákazou o takřka válečné situaci. „Nemáme dostatečné kapacity k provádění tolika pohřbů a žehů,“ nechal se slyšet madridský starosta Jose Luis Martinez-Almeida, jehož město patří mezi nejhůře zasažené oblasti.

Kam dál?
Španělští vojáci našli starší pacienty v domovech pro seniory opuštěné a mrtvé (24.3. 2020)

Zdroj: The Business Times (Singapur)

---

Společné námořní síly NATO cvičily s francouzskou letadlovou lodí u břehů Dánska

Ve dnech 19.–22. března probíhalo u dánského pobřeží společné cvičení námořnictev Belgie, Dánska, Francie, Německa, Norska, Portugalska, Španělska a Velké Británie. Důraz byl při cvičení kladen především na dobrou souhru jednotlivých námořnictev. Hlavními skupinami zapojenými do cvičení byla francouzská letadlová loď Charles de Gaulle se svými doprovodnými plavidly a Námořní skupina NATO č. 1, která je součástí aliančních sil rychlé reakce.

„Interakce s francouzskou letadlovou lodí a jejím námořním svazem byla velmi přínosná, a to jak pro ně, tak pro nás“, uvedl velitel alianční námořní skupiny (a zároveň její vlajkové lodi, norské fregaty HNoMS Otto Sverdrup) Yngve Skoglund. „Schopnost trénovat a rozvíjet naše komunikační postupy je v konečném důsledku to, co nás spojuje jako spojenecké síly a co zvyšuje naši připravenost na skutečný boj,“ dodal.

Kam dál?
Koronavirus ruší cvičení, mise ale pokračují, ujistil šéf NATO (19.3. 2020)

Zdroj: Defence Connect (Austrálie)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.