Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie vyloučila možnost intervence v Libyi

Vydáno 11.02.2014

Letoun Rafale francouzských vzdušných sil | foto: Armée de l’Air

Francie vyloučila možnost intervence v Libyi 

Francie vyloučila, že by Západ podnikl vojenskou intervenci proti ozbrojencům na jihu Libye, o kterou požádal sousední Niger, nechal se slyšet francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. "Nikoliv, o intervenci se neuvažuje. Je v plánu nicméně uspořádat mezinárodní jednání v Římě, kde by se probrala možnost zvýšení pomoci Libyi," uvedl Fabius s tím, že se na jihu Libye skutečně skrývají teroristické skupiny. Schůzky by se podle Fabiuse měli zúčastnit i zástupci Velké Británie, USA, Německa, Alžírska, Egypta a Tuniska. 

"S terorismem musíme bojovat všude. To ovšem neznamená, že musíme mít všude své lidi. Znamená to, že musíme pomoct vládám, které chtějí s terorismem bojovat," komentoval francouzské rozhodnutí Fabius. O intervenci na jihu Libye požádal minulý týden Niger, který se musí vyrovnávat s množstvím útoků a únosů ze strany islamistů sídlících na jihu sousední země. Podle výroční zprávy zpravodajských služeb USA se z jihu Libye stal dokonce "inkubátor" terorismu. 

Kam dál?
OSN prozkoumá zabezpečení zásob uranu v Libyi (10.12. 2013)
USA chtějí cvičit libyjské bezpečnostní složky (19.11. 2013)
Francie chce více pomoci Libyi proti terorismu (15.11. 2013)

Zdroj: Al-Arabíja (Saúdská Arábie)

---

Rozhovory o protiraketové obraně mezi NATO a Ruskem prý vyčerpány

Pakliže by USA odmítly stvrdit na papíře detaily ohledně protiraketové obrany v Evropě, ať už co se určení přesné polohy protiraketových systémů či počtu a dosahované rychlosti raket týká, smlouvy mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem nebude dosaženo, upozornil velvyslanec Ruska při NATO Alexandr Gruško. "Očekáváme, že tyto záruky, které zatím dostáváme pouze ve verbální podobě, budou kodifikovány v podobě důvěryhodných právních garancí," nechal se v médiích slyšet Gruško. 

"Pokud nám naši partneři neposkytnou dané informace, nevidím šance, jak dohody dosáhnout," uvedl Gruško s tím, že v současnosti nedochází v jednáních mezi Ruskem a NATO ohledně protiraketové obrany k žádným pokrokům. "Ačkoliv to nezní diplomaticky, je zřejmé, že vyjednávání mezi Aliancí a Ruskem byla vyčerpána," zhodnotil dosavadní výsledky jednání Gruško.

Kam dál?
Američané stále počítají s protiraketovým štítem v Polsku (31.1. 2014)
Díky íránské dohodě je protiraketový deštník NATO zbytečný, tvrdí Lavrov (26.11. 2013)

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

NATO a Moldavsko jednají o intenzivnější spolupráci

Moldavsko chce posílit politický dialog a praktickou spolupráci se Severoatlantickou aliancí, vyzdvihl po jednáních s ministryní zahraničí Moldavska Natalií Gherman generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rasmussen při té příležitosti také Moldavsku pogratuloval k zahájení jednání ohledně přijetí asociačních dohod s Evropskou unií a ocenil také nadcházející nasazení moldavských jednotek do alianční mise KFOR v Kosovu, které podle něj demonstruje vůli Moldavska stát se součástí euroatlantického prostoru. 

Vrchní představitel NATO nicméně upozornil Moldavsko, aby nepřestávalo s reformami v bezpečnostním a obranném sektoru. Rasmussen také zopakoval zájem Aliance pokračovat v budování bližších vztahů s touto východoevropskou zemí. Mezi úspěšnými projekty dosavadní spolupráce pak zmínil například posilování transparentnosti v oblasti obrany země, modernizaci vojenské akademie a likvidaci nebezpečných chemikálií a pesticidů. 

Kam dál?
NATO chce více spolupracovat se zeměmi Středomoří (24.1. 2014)
NATO a Ukrajina budou dále spolupracovat na likvidaci munice (23.1. 2014)

Zdroj: NATO (Belgie)

---

Rumunsko podporuje snahy Gruzie o členství v NATO

Horní sněmovna rumunského parlamentu schválila rezoluci, podle které Rumunsko podporuje gruzínské snahy o integraci do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Jednání rumunského senátu se také jako čestní hosté zúčastnili předseda gruzínského parlamentu Davit Usupašvili  a jeho kolegové. „Tato rezoluce shrnuje rumunskou pozici ohledně Gruzie,“ komentoval její přijetí Usupašvili, jenž svou návštěvu vysvětlil vůlí vidět potvrzení podpory Gruzie ze strany jejích partnerů.

Usupašvili se v průběhu oficiální návštěvy také setkal s předsedou senátní komise pro zahraniční věci i předsedou komise pro zahraniční záležitosti rumunské poslanecké sněmovny. Na schůzích mimo jiné probírali otázky hospodářské i politické spolupráce obou zemí. 

Kam dál?
Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO (7.2. 2014)
Gruzie musí přesvědčit Rusko, že NATO není hrozbou (4.2. 2014)
Gruzie očekává přijetí do akčního plánu členství (14.1. 2014)

Zdroj: Democracy and Freedom Watch (Gruzie)

---

Pákistán zmodernizuje iráckou vzdušnou obranu

Pákistán poskytne Iráku výcvikové letouny Super Mushsak a zajistí trénink iráckých pilotů jako součást dohody o modernizaci iráckých vzdušných sil, uvedl nejmenovaný představitel Pákistánu. 

Představitelé Iráku podepsali v Islámábádu totiž dvě dohody, na základě kterých pákistánské letectvo povede výcvik členů iráckých vzdušných sil a poskytne zemi výcvikové letouny. Dohody jsou výsledkem jednání mezi premiérem Pákistánu Navázem Šarífem a velitelem vzdušných sil Iráku Ameenem Ahmedem, který Pákistán navštívil společně s generálem Jabbarem Kedhuem. 

Kam dál?
USA dodají Iráku zbraně pro boj s islamisty (7.1. 2014)
NATO a Irák spolupracují na odstraňování podomácku vytvořených výbušnin (12.12. 2013)

Zdroj: Central Asia Online (USA)

dun, natoaktual.cz