Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie se vrací do vojenských struktur NATO

Vydáno 18.03.2009
Francie se vrací do vojenských struktur NATO
Francouzská vláda uspěla v parlamentním hlasování o plánovaném návratu Francie do vojenských struktur Severoatlantické aliance. Rozhodnutí předcházela bouřlivá debata, v níž mnozí varovali, že tento krok by mohl podkopat suverenitu a nezávislost země. Podle některých odborníků ale plán představený prezidentem Nicolasem Sarkozym zohledňuje strategické faktory, zejména nedávno pošramocené transatlantické vztahy a také stále odkládaný projekt společné evropské obrany.

Francie se zjevně snaží o navázání užší spolupráce s novou administrativou Spojených států pod vedením prezidenta Baracka Obamy. Analytici se domnívají, že země galského kohouta touží po překonání vážných trhlin v americko-francouzských vztazích vzniklých během vlády Obamova přechůdce George Bushe. Podle Sarkozyho je účast v rozhodovacím procesu Severoatlantické aliance ve strategickém zájmu Francie.

Čtěte také:
Francie nejednotná ve svém přístupu k NATO
Francie: NATO nesmí opustit Afghánistán

Zdroj: Xinhua (Čína)  

---

Medveděv: NATO posiluje svoji přítomnost u ruských hranic
Severoatlantická aliance se stále pokouší o rozšiřování vojenské infrastruktury směrem k ruským hranicím, na schůzce s ministrem obrany to prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Podle něj „analýza vojenské a politické situace ve světě ukazuje, že v několika regionech přetrvává nezanedbatelné riziko konfliktu.“

Hrozba místních nepokojů a mezinárodního terorismu prý pořád existuje. „To vše vyžaduje modernizaci našich ozbrojených sil, pro jejíž realizaci máme dnes všechny předpoklady, a to bez ohledu na současné finanční potíže,“ uzavřel Medveděv.

Čtěte také:
Rusko i NATO podnikají velká vojenská cvičení
Rusko nechce prodloužit smlouvu START 1
Rusko chce informace o vývoji situace kolem štítu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Česká vláda pozastavila ratifikaci protiraketového štítu
Česká vláda se rozhodla odložit parlamentní hlasování o umístění prvků amerického protiraketového štítu v Brdech. Podle všeho se kabinet Mirka Topolánka obává, že by návrh poslaneckou sněmovnou neprošel. Premiér však prohlásil, že vláda se ratifikačního procesu nevzdává a nové hlasování by se mohlo uskutečnit po dubnovém summitu Severoatlantické aliance.

Podle Jana Tamáše z hnutí „Ne základnám“ je jednání české vlády pobuřující. „Spočítala si hlasy, se kterými by mohla počítat, a došla k závěru, že na schválení to stačit nebude. A tak místo, aby se smířila se skutečností, že zastupuje menšinový názor v této zemi a v parlamentu, stáhla návrh ratifikace z jednání,“ komentoval vládní strategii Tamáš.

Čtěte také:
Rusko chce informace o vývoji situace kolem štítu
Topolánek je pro zapojení Ruska do protiraketové obrany USA
Sikorski: Protiraketový štít už pro Polsko není prioritou

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

Bílý dům: NATO není pro Rusko hrozbou
Výroky ruského prezidenta Dmitrije Medveděva o potřebě posílení ozbrojených sil jsou určeny pro „domácí publikum“ a nemají za cíl znepokojovat Washington, prohlásil mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. Podle něj se americký prezident Barack Obama těší, až se s Medveděvem setká na dubnové summitu zemí G-20 v Londýně. Severoatlantická aliance je obranný spolek a nepředstavuje pro Rusko žádnou hrozbu, dodal Gibbs.

Zdroj: AP(USA)

---

Ukrajinskému členství v NATO brání nestabilita
Politická nestabilita na domácí scéně je hlavní překážkou ukrajinského členství v Severoatlantické alianci, na setkání s novináři na ukrajinském ministerstvu zahraničí to prohlásili velvyslanci Polska, Maďarska a České republiky v Kyjevě.

Podle polského diplomata Jaceka Kluczowskiho si Ukrajina, co se právního kontextu týče, vede úspěšně. Závažnějším problémem je ale prý absence jakékoliv stability ve státě. V případě polského vstupu do Aliance panovala v této otázce mezi politiky jednota. „Možná je to způsobeno nedostatkem dialogu mezi politickými stranami,“ dodal Kluczowski.

Maďarský zástupce András Barsony řekl, že Aliance jedná v první řadě jako vojensko-politická organizace. Téma vstupu do NATO se prý netýká jen ministerstva zahraničí a obrany, ale i domácí politické scény. Pokud ta zůstává nestabilní, nemá Ukrajina na členství v Alianci žádnou naději. Barsony také dodal, že Ukrajina je suverénní, nezávislý stát a NATO nemůže zasahovat do jejích vnitřních záležitostí. Aliance může kandidátskou zemi na její cestě ke stabilitě pouze podpořit.

Čtěte také:
Rusko-ukrajinská radarová spolupráce skončila
Ukrajina předloží první národní program pro integraci do NATO

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

vtr natoaktual.cz