natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie je připravena zásobovat syrské rebely zbraněmi

  20. září 2013  15:50

  Francouzský prezident Francois Hollande | foto: Francois Hollande

  Francie je připravena zásobovat syrské rebely zbraněmi

  Francie se poprvé vyjádřila ve směru, že by mohla v kontrolovaném režimu a společně s dalšími zahraničními partnery dodávat zbraně syrským rebelům, nicméně takovým způsobem, aby bylo zajištěno, že zbraně nepadnou do rukou džihádistů, kteří v Sýrii bojují. Francouzský prezident Francois Hollande, z jehož úst tato slova zazněla, hovořil o možnostech omezeného vyzbrojování na konferenci v Mali, kde se účastnil inaugurace nového prezidenta země. Francie sice již materiálně syrskou opozici podporuje, ale zatím jí dodávala například jen neprůstřelné vesty, brýle pro noční vidění či komunikační vybavení. Podílí se ale také v Jordánsku na výcviku rebelů a sdílí se Svobodnou syrskou armádou zpravodajské informace.

  Hollande se již ohledně zásobování rebelů zbraněmi setkal v Paříži se zástupci Saudské Arábie a Kataru, tedy zemí, jež rebelům již zbraně dodávají. Při té příležitosti také přislíbil intenzivnější vojenskou podporu rebelům, aby se změnil poměr sil bojujících stran v Sýrii.

  Kam dál?
  Francie sama v Sýrii nezasáhne; z chemického útoku viní syrskou vládu (3.9. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO vyšetří tragický útok dronu v Afghánistánu

  Představitelé aliančních sil v Afghánistánu zahájili vyšetřování útoku bezpilotního letounu, při kterém bylo údajně zabito osm žen a dětí. Při útoku, ke kterému došlo na začátku září na východě země v provincii Kunar, mělo být podle informací jednotek ISAF zabito 10 členů nepřátelských sil. "Útok cílil na povstalce jedoucí v dodávce. V okolí nebyly známky pohybu civilistů," uvedla mluvčí ISAF Jane Crichton.

  Nedlouho po incidentu se však nechal slyšet guvernér provincie Kunar s tím, že byli při útoku zabiti tři povstalci, čtyři ženy, čtyři děti, dva řidiči a obchodník . Prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí útok, dle jeho slov odporující všem mezinárodním platným principům, ostře odsoudil. Právě civilní oběti jsou zdrojem dlouhodobého napětí mezi afghánským prezidentem a mezinárodními silami působícími v zemi.

  Kam dál?
  NATO útočilo na ozbrojence; podle Afghánců umírali civilisté (9.9. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  V Kosovu byl zabit člen jednotek EULEX

  Člen policejní mise Evropské unie EULEX, litevský policista pracující na celní správě, byl zabit na severu Kosova a tři jeho kolegové byli zraněni. Oblast, ve které k incidentu došlo, byla neprodyšně uzavřena, aby mohlo být ihned zahájeno pátrání po pachatelích. V současné chvíli incident vyšetřují jak policisté mise EULEX, tak členové sil KFOR. Údajné byly již na místě nalezeny nábojnice neznámého střelce.

  Ačkoliv zatím není jisté, kdo za útokem stál, poodhalila mise EULEX informace, že se dvě vozidla převážející šest členů unijní mise dostala v půl osmé ráno pod palbu. Kromě oběti, jež byla střelena do hlavy a břicha, byli postřeleni i další příslušníci mise, kteří se nyní zotavují na klinice v Kosovské Mitrovici.

  Kam dál?
  Kosovské ozbrojené síly jsou nyní soběstačné (10.7. 2013)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  USA dodají Indii vojenské technologie

  Spojené státy americké dodají Indii nejnovější vojenské technologie, informoval na schůzce s národním bezpečnostním poradcem, ministrem obrany a ministrem zahraničí Indie náměstek ministra obrany USA Ashton B. Carter. Carter také na setkání, k němuž došlo jen pár dní před plánovanou návštěvou indického premiéra Manmohana Singha ve Washingtonu, zdůraznil potřebu společných vojenských projektů ať už ve vývoji či ve výrobě, jež by měly podpořit vzájemné strategické vztahy.

  "Toto je nová cesta pro Indii a USA. Nemáme takovou společnou historii, jako má Indie třeba s Ruskem, pokusíme se ji nicméně napodobit," prohlásil Carter s tím, že by USA s Indií rády spolupracovaly napříč celým spektrem vojenských technologií bez jakéhokoliv omezení, od výroby nové generace protitankových střel, až po produkci letounů C-130J. Indie, jejíž největší dodavatel v oblasti obrany je právě Rusko, slíbila, že v příštích deseti letech investuje do vojenských akvizic až 100 miliard dolarů.

  Kam dál?
  Indický armádní rozpočet bude brzy vyšší než Velké Británie (11.7. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  USA vyzvaly Čínu ke konstruktivní roli v syrském konfliktu

  Ministr zahraničí USA John Kerry vyzval na schůzi se svým protějškem Wangem Yim Čínu, aby hrála v otázce řešení syrské krize na půdě Rady bezpečnostní OSN pozitivní roli. Zároveň vyjádřil ostrý nesouhlas s čínským názorem na to, jaká by měla být odpověď mezinárodního společenství na chemický útok v Sýrii. "S probíhajícími jednání v Radě bezpečnosti se těšíme, že bude Čína hrát pozitivní, konstruktivní a důležitou roli," prohlásil po jednání Kerry. Wang na oplátku uvítal dohodu mezi USA a Ruskem ohledně likvidace syrských chemických zbraní, která musí být nyní schválena Organizací pro zákaz chemických zbraní.

  Schůzka Kerryho s čínským ministrem zahraničí byla poslední epizodou v již déle trvající snaze posílit vazby mezi Čínou a USA. V červnu se ze stejného důvodu sešel americký prezident Barack Obama s prezidentem Číny Xi Jinpingem. Wang nyní mimo jiné prohlásil, že se bude snažit posunout proces denuklearizace Severní Koreje a obnovit společné šestistranné rozhovory, což požadují právě USA. "Věřím, že budeme schopni dosáhnout nové, významné dohody," vyjádřil se nadějně ohledně Severní Koreje Wang Yi.

  Kam dál?
  Čína se připojila k Rusku, odmítá vojenský zásah v Sýrii (6.9. 2013)

  Zdroj: Times of Israel (Izrael)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media