natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Šéf NATO: Neshody ohledně Sýrie nejsou dobrým signálem

    6. září 2013  14:22

    Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

    Šéf NATO: Neshody ohledně Sýrie nejsou dobrým signálem

    Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vyjádřil hluboké politování nad neschopností mezinárodního společenství najít shodu v otázce Sýrie. „Rozdílnost v názorech na věc může být nebezpečným signálem diktátorům po celém světě, že mohou používat chemické či jiné zbraně hromadného ničení, bez jakékoliv následné odezvy ze strany mezinárodního společenství,“ nechal se slyšet Rasmussen po jednání ministrů obrany členských zemí Evropské unie.
     
    Rasmussen naopak vyzval k důrazné mezinárodní odpovědi s tím, že věří, že režim syrského prezidenta Bašára Asada je zodpovědný za chemické útoky na předměstí Damašku. Ačkoliv bude podle Rasmussena těžké nalézt v Radě bezpečnosti OSN souhlas se zásahem, případná vojenská akce v Sýrii by byla ospravedlnitelná, neboť by se jednalo o obranu mezinárodních konvencí, které zakazují používání chemických zbraní.
     
    Kromě ministrů obrany zemí EU zasedajících v Litvě jednají momentálně o Sýrii i světoví představitelé na zasedání G20 v ruském Petrohradě. V pátek se také sejdou ministři zahraničí zemí EU, k nimž se připojí i hlava americké diplomacie John Kerry.
     
    Kam dál?
    Pan Ki-mun: Bez mandátu OSN by byl útok v Sýrii ilegální (4.9. 2013)
    NATO zákrok v Sýrii neplánuje, uznal Rasmussen (2.9. 2013)
     
    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Zbraně NATO jsou prý pašovány a prodávány do Pákistánu

    Vybavení jednotek NATO, které se postupně stahují z Afghánistánu, je údajně pašováno do Pákistánu, kde se následně tajně prodává na místních trzích. Podle bezpečnostních expertů se tak i povstalecké skupiny dostávají k sofistikovaným zbraním. Nejvíc pašovaného zboží se prodává v severozápadní oblasti Pákistánu u hranic s Afghánistánem, ať už v příhraničních oblastech nebo v hlavním městě regionu, Péšávaru.
     
    Podle reportérů německého Deutsche Welle jsou tamní trhy v současné době zaplaveny právě vybavením jednotek NATO působících v sousedním v Afghánistánu. K dostání jsou například pistole, brýle pro noční vidění, dýky, vojenské uniformy, spacáky, notebooky, fotoaparáty, nebo léky. Především velká poptávka je pak po odstřelovačských puškách.
     
    Ačkoliv místní představitelé popírají, že by se na trzích v Pákistánu prodávalo ilegální západní zboží, bezpečnostní experti tvrdí, že se nelegální zbraně dostávají z kmenových oblastí do zbytku země bez větších komplikací.

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Čína se připojila k Rusku, odmítá vojenský zásah v Sýrii

    Čína se na schůzce leaderů zemí G20 postavila za názor Ruska a odmítla vojenský zásah v Sýrii. Podle čínského náměstka ministra financí Zhua Guangyaa by měl zásah negativní dopad na světovou ekonomiku, především pak na cenu ropy, jež by se po případné akci prudce zvýšila. Čína tak sdílí postoj s Ruskem, podle kterého je světová ekonomika neoddělitelně spjata právě se stabilitou na Blízkém východě. Ruský prezident na zasedání také pohrozil, že dojde-li v Sýrii k americkému zásahu, jenž nebude mít podporu OSN, nechá do země poslat systém protiraketové obrany.

    I evropští představitelé se na summitu G20 stavěli vůči vojenskému zásahu zdrženlivě. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso vyzval mezinárodní společenství k politickému řešení krize, prezident Evropské rady Herman Van Rompuy pak zdůraznil „ne“ vojenskému řešení syrského konfliktu. Naopak francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius se nechal slyšet, že Francie podporuje politiku trestu a jednání. Bez potrestání prezidenta Asada prý nebude ani moct dojít k vyjednávání. Právě snahu uspořádat v Ženevě mezinárodní konferenci o Sýrii, i se všemi zaujatými aktéry, podpořil generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
     
    Kam dál?
    Arabská liga volá po zásahu proti Sýrii (2.9. 2013)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    ---

    Bezpečnostní politika EU by mohla napomoct ekonomickému růstu, tvrdí státy jihu

    Španělsko, Portugalsko a Itálie navrhují, aby země Evropské unie sdílely zdroje na obranné výdaje a lépe koordinovaly investice v obranném sektoru. Ministři obrany těchto zemí také podtrhli důležitost vytvoření jednotné evropské bezpečnostní strategie, kdy především strategické rozdělení investic ve vojenském sektoru je v současnosti nezbytností. Ministři zmíněných zemí také společně vyzvali k novému definování vztahu mezi NATO a EU, jež by usnadnilo rozlišování rolí jednotlivých organizací a zefektivnilo tak udržování bezpečnosti na světové scéně.
     
    Podle italského ministra obrany Maria Maura je právě nepřítomnost jednotné evropské bezpečnostní politiky, která by koordinovala vojenské výdaje a bránila duplikacím, stěžejním handicapem Evropy vůči Asii. Lepší koordinace ve vojenském sektoru by podle navrhovatelských zemí mohla být i účinnou odpovědí na současné ekonomické problémy, s nimiž se Evropská unie potýká. Úspory by pak také mohly vést k přesměrování zdrojů do oblastí výzkumu nebo na podporu zaměstnanosti, prohlásil Mauro.

    Kam dál?
    Členské země by měly sdílet své obranné plány, naléhá zpráva EU (5.9. 2013)
    Francie volá po jednotné obranné politice EU (26.7. 2013)
     
    Zdroj: EurActiv (Velká Británie)

    ---

    Čína představila svou bezpilotní helikoptéru

    Nová bezpilotní helikoptéra JY-8, nejnovější koncept v daném oboru, byla představena na čínské helikoptérové výstavě na severu země v Tianjinu. Helikoptéra, již vyrobil Čínský institut helikoptérového výzkumu a vývoje, nedisponuje ocasním rotorem a údajně může dosáhnout maximální rychlosti až 400 km/h. Zkušební lety by měla podniknout až v roce 2015. Podle šéfa výzkumu v čínském Aviation Industry Corporation si Čína již osvojila základní technologie nezbytné k výrobě bezpilotních helikoptér a zahájila tak sériovou výrobu.

    Čína plánuje helikoptéry využít například při záchranných operacích, kontrole příhraničních oblastí či ve vědeckých výzkumech.

    Kam dál?
    Analýza: Bezpilotní letadla: futuristické, ale kontroverzní zbraně (22.7. 2013)
     
    Zdroj: Xinhua (Čína)

    dun; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media