Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie chce po EU pomoc se zničením IS, NATO tím bylo upozaděno

Vydáno 18.11.2015

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federicou Mogherini. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Francie chce po EU pomoc se zničením IS, NATO tím bylo upozaděno

Francie požádala Velkou Británii a další státy Evropské unie, aby se zapojily do vzdušných úderů v Sýrii zacílených na organizaci Islámský stát. Francouzský prezident Francois Hollande udělal nevídaný krok, když vyzval k použití článku 42.7 Lisabonské smlouvy. Ten je inspirován článkem 5 Washingtonské smlouvy a zavazuje členské státy EU pomoci napadené zemi všemi dostupnými prostředky. Prezident Hollande tím založil precedent, kdy se EU, ne NATO, stala první organizací, kterou kontaktovat při vojenském útoku v Evropě.

Členské státy by měly od Francie převzít část jejích zahraničních závazků – například působení v Mali, Středoafrické republice, Sahelu a Libanonu, aby se francouzští vojáci a policisté mohli soustředit na udržování bezpečnosti doma a na boj s Islámským státem.

Kam dál?
Američtí republikáni chtějí po útocích v Paříži uplatnit článek 5 Washingtonské smlouvy (16.11. 2015)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Cameron: Velká Británie se musí zapojit do bombardování IS v Sýrii

Velká Británie by se měla zúčastnit bombardování pozic organizace Islámský stát v Sýrii, uvedl britský premiér David Cameron. „Nemůžeme a ani bychom neměli očekávat, že náš stát ochrání někdo jiný. Naši partneři čekají, že půjdeme do boje. A je to ještě více zapotřebí po útocích v Paříži,“ dodal během svého proslovu. Cameron dále uvedl, že hodlá předložit komplexní strategii boje proti IS, která bude zahrnovat i letecké útoky na džihádistické pozice v Sýrii.

Před dvěma lety britští poslanci odmítli zapojení do náletů v Sýrii, Londýn tak až do nynějška prováděl nálety na pozice IS pouze v Iráku.

Kam dál?
Lord Robertson: Britské rozhodnutí nezasáhnout v Sýrii povzbudilo Putina k anexi Krymu (29.10. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Putin ruskému námořnictvu ve Středomoří: Spolupracujte s Francouzi jako se spojenci

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruskému námořnictvu ve Středozemním moři, aby kontaktovalo své francouzské protějšky a začalo s nimi spolupracovat v boji proti organizaci Islámský stát. Putin se svým francouzským protějškem Francoisem Hollandem hovořil telefonicky a na této spolupráci se oba shodli, uvedl Kreml. „Nejprve je zapotřebí vytvořit společný akční plán pro spolupráci na moři i ve vzduchu,“ uvedl Putin s tím, že v této věci již instruoval ruského náčelníka generálního štábu i ministerstvo obrany.

Oba prezidenti budou o boji proti terorismu ještě diskutovat příští týden během schůzky v Moskvě.

Kam dál?
Rusko poslalo do Sýrie protiletadlové rakety (6.11. 2015)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Obama: Putin je v jednání o Sýrii konstruktivním partnerem

Americký prezident Barack Obama ocenil konstruktivní roli, kterou hraje jeho ruský protějšek Vladimir Putin v jednání o ukončení syrské krize. Rusku také nabídnul zlepšení vzájemných vztahů v případě, že Moskva soustředí své letecké útoky na pozice teroristů z organizace Islámský stát a ne na pozice syrských opozičních skupin.

USA a Rusko se ale stále na některých věcech neshodnou, potvrdil Obama. „Je tu háček. Moskva chce stále udržet Asada u moci,“ vysvětlil. Tyto názorové rozdíly však neznamenají, že spolu Američané a Rusové přestanou o příměří v Sýrii jednat.

Kam dál?
G20: USA a Rusko diskutují o postupu v Sýrii (16.11. 2015)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Analytici: Stoltenbergova návštěva Srbska potvrzuje neutrální směřování země

Návštěva generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Srbsku dokazuje neutrální směřování vojenské doktríny země, myslí si srbští analytici. Srbsko se touto cestou snaží vyjádřit svou vyrovnanou politiku poté, co srbský premiér v říjnu 2015 navštívil Moskvu kvůli nákupu ruských zbraní. Informoval o tom Marko Miloševič z Bělehradského centra bezpečnostní politiky.

Stoltenbergova návštěva ukazuje, že mezi Srbskem a NATO probíhá dobrá spolupráce. Obě strany v lednu 2015 podepsaly Individuální akční plán členství, který má umožnit jejich bližší spolupráci.

Kam dál?
Srbové nakoupí ruské zbraně a zapojí se do cvičení NATO (30.10. 2015)

Zdroj: Balkan Insight (Bosna a Hercegovina)

gen; natoaktual.cz