Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie a Británie nebudou sdílet letadlové lodě

Vydáno 07.09.2010

Francie a Británie nebudou sdílet letadlové lodě
Velká Británie a Francie vyloučily možnost sdílení letadlových lodí, ale mohly by domluvit na spolupráci při užívání například vojenského přepravního letadla A400M nebo letadel pro přepravu paliva.

"Domnívám se, že je nerealistické sdílet letadlové lodě, ale v jiných oblastech, jako je taktická přeprava, se můžeme podívat, co bude možné. Nemohu popřít, že tato věc spěchá kvůli rozpočtovým záležitostem," prohlásil britský ministr obrany Liam Fox na setkání se svým francouzským protějškem Hervem Morinem s tím, že Francie a Spojené státy americké jsou přirozenými partnery jeho země.

Francie si objednala 50 a Velká Británie 22 letounů A400M. V jejich obsluze a údržbě se budou navzájem podporovat, což by oběma zemím mělo snížit náklady na tyto činnosti.

Zdroj: Daily Telegraph (Velká Británie)

---

Američtí mariňáci a britští civilní experti v Hílmandu si nerozumí
Příslušníci americké námořní pěchoty a britští civilní experti v severní části afghánské provincie Hílmand vedou dvě války: bojují proti Talibanu a slovně i proti sobě navzájem.

Američané tvrdí, že britské jednotky, které zde na jaře nahradili, byly vůči Talibancům až moc benevolentní. Britové naopak tvrdí, že Američané jsou příliš agresivní a bojují na irelevantních místech.

"Byli zde čtyři roky. Ale co tu udělali?" vyjádřil se o působení Britů v Hílmandu nejmenovaný mariňák. "Jsou v Musa Kale už čtyři měsíce. Situace tam se nezlepšila, ale naopak zhoršila," oplatil Američanům britský civilní expert v Hílmandu.

K podobným přím dochází stále častěji s tím, jak Američané přebírají oblasti na jihu Afghánistánu, které dříve spravovali alianční spojenci.

Čtěte také:
Vojáci ISAF by mohli opustit Hílmand

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Češi se zapojí do výcviku afghánské armády
V Chrudimi se uskutečnil slavnostní nástup 1. jednotky výcvikového týmu OMLT (Operational Mentor and Liaison Team) před jejím nasazením v Afghánistánu, kde bude cvičit pěší jednotku Afghánské národní armády o síle praporu.

Do Afghánistánu odjíždí 54 příslušníků ze 14 útvarů české armády, jádro jednotky tvoří vojáci 43. výsadkového praporu, kteří již mají bohaté zkušenosti z předchozích zahraničních operací. Úkolem českých vojáků bude naučit své afghánské kolegy zejména efektivně plánovat a velet. Mise odlétajících vojáků tedy není bojová. V Kábulu a poté v provincii Wardak stráví obvyklých šest měsíců.

Čtěte také:
Evropští spojenci zdržují vyslání instruktorů do Afghánistánu
Maďaři budou učit Afghánce obsluhovat vrtulníky

Zdroj: Armáda ČR

---

Letouny NATO dál vozí pomoc do Pákistánu
Nákladní letadlo Severoatlantické aliance přistálo v Islámábádu s nákladem dvanácti tun generátorů, stanů, lodí, jídla a oblečení, které poskytla nevládní organizace.

NATO se rozhodlo vyhovět žádosti Pákistánu a poskytnout své letecké a námořní kapacity pro přepravu humanitární pomoci různých států a organizací.

Čtěte také:
NATO pomůže zaplavenému Pákistánu
Záplavy v Pákistánu narušily zásobování NATO

Zdroj: NATO

---

Vojáci USA z Iráku přes Turecko nepojedou
Spojené státy americké nechtějí stahovat těžké zbraně a další vybavení z Iráku přes Turecko, prohlásil předseda sboru náčelníků štábů admirál Mike Mullen. Turečtí představitelé v pátek oznámili, že Washington požádal Ankaru o povolení k přepravě nebojového technického materiálu přes turecké území.

"Nepřijel jsem jednat o stahování těžkého vybavení a zbraní z Iráku přes turecké území, nicméně spoléháme na tureckou infrastrukturu v tom, že po ní budeme moci přepravovat některé naše vybavení do a z oblastí operací," upřesnil Mullen.

Americká armáda v Iráku k 31. srpnu ukončila své bojové operace a za poslední rok ze země stáhla téměř 100 000 vojáků a dva miliony kusů vybavení – nic z toho přes Turecko nepřevážela.

Čtěte také:
Málikí: Irák se stává nezávislým
Irák opustila poslední bojová brigáda USA

Zdroj: Defense News (USA)


epl natoaktual.cz