Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Expert: Rusko se může cvičeními u Baltu připravovat na útok

Vydáno 24.02.2015

Ruské pozemní síly během mimořádné neočekávané únorové bojové prověrky | foto: Ruské ministerstvo obrany

Expert: Rusko se může cvičeními u Baltu připravovat na útok

Specialista na obranu Martin Hurt varuje, že přibývá častých náhlých vojenských cvičení Ruska poblíž států východní Evropy, což může být součástí strategie Moskvy, při níž si připravuje půdu pro ofenzívu do baltských států.

Rusko se podle něj snaží „zvýšit si připravenost svých sil a zároveň učinit evropské státy zvyklé na novou normu, kdy ruská armáda pořádá náhlá cvičení“. Upozorňuje, že by se pak velmi jednoduše mohlo stát, že jedno z takovýchto cvičení by velmi rychle přerostlo v útok na jeden nebo více baltských států.

Kam dál?
Moskva: Neexistující hrozba záminkou pro hromadění sil NATO (20.2. 2015)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Turecko neví, zda nové rakety budou kompatibilní se systémy NATO

Vysoce postavení úředníci v Turecku se rozcházejí v tvrzení, zda nové rakety dlouhého doletu budou kompatibilní se systémy Severoatlantické aliance. Zatímco ministr obrany uvedl, že nebudou, mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin zdůraznil, že nové systémy budou zcela jistě integrovány do aliančních obranných struktur. „Jako jeden z nejdůležitějších států obranné linie NATO se rozhodně postaráme o tuto integraci a soulad,“ informoval Kalin.

Kam dál?
Turecko připravuje dohodu o protiraketovém systému s Čínou (20.2. 2015)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Gruzie a Chorvatsko chtějí prohloubit vzájemné vztahy

Na schůzce v Záhřebu chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová a předseda gruzínského parlamentu David Usupašvili diskutovali o prohloubení bilaterálních vztahů v několika oblastech včetně energetiky.

„Gruzie a Chorvatsko mají dobré vztahy, ale musí být posílené. Potenciál pro spolupráci musíme hledat ve všech oblastech a tato návštěva právě k tomuto slouží,“ uvedl Usupašvili.

Mluvili také o gruzínské integraci do Evropské unie a euroatlantických organizací, regionální bezpečnosti, situaci v okupovaných gruzínských oblastech a událostech na Ukrajině.

Zdroj: Azernews (Ázerbájdžán)

---

USA: Strategii v Afghánistánu měnit nebudeme

Bílý dům vyloučil změny ve strategii pro Afghánistán, zejména co se týče stažení vojsk z válkou rozvrácené země, ale uvedl, že americký prezident Barack Obama je ochotný strategii přizpůsobit na základě doporučení představitelů armády.

„Strategie, kterou prezident připravil, je stále ta, které důvěřuje,“ uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Okolo deseti tisíc Američanů slouží v Afghánistánu a plní dva základní úkoly. Prvním jsou protiteroristické operace a tím druhým je pomoc afghánské armádě výcvikem, poradenstvím a vybavením.

Kam dál?
Nový šéf Pentagonu navštívil Afghánistán (23.2. 2015)

Zdroj: The Economic Times (Indie)

---

Nový Zéland pomůže Iráku s výcvikem armády

Nový Zéland vyšle své vojáky do Iráku na nebojovou misi, při níž mají místním jednotkám pomoci zvýšit schopnost bojovat proti Islámskému státu, informoval premiér Nového Zélandu John Key.

Okolo sto čtyřiceti vojáků zahájí misi v květnu na žádost irácké vlády o mezinárodní pomoc při zvyšování schopností irácké armády v boji proti džihádistům. Mise je plánovaná na devět měsíců a neprotáhne se na více než dva roky, informoval Key.

Zdroj: Ahram Online (Egypt)

ist; natoaktual.cz