Co psala světová média o Severoatlantické alianci

EU potřebuje ochranu NATO proti Rusku a Číně, říká premiér Nizozemska

7. října 2019  23:15
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

EU potřebuje ochranu NATO proti Rusku a Číně, říká premiér Nizozemska

Vzhledem k rostoucím hrozbám z Číny, Ruska a dalších zemí by Evropská unie měla zvýšit své výdaje na obranu a udržet Severoatlantickou alianci v běhu, míní nizozemský předseda vlády Mark Rutte.

„Nemůžeme zajistit naši vlastní bezpečnost,“ prohlásil Rutte, podle nějž Evropa nemá jinou alternativu než spojenectví se Spojenými státy. Již v roce 2014 se členové NATO zavázali zvýšit své výdaje na obranu na úroveň 2 % HDP do deseti let. Navzdory dosavadnímu 25 % nárůstu investic ovšem samo Nizozemsko přiznává, že do roku 2024 úrovně 2 % HDP nedosáhne.

Kam dál?
Trump kritizuje Dánsko a další evropské členy NATO za obranné výdaje (22.8. 2019)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

SACEUR: Nová strategie NATO ochrání Evropu lépe

Vojenské síly Spojených států dostanou v Severoatlantické alianci produktivnější roli, stanou se prostředkem ochrany Evropy proti dvěma základním hrozbám – „zhoubnému vlivu“ Ruska a mezinárodnímu terorismu, říká vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) generál Tod D. Wolters.

Strategie, schválená Severoatlantickou Radou, rozšiřuje roli ozbrojených sil USA v rámci NATO a „upravuje strukturu velení NATO,“ což znamená rozmístění sil v Evropě kdekoliv je potřeba, pro lepší odstrašení potenciálního protivníka.

Pokračující podpora NATO skrze šíření demokratických hodnot je klíčem k obraně Evropy a odstrašení agrese, prohlásil Wolters v Pentagonu. „Podporou Aliance, coby priority číslo jedna, podporujeme tyto systémové hodnoty. Je velice důležité, abychom k tomu zůstali zavázáni,“ zdůraznil generál Wolters.

Kam dál?
Více protitankových zbraní by pomohlo obraně Ukrajiny, míní SACEUR (4.10. 2019)

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Pompeo varuje Severní Makedonii před ruskými troly a čínskými investicemi

Očekávám vstup Severní Makedonie do Severoatlantické aliance ještě před koncem letošního roku, uvedl ministr zahraničí USA Mike Pompeo během své návštěvy v zemi. Pompeo ovšem stát varoval před „zhoubným“ vlivem ruských trolů a čínskými investicemi.

Je třeba „přijmout rázná opatření k obraně proti zhoubným vlivům,“ prohlásil ministr po setkání s předsedou severomakedonské vlády Zoranem Zaevem. „Vaši zemi by měly hnát kupředu srdce a mysl občanů Severní Makedonie, nikoliv ruští roboti a trolové na sociálních médiích,“ připomněl ministr Pompeo.

Kam dál?
Americký diplomat na návštěvě Severní Makedonie jedná o NATO (22.7. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Německo schválilo kontroverzní vojenský vývoz do Spojených arabských emirátů

Prodej vojenského vybavení do Spojených arabských emirátů schválila německá vláda navzdory dohodě vládní koalice, která zapovídá dodávky vojenské techniky do zemí, které jsou „přímo“ zapojeny do války v Jemenu.

Předmětem vývozu jsou generátory pro systém vzdušné obrany, uvedl ministr pro ekonomiku Peter Altmaier.

Kam dál?
Německo omezí export lehkých zbraní do světa (25.6. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Jednotky USA zahájily stahování ze Sýrie, Turecko připravuje operaci

Před tureckou invazí, která dle kurdských bojovníků zvrátí vítězství nad hnutím Islámský stát (IS), zahájily ústup ze severovýchodní Sýrie jednotky Spojených států. Síly USA „nebudou podporovat nebo se účastnit (turecké) operace“ a „nadále nebudou přítomny v bezprostřední blízkosti,“ uvedl Bílý dům. „Turecko brzy zahájí své dlouhodobě plánované operace do severní Sýrie,“ udalo prohlášení.

Dosud není jasné, zda rozhodnutí znamená kompletní stažení zhruba 1 000 vojáků USA ze severní Sýrie. Krok ovšem značí zásadní změnu v americké politice a prakticky opouští spojence v boji proti uskupení IS, které drželo kontrolu nad velkou částí Sýrie, dokud nebylo zhruba před rokem poraženo.

Kam dál?
Turecko údajně sestřelilo neznámý dron na hranici se Sýrií (30.9. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.