Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Na Slovensku havaroval stíhací letoun MiG. Pilot se stihl katapultovat

30. září 2019  15:22
Letová ukázka slovenského MiG-29 na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na Slovensku havaroval stíhací letoun MiG. Pilot se stihl katapultovat

Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš oznámil pád stíhacího letounu sovětské výroby MiG-29. K havárii došlo při běžném tréninkovém letu nedaleko Nitry. Pilot, který se z padajícího letounu stačil katapultovat, utrpěl pouze lehčí zranění, přesto byl preventivně hospitalizován.

V reakci na nehodu Slovensko zastavilo provoz svých zbylých MiGů, a to do doby, než bude vyšetřena její příčina. Letité MiGy by měly brzy být nahrazeny americkými stíhacími letouny F-16. Podle smlouvy z roku 2018 by Slovensko mělo obdržet první kusy v roce 2022.

Kam dál?
Slováci si v F-16 vybrali osvědčeného bojovníka, asi posledního svého druhu (26.7. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

V německé armádě se zbraně kradou méně než dříve

Bundeswehru bylo za poslední rok ukradeno nebo ztraceno méně zbraní, než bylo v minulosti obvyklé. Podle ministerstva obrany za to můžou zvýšená bezpečnostní opatření. Letos se dle záznamů ministerstva ztratila pouze signální pistole a dva kusy náhradních dílů.

Dříve byly podobné ztráty výzbroje mnohem častější. Během předchozích pěti let přišla německá armáda o 39 zbraní, včetně 6 kulometů. Ačkoliv opozice hovořila o děsivých číslech, ministerstvo obrany zdůraznilo, že v přepočtu na počet zbraní, kterými bundeswehr disponuje, šlo o pouhá promile.

Kam dál?
Německo slibuje, že bude klást na armádu větší důraz (24.9. 2019)

Zdroj: Deutschlandfunk (Německo)

---

Civilní Boeing 737 Max neměl bezpečnostní opatření dříve použitá na vojenských letounech

Konstruktéři americké firmy Boeing nepoužili u ovládacího systému dopravních letounů 737 MAX bezpečnostní opatření, která byla využita u dříve vyráběné vojenské verze. Tato opatření se týkala systému MCAS, jehož chyba způsobila tragické havárie letounů 737 Max v Etiopii a Indonésii, jež si dohromady vyžádaly 346 obětí.

Zatímco ve vojenské verzi spoléhal systém MCAS na výstupy z většího množství senzorů a byl omezen v tom, jak moc může s letadlem manipulovat, u civilní verze se systém spoléhal jen na data od jednoho ze dvou senzorů měřících úhel stoupání. Po opravě softwaru, na které Boeing v současné době pracuje, by se měl MCAS v civilních letounech chovat podobně jako ten ve vojenských strojích.

Kam dál?
Pentagon ruší část své protiraketové obrany, chce lepší střely (23.8. 2019)

Zdroj: CNBC (USA)

---

70 let od vzniku komunistické Číny připomene i masivní vojenská přehlídka

Čína se připravuje na jednu z největších vojenských přehlídek, jakou „Země středu“ dosud zažila. Důvodem je oslava 70 let od nástupu čínských komunistů k moci. Vláda přislíbila, že zde ukáže svou nejmodernější techniku.

Přehlídka proběhne 1. října na náměstí Nebeského klidu. Podle čínského ministerstva obrany není jejím účelem „ukazovat svaly“, přesto se jí zúčastní 15 000 vojáků, 580 kusů vojenské techniky, včetně raket DF-41 a DF-17, či 160 letadel, mezi nimiž nebude chybět bezpilotní letoun DR-8, transportní Y-20, stíhací J-20 nebo nejnovější varianta strategického bombardéru H6-N. Zapojí se také oddíl z osmitisícové čínské pohotovostní jednotky pro udržení míru, která je vyčleněna pro potřeby OSN.

Kam dál?
Čína bude „hlavní vojenskou výzvou“ pro USA po desetiletí, tvrdí generál Milley (12.7. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Turecko údajně sestřelilo neznámý dron na hranici se Sýrií

Turecké letectvo oznámilo, že na turecko-syrské hranici sestřelilo neidentifikovaný dron. Podle ministerstva obrany měl bezpilotní prostředek před svým sestřelením šestkrát narušit turecký vzdušný prostor. K incidentu došlo západně od tureckého města Kilis, asi 70 km severně od syrského Aleppa.

Dron sestřelily turecké stíhací letouny F-16 startující ze základny Incirlik. Jeho trosky byly následně nalezeny u základny Cildiroba. Kdo dron ovládal, stále není známo.

Kam dál?
Turci nedostanou stíhačky F-35. Pentagon je vyhazuje z programu a piloty z USA (18.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.