EU a NATO podporují Velkou Británii v otázce ruského útoku
Členské státy Evropské unie vyjádřily solidaritu s Velkou Británií ohledně útoku nervovým plynem. „Evropská unie bere velmi vážně hodnocení britské vlády, že je Ruská federace za útok zodpovědná,“ vyjádřili se ministři zahraničí států EU k útoku. K otázce zvýšení sankcí se zatím představitelé nechtějí vyjadřovat, Británie ovšem uvažuje o změně dodavatele zemního plynu. Ruský ministr energetiky Alexander Novak ale varoval, že při ukončení dodávek z Ruska by země zaplatila vysokou cenu.
Také generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyjádřil podporu a nabídl pomoc při vyšetřování. „Rusko se nás bude dál snažit rozdělovat. Ale spojenci NATO jsou jednotní. A jsou solidární s Velkou Británií,“ prohlásil Stoltenberg.
Kam dál?
Útok nervovým plynem ve Velké Británii „hluboce znepokojil“ NATO (15.3. 2018)
Zdroj: EUobserver (Belgie)
---
Německo stáhne vrtulníky z mise v Mali
Bundeswehr plánuje stáhnout helikoptéry z Mali, kde aktuálně působí v rámci mise OSN. Německá vláda oznámila prodloužení účasti bundeswehru na misi MINUSMA včetně navýšení personálu, zároveň však potvrdila konec působení vrtulníků NH90 v zemi. Vrtulníky jsou využívány především k transportu a záchranným operacím. Jako náhradu nabídla své helikoptéry pro misi Kanada, přičemž ke změně by mělo dojít letos v srpnu. Kanada plánuje v Mali s vrtulníky působit do roku 2019 a údajně už ví o zemi, která by úkoly převzala po ní.
„Kanadské rozhodnutí je dobrou zprávou pro tuto důležitou peacekeepingovou misi OSN a i pro vojáky bundeswehru, kteří jsou v Mali nasazeni,“ prohlásila německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Ministryně také nabídla, že německé složky mohou Kanadě asistovat v přechodné fázi.
Kam dál?
Čtyři vojáci mírové mise OSN zabiti v Mali (1.3. 2018)
Zdroj: Tagesschau (Německo)
---
Zpráva: Německé obranné projekty mají zpoždění a jsou drahé
Německé ministerstvo obrany se i přes reformy stále potýká s problematickými zakázkami. „Obzvláště nové zaměření na národní obranu představuje zásadní výzvu, která přichází po dlouhém období šetření a snižování stavů,“ píše se ve zprávě ministerstva. Reformy ministryně obrany Ursuly von der Leyen měly za cíl udělat zbrojní zakázky efektivnějšími a transparentnějšími. Mnoho projektů však provází problémy a zdržení jako v případě transportních letounů A400M, fregat třídy 125 a Eurofighterů.
Zpráva nicméně předkládá také pozitivní dopady reforem v získávání zakázek v oblasti obrany. Nově musí být nákupy zbraní a techniky za více než 25 milionů eur schváleny parlamentem.
Kam dál?
Německé ministerstvo obrany odmítá, že Bundeswehr není schopný vést misi NATO (22. 2. 2018)
Zdroj: Frankfurter Allgemeine (Německo)
---
Japonsko se v obranném plánování soustředí více na Čínu než na KLDR
I přes rostoucí jaderný arsenál Severní Koreje vyhodnotilo Japonsko jako největší hrozbu čínské zbrojení, se kterým pracuje při svém obranném plánování. Tokio se obává čínského zvyšování výdajů na obranu a ambice stát se globální supervelmocí. Podle japonských představitelů aktivita Číny v okolí japonského teritoria vzrostla a došlo i k incidentům, kdy bylo japonské území narušeno. Obavy panují především z toho, že se Čína bude snažit získat přístup k Pacifiku skrze japonské souostroví.
„Nyní jsme rovnocenní, ale realitou je, že se Japonsko stává utlačovaným,“ míní japonský expert Nozomu Yoshitomi. Japonsko potřebuje novou techniku včetně lodí a dronů, které by monitorovaly čínské aktivity. Podporu bude země hledat i u Spojených států.
Kam dál?
Japonská vláda schválila rekordně vysoký rozpočet na obranu (28.12. 2018)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Americký NGŠ přijel zhodnotit operaci v Afghánistánu
Náčelník generálního štábu armády Spojených států amerických Joseph Dunford přijel do Afghánistánu, aby zhodnotil probíhající misi a podpořil výcvikové a poradní týmy před dalším obdobím bojů. Dunfordova návštěva následující po cestě ministra obrany USA do Afghánistánu se koná během snah dostat bojovníky Tálibánu k vyjednávacímu stolu s afghánskou vládou.
Americká armáda se chce ujistit, že afghánští vojáci budou úspěšní v boji proti Tálibánu a povstalcům až vypukne bojová sezóna na jaře. Dunford a další chtějí zvrátit patovou situaci, která v Afghánistánu trvá již šestnáct let.
Kam dál?
Mattis v Afghánistánu jedná o zapojení části Tálibánu do mírových rozhovorů (13.3. 2018)
Zdroj: Fox News (USA)