Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Erdogan žádá „konkrétní podporu“ od NATO a EU kvůli konfliktu v Sýrii

Vydáno 10.03.2020

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: NATO Photos

Erdogan žádá „konkrétní podporu“ od NATO a EU kvůli konfliktu v Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan žádá po Severoatlantické alianci a Evropské unii „konkrétní pomoc“ kvůli dopadům konfliktu na severu Sýrie. Turecko se musí vyrovnat s miliony uprchlíků, kteří z konfliktní oblasti stále přicházejí. Ti se nyní hromadí i na turecko-řecké hranici, kde způsobují další napětí.

Podle tureckého prezidenta se NATO nyní nachází v kritickém období. „Krize, která se šíří ze Sýrie, svými bezpečnostními a humanitárními aspekty ohrožuje náš region i celou Evropu,“ prohlásil Erdogan. „Žádná evropská země nemůže zůstat lhostejná,“ dodal.

Kam dál?
USA jsou ochotné zaslat Turecku munici pro boj v Sýrii (4.3. 2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Norsko dalo do karantény 1 300 vojáků kvůli ohrožení koronavirem

Norská armáda izolovala 1 300 vojáků v karanténě poté, co byl mezi nimi potvrzen jeden případ nákazy koronavirem. Všichni dotčení proto budou muset zůstat na základně Skjold na severu země a pravděpodobně jim nebude umožněna účast na cvičení Severoatlantické aliance Cold Response.

Norsko zatím ohlásilo 86 případů nákazy koronavirem, přičemž u žádného z nakažených se zatím nevyskytly komplikace. I u nakaženého vojáka má nemoc lehký průběh.

Kam dál?
Koronavirus: USA zřizují karanténu na vojenských základnách a ruší přesuny vojáků do Jižní Koreje a Itálie (7.3. 2020)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Průzkum: Němci a Američané vnímají obranné otázky rozdílně

Průzkum mezi obyvateli Spojených států amerických a Německa ukázal, že mají odlišné názory na témata v oblasti obrany a armády. Zatímco 80 % Američanů si myslí, že je občas v pořádku použít vojenskou sílu k udržení pořádku ve světě, v Německu je to jen necelá polovina.

Na otázku, zda by jejich země měly přijít na pomoc při napadení spojenecké země v rámci Severoatlantické aliance, odpovědělo 6 z 10 Američanů ano. Naopak 6 z 10 Němců se domnívá, že ne.

Německá populace je také dvakrát více než americká ochotna posílit spolupráci s Ruskem. „Nehledě na rozdílné názory, mladí lidé v obou zemích mají pozitivní názor na americko-německé vztahy,“ dodává studie.

Kam dál?
Schäuble chce větší zapojení Německa do vojenských operací (31.1. 2020)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Gruzie se přidala k platformě NATO pro sdílení kyberinformací

Gruzínský úřad pro kybernetickou bezpečnost se přidal k platformě Severoatlantické aliance pro sdílení informací v oblasti malwaru. Jedná se o druhou nečlenskou zemi NATO, která se k platformě přidá. „Sdílení důležitých informací posílí schopnosti úřadu v poskytování efektivní kyberbezpečnosti,“ oznámilo gruzínské ministerstvo obrany.

Gruzínské vládní orgány čelily v říjnu 2019 masivnímu kyberútoku, který byl podle ministerstva zahraničí „naplánován a proveden“ ruskou vojenskou rozvědkou. Řada zemí NATO včetně České republiky ruský kyberútok odsoudila.

Kam dál?
Estonsko připravilo kybercvičení pro zástupce parlamentů členských zemí NATO (20.2. 2020)

Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

---

Britské stíhačky zachytily ruské bombardéry u břehů Skotska

Šest stíhaček královského letectva bylo nuceno vzlétnout, aby zachytily ruské letouny, které se blížily k britskému vzdušnému prostoru. Není jasné, kolik ruských letadel ke skotským břehům mířilo, ale podle dostupných informací mělo jít o strategické bombardéry Tupolev Tu-142.

„Jednalo se o rutinní reakci na ruská letadla, která se blížila k britskému prostoru. Reakce byla koordinována s několika dalšími spojenci ze Severoatlantické aliance,“ prohlásil mluvčí RAF. Britské letectvo vyslalo k zachycení letounů tři páry stíhaček Eurofighter Typhoon.

Kam dál?
Pobaltí chrání opět jen osm aliančních stíhaček (3.1. 2020)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz