Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Egypt žádá OSN o zakročení v Libyi

Vydáno 18.02.2015

Povstání v Libyi | foto: NATO

Egypt žádá OSN o zakročení v Libyi

Egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi naléhá na Radu bezpečnosti Organizace spojených národů, aby přijala rezoluci, jež by umožnila mezinárodní vojenskou intervenci v Libyi. Není to poprvé, co al-Sisi žádá mezinárodní společenství o zásah v zemi, v níž vládne chaos od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Egyptský prezident tento týden, v reakci na video, na němž džihádisté popravili dvacet jedna egyptských křesťanů na libyjské pláži, zahájil nálety na kempy a sklady zbraní organizace Islámský stát v libyjském městě Derna.

Kam dál?
Libye čelí krizi IS: Itálie volá po intervenci NATO (17.2. 2015)
Francie se chystá na intervenci v Libyi, tvrdí diplomat (6.1. 2015)

Zdroj: Firstpost (Indie)

---

Musíme přizpůsobit bezpečnostní strategii ruské hybridní válce, varuje Německo

Ruské využívání nekonvenční vojenské síly bude mít „dalekosáhlé dopady“, tvrdí ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen s tím, že Berlín musí změnit svou bezpečnostní strategii a přizpůsobit svou reakci na ruskou hybridní válku na Ukrajině.

„Neměli bychom mít žádné iluze... Nová politika Kremlu začala dlouho před krizí na Ukrajině a zaměstná nás na velmi dlouho,“ uvedla Leyen.

Kam dál?
Bezpečnostní strategie: není důležité, kdo co říká, ale jaká je realita (16.2. 2015)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Povstalci tvrdí, že obsadili Debalceve navzdory uzavřenému příměří

Navzdory příměří, jež bylo uzavřeno minulý týden, zuří v ukrajinském městě Debalceve boje. Povstalci tvrdí, že město, které je důležitým dopravním uzlem, obsadili, ale ukrajinská vláda to vyvrací s tím, že neustoupila ze svých pozic.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na to reagoval s tím, že snaha povstalců obsadit město je „cynickým útokem“ na uzavřené příměří. „Dnes musíme zastavit agresora,“ uvedl Porošenko a vyzval Radu bezpečnosti Organizace spojených národů, aby „zamezila dalšímu porušování základních principů a pravidel OSN a rozpoutání skutečné války v centru Evropy.“

Kam dál?
Speciál: Krize na Ukrajině

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Islámský stát proti sobě poštval „umírněné“ Araby

Hrůzné činy organizace Islámský stát (IS) vedly k vytvoření nové arabské vojenské koalice v době, kdy si Washington a Severoatlantická aliance už mysleli, že proti IS zůstanou samy. Popravou 21 egyptských křesťanů vtáhl IS do války Egypt a upálením jordánského pilota vyprovokoval dalších 56 náletů ze strany Jordánska. Navíc začaly opět jednat i Spojené arabské emiráty a Bahrajn vyslal své stíhačky na pomoc Jordáncům.

Ale arabská aliance není tak působivá, jak se na první pohled zdá. Spojené arabské emiráty vyslaly sice stíhačky, ale ty budou asi pilotovány Jordánci. Bahrajn se cítil tak ohrožen svou šíitskou většinou, že musela požádat o pomoc saudskou armádu.

Kam dál?
Jordánské stíhačky pokračují v bombardování Islámského státu (13.2. 2015)
Spojené arabské emiráty vyšlou své F-16 do Jordánska kvůli boji s IS (9.2. 2015)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

Finsko se vzdaluje od Ruskem navrhované vojenské spolupráce

Finsko se stále více odklání od ruské nabídky na vytvoření obranného a průmyslového vztahu mezi těmito dvěma zeměmi poté, co finský ministr obrany Carl Haglund poznamenal, že ruské letecké technologie jsou „nespolehlivé“.

Rusko navrhlo Finsku spolupráci v polovině roku 2013, aby zmírnilo rostoucí zájem Finska o členství v Severoatlantické alianci. Moskva navrhla, že by se Finsko mohlo přidat k obrannému uskupení podobnému NATO v oblasti Baltského moře. Aby učinila svou nabídku lákavější, přislíbila širokou obchodní spolupráci v oblasti vojenské techniky.

Kam dál?
Rusko cílí na seveřany, Švédsko a Finsko chce zneutralizovat (1.12. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

ist; natoaktual.cz