Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Do čela Pentagonu míří Leon Panetta

22. června 2011  16:30

Do čela Pentagonu míří Leon Panetta
Americký Senát jednomyslně potvrdil jmenování třiasedmdesátiletého Leona Panetty do funkce amerického ministra obrany a ocenil úspěchy, kterých dosáhl jako ředitel CIA. Zákonodárci vyzdvihli zejména jeho roli ve vysledování a eliminaci Usámy bin Ládina. Panetta by se úřadu měl ujmout 1. července.

"Nominace Leona Panetty na funkci ministra obrany je rozumná," uvedl senátor Carl Levin, předseda senátní komise pro ozbrojené složky. Podle republikánského senátora Johna McCaina "Panetta předvedl, že má zkušenosti, a že je schopen zajistit, abychom dosáhli vytyčených cílů ve všech třech konfliktech, které v současnosti vedeme – v Iráku, Afghánistánu a Libyi".

Na rozdíl od odcházejícího ministra obrany Roberta Gatese podporuje Panetta začátek stahování Američanů z Afghánistánu.

Čtěte také:
Gates spojencům: Nespěchejte z Afghánistánu

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO nad Libyí ztratilo bezpilotní vrtulník
Severoatlantická aliance v Libyi přišla o jeden ze svých bezpilotních vrtulníků. Alianční velení v Neapoli ztratilo se strojem kontakt včera brzy ráno, když vrtulník prováděl zpravodajský a průzkumný let nad Libyí.

Libyjská státní televize zveřejnila záběry zničeného stroje, o kterém uvedla, že se jedná o sestřelený útočný vrtulník Apache.

Zdroj: ABC (USA)

---

Kaddáfí aliančním snahám stále uniká
Severoatlantická aliance bombarduje Libyi déle, než v roce 1999 bombardovala Srbsko během kosovského konfliktu, ale zatím se jí nedaří ukončit dvaačtyřicetiletou vládu Muammara Kaddáfího v této zemi nebo mu alespoň zabránit v útocích na jeho vlastní lidi.

Místo toho se nyní Aliance sama omlouvá za smrt civilistů a musí se vypořádat s nespokojeností na obou stranách Atlantiku ohledně legálnosti a ceny libyjské operace. Na druhou stranu se území kontrolovaná Kaddáfího silami neustále zmenšují a libyjským rebelům se daří přerušovat zásobování jeho sil palivem. Kaddáfího režim se také dostal do mezinárodní izolace, ale nikdo není schopen odhadnout, jak moc tento tlak Kaddáfí pod maskou odporu pociťuje. Náhlý kolaps jeho režimu je proto také možný.

Pravděpodobný je však také scénář, kdy sice Kaddáfí bude čelit čím dal větším nesnázím, jenže o to odhodlanější bude jeho snaha se nevzdát.

Čtěte také:
NATO: Pozemní vojsko v Libyi potřeba nebude
NATO tlačí na své členy do větší účasti v Libyi

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Zásah NATO v Sýrii není pravděpodobný
Náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Gabor Iklody prohlásil, že je nepravděpodobné, že Aliance zasáhne v Sýrii, jejíž prezident Bašár Asad slíbil připravit balík politických reforem, které by měly uklidnit tříměsíční povstání proti jeho autokratické vládě.

"Pokud se okolnosti nezhorší natolik, že by bylo nutné v Sýrii intervenovat kvůli obavě z vysokých ztrát na životech Syřanů, Aliance v Sýrii nezasáhne," uvedl Iklody s tím, že věří v přijetí nových zákonů v Sýrii, které by umožnily existenci dalších politických stran kromě Asadovy strany Baas a konání parlamentních voleb.

Čtěte také:
Rusko varuje Západ před zapojením do syrské krize
Evropa přijala sankce proti Sýrii

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

---

NATO brání důvěryhodnost mise v Libyi
Severoatlantická aliance brání důvěryhodnost své letecké mise v Libyi poté, co její bomba omylem zabila civilisty. Libyjská státní média zveřejnila tvrzení, že Aliance začala bombardovat kontrolní stanoviště dopravy na libyjských dálnicích. Italský ministr zahraničí Franco Frattini varoval, že "důvěryhodnost NATO je ohrožena" a vyzval Alianci, aby neposkytovala další munici Kaddáfího propagandistické válce.

"Domnívám se, že naše reputace a důvěryhodnost je nezpochybnitelná. Problematický je fakt, že Kaddáfího režim používá lidské štíty a střílí rakety z mešit," reagoval na obvinění mluvčí Aliance Mike Bracken s tím, že NATO se vždy snaží vyhnout se civilním obětem. Jeho slova přišla poté, co Aliance uznala, že její bomba zabila v Tripolisu devět civilistů.

Čtěte také:
Libye: NATO poprvé přiznalo smrt civilistů
Libyjská vláda falšuje "důkazy" o náletech NATO

Zdroj: AFP (Francie) 

epl natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.