Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Dánsko bude cvičit vojáky bojovat s ruskými dezinformacemi

18. července 2017  17:12
Dánské jednotky na cvičení Sabre Strike v Pobaltí | foto: Lithuanian Land Forces

Dánsko bude cvičit vojáky bojovat s ruskými dezinformacemi

Než budou vysláni k praporu NATO v Estonsku, dostane se dvěma stovkám dánských vojáků výcviku, jak se vypořádat s ruskými dezinformacemi, uvedl ministr obrany Claus Hjort Frederiksen. „Jedná se o zcela nový svět. Dánské jednotky si toho musí být mimořádně vědomy. Proto jsem se dohodl s ozbrojenými silami, že vojáci vyslaní do Estonska budou informováni a proškoleni v ochraně sebe samotných,“ prohlásil ministr. Snadno si můžeme představit, že budou čelit zastrašování a fámám, uzavřel ministr.

Kam dál?
USA poprvé nasadily Patrioty v Pobaltí (14.7. 2017)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Francouzský NGŠ se vzepřel Macronovým návrhům na škrty v rozpočtu

Pouze s nepatrným politickým odporem se dosud musel potýkat francouzský prezident Emmanuel Macron, nyní ovšem začíná jednat s generálním štábem armády, který se brání jím navrženým úsporným opatřením.

Proti záměru vlády snížit letošní obranný rozpočet o 850 milionů eur dramaticky protestoval náčelník generálního štábu generál Pierre de Villiers. „Nenechám se komandovat ministerstvem financí,“ uvedl generál ke snahám zasáhnout do 32,7miliardového rozpočtu armády.

„Jsem váš šéf,“ prohlásil o den později při svém proslovu před vojáky prezident s tím, že není vhodné vést určité debaty na veřejnosti. Prezident potvrdil setrvání de Villierse ve funkci, zdůraznil však vyšší pozici politiků v hierarchii velení.

Kam dál?
Francouzský velitel letectva využíval stíhačku pro víkendové výlety (29.6. 2017)

Zdroj: Handelsblatt (Německo)

---

USA „zrychlují“ rozhovory o názvu Makedonie

Makedonie je ve sporu s Řeckem kvůli shodě názvu státu s řeckým regionem v sousedství. Před vstupem země do Severoatlantické aliance je nutno tento spor vyřešit. „Vyjednávání ohledně sporného jména se zrychlilo a během tří nebo čtyř měsíců by mohlo být uzavřeno. Na podzim, ve stejné době, by mohla být vyřešena i záležitost vstupu do Aliance,“ uvedla agentura RIA Novosti z Atén. Zdroje agentury uvádí, že jednání bylo urychleno Spojenými státy.

Kam dál?
Aby mohla do NATO, musí se Makedonie přejmenovat, vzkazuje Řecko (15.6. 2017)

Zdroj: B92 News (Srbsko)

---

Čínské letectvo cvičilo nedaleko Japonska

V minulém týdnu Čína uskutečnila letecké cvičení poblíž Japonska a Tchaj-wanu, jehož cílem bylo zdokonalit schopnosti jednotek operovat nad mořem, uvedla agentura Reuters. Naše stroje proletěly úžinou okolo ostrovů Miyako a skrze kanál Bashi, napsalo čínské letectvo na svém blogu. Za „neobvyklý“ označilo incident průletu šesti bombardérů Xian H-6 japonské ministerstvo obrany.

Událost jsme důsledně monitorovali, letouny proletěly těsně kolem naší zóny vzdušné obrany, uvedlo ministerstvo národní obrany Tchaj-wanu. Region by se s tím měl vyrovnat, relevantní strany by neměly nic zveličovat, vše bude v pořádku, až si zvyknou, uvedlo čínské ministerstvo obrany.

Kam dál?
USA vyvíjejí novou taktiku pro uplatnění vlivu v Jihočínském moři (14.6. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Jordánský vrah tří amerických vojáků byl odsouzen na doživotí

Nad jordánským vojákem, který na vojenské základně zastřelil tři americké důstojníky, vynesl vojenský soud rozsudek doživotního trestu, uvedla Jordánská tisková agentura. V listopadu 2016 byli před leteckou základnou krále Fajsala v okrsku Maan zastřeleni tři instruktoři ze speciálních sil armády Spojených států. Desátník Maarek Sami Tawayha byl tribunálem odsouzen za úkladnou vraždu více než jedné osoby a porušení vojenských rozkazů a nařízení. Soud dále nařídil degradovat odsouzeného do hodnosti vojína a vyřadit jej z vojenské služby.

Kam dál?
Američtí instruktoři byli zabiti na základně v Jordánsku (8.11. 2016)

Zdroj: The Jordan Times (Jordánsko)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.