natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Dánsko bude cvičit vojáky bojovat s ruskými dezinformacemi

  18. července 2017  17:12

  Dánské jednotky na cvičení Sabre Strike v Pobaltí | foto: Lithuanian Land Forces

  Dánsko bude cvičit vojáky bojovat s ruskými dezinformacemi

  Než budou vysláni k praporu NATO v Estonsku, dostane se dvěma stovkám dánských vojáků výcviku, jak se vypořádat s ruskými dezinformacemi, uvedl ministr obrany Claus Hjort Frederiksen. „Jedná se o zcela nový svět. Dánské jednotky si toho musí být mimořádně vědomy. Proto jsem se dohodl s ozbrojenými silami, že vojáci vyslaní do Estonska budou informováni a proškoleni v ochraně sebe samotných,“ prohlásil ministr. Snadno si můžeme představit, že budou čelit zastrašování a fámám, uzavřel ministr.

  Kam dál?
  USA poprvé nasadily Patrioty v Pobaltí (14.7. 2017)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Francouzský NGŠ se vzepřel Macronovým návrhům na škrty v rozpočtu

  Pouze s nepatrným politickým odporem se dosud musel potýkat francouzský prezident Emmanuel Macron, nyní ovšem začíná jednat s generálním štábem armády, který se brání jím navrženým úsporným opatřením.

  Proti záměru vlády snížit letošní obranný rozpočet o 850 milionů eur dramaticky protestoval náčelník generálního štábu generál Pierre de Villiers. „Nenechám se komandovat ministerstvem financí,“ uvedl generál ke snahám zasáhnout do 32,7miliardového rozpočtu armády.

  „Jsem váš šéf,“ prohlásil o den později při svém proslovu před vojáky prezident s tím, že není vhodné vést určité debaty na veřejnosti. Prezident potvrdil setrvání de Villierse ve funkci, zdůraznil však vyšší pozici politiků v hierarchii velení.

  Kam dál?
  Francouzský velitel letectva využíval stíhačku pro víkendové výlety (29.6. 2017)

  Zdroj: Handelsblatt (Německo)

  ---

  USA „zrychlují“ rozhovory o názvu Makedonie

  Makedonie je ve sporu s Řeckem kvůli shodě názvu státu s řeckým regionem v sousedství. Před vstupem země do Severoatlantické aliance je nutno tento spor vyřešit. „Vyjednávání ohledně sporného jména se zrychlilo a během tří nebo čtyř měsíců by mohlo být uzavřeno. Na podzim, ve stejné době, by mohla být vyřešena i záležitost vstupu do Aliance,“ uvedla agentura RIA Novosti z Atén. Zdroje agentury uvádí, že jednání bylo urychleno Spojenými státy.

  Kam dál?
  Aby mohla do NATO, musí se Makedonie přejmenovat, vzkazuje Řecko (15.6. 2017)

  Zdroj: B92 News (Srbsko)

  ---

  Čínské letectvo cvičilo nedaleko Japonska

  V minulém týdnu Čína uskutečnila letecké cvičení poblíž Japonska a Tchaj-wanu, jehož cílem bylo zdokonalit schopnosti jednotek operovat nad mořem, uvedla agentura Reuters. Naše stroje proletěly úžinou okolo ostrovů Miyako a skrze kanál Bashi, napsalo čínské letectvo na svém blogu. Za „neobvyklý“ označilo incident průletu šesti bombardérů Xian H-6 japonské ministerstvo obrany.

  Událost jsme důsledně monitorovali, letouny proletěly těsně kolem naší zóny vzdušné obrany, uvedlo ministerstvo národní obrany Tchaj-wanu. Region by se s tím měl vyrovnat, relevantní strany by neměly nic zveličovat, vše bude v pořádku, až si zvyknou, uvedlo čínské ministerstvo obrany.

  Kam dál?
  USA vyvíjejí novou taktiku pro uplatnění vlivu v Jihočínském moři (14.6. 2017)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Jordánský vrah tří amerických vojáků byl odsouzen na doživotí

  Nad jordánským vojákem, který na vojenské základně zastřelil tři americké důstojníky, vynesl vojenský soud rozsudek doživotního trestu, uvedla Jordánská tisková agentura. V listopadu 2016 byli před leteckou základnou krále Fajsala v okrsku Maan zastřeleni tři instruktoři ze speciálních sil armády Spojených států. Desátník Maarek Sami Tawayha byl tribunálem odsouzen za úkladnou vraždu více než jedné osoby a porušení vojenských rozkazů a nařízení. Soud dále nařídil degradovat odsouzeného do hodnosti vojína a vyřadit jej z vojenské služby.

  Kam dál?
  Američtí instruktoři byli zabiti na základně v Jordánsku (8.11. 2016)

  Zdroj: The Jordan Times (Jordánsko)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media