Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA poprvé nasadily Patrioty v Pobaltí

14. července 2017  19:35
Systém Patriot | foto: NATO Photos

USA poprvé nasadily Patrioty v Pobaltí

Spojené státy nasadily v Litvě baterii palubních protiletadlových raket Patriot ke cvičením Severoatlantické aliance. Při těch byl tak mimo jiné poprvé do Pobaltí zaveden a vyzkoušen pokročilý obranný systém.

„Baterie Patriot byla umístěna na vojenskou leteckou základnu Šiauliai před cvičením Tobruk Legacy a bude stažena s koncem cvičení 22. července,“ řekla mluvčí litevského ministerstva obrany.

Vojenská cvičení NATO se odehrávají před rozsáhlým cvičením Zapad 2017, které pořádá Rusko a Bělorusko. Představitelé Aliance se domnívají, že by se na hranicích Polska a tří pobaltských států mohlo objevit více než 100 000 vojáků, což by ze cvičení dělalo největší od roku 2013.

Kam dál?
Ruské protiponorkové vrtulníky trénovaly v Pobaltí střelbu (13.7. 2017)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Turecku dodá raketovou obranu Rusko

Turecko se dohodlo s Ruskou federací, že zaplatí 2,5 miliardy dolarů za získání nejmodernějšího ruského systému protiraketové obrany S-400, oznámil představitel turecké vlády. Signalizuje to odklon od Severoatlantické aliance, která držela Turecko orientováno na Západ po více než šest desetiletí.

Předběžná dohoda stanovuje, že Turecko obdrží dvě raketové baterie S-400 v příštím roce a poté vyrobí další přímo v Turecku, potvrdil nejmenovaný představitel Turecka. Mluvčí ruské společnosti pro vývoz zbraní Rosoboronexport OJSC uvedl, že momentálně nebude komentovat podrobnosti o dohodě s Tureckem.

Kam dál?
Rusko dodá Turecku raketový systém S-400 (30.6. 2017)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Německo a Francie společně vyvíjejí stíhačku

Německo a Francie chtějí společně vyvinout nový stíhací letoun. Ten by měl nahradit stávající stroje, a tudíž i Eurofighter. „Naší touhou je mít novou generaci společných bojových letounů,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek, při ukončení francouzsko-německého summitu ministrů v Paříži. „Je to velká revoluce, ale my se revolucí nebojíme,“ dodal.

Německá kancléřka Angela Merkel tvrdí, že do poloviny roku 2018 by měl být vypracován plán vývoje společného letounu. Existují další společné projekty v oblasti obrany, včetně dronů a družic.

Zdroj: T-Online (Německo)

---

Američané se účastní jihoafrického cvičení

Jihoafrické jednotky hostí příslušníky americké armády na cvičení, které má simulovat misi Organizace spojených národů k zastavení probíhajícího ozbrojeného konfliktu, podobnou jako například právě probíhající misi v Kongu. Cvičení začne ve vojenském prostoru Lohatla v Severním Kapsku a skončí 4. srpna. Podle informací jihoafrické vlády se cvičení zúčastní také americké nákladní letadlo C-17 a další vojenská technika.

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO je skeptické k velikosti ruského cvičení Zapad

Ačkoliv Severoatlantická aliance přivítala nově započatý dialog s Ruskem, má vážné pochybnosti, o skutečném rozsahu ruských vojenských cvičení. Naposledy se cvičení takovéto velikosti uskutečnilo těsně před invazí na Krym.

Ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško řekl novinářům, že vláda Ruské federace bude zcela transparentně informovat o nadcházejících vojenských cvičeních v září v západním Rusku a Bělorusku, v blízkosti hranice se státy Aliance. Gruško také prohlásil, že se nepředpokládá, že by na některém z plánovaných cvičení Zapad bylo více než 13 000 vojáků. Pokud by Rusko počet 13 tisíc přesáhlo, znamenalo by to, že by podle dohody OBSE Rusko bylo povinno umožnit jiným vládám, aby mohly formálně navštívit cvičení. „Pokud cvičení dosáhne prahu stanoveného vídeňským dokumentem, bude pozorování umožněno,“ řekl Gruško. „Pokud ne, tak ne.“

Kam dál?
Rusko rozšiřuje svou armádu, Aliance pochybuje o záměrech (7.7. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

oko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.