Co psala světová média o Severoatlantické alianci

ČR: Posily do Afghánistánu, stažení z Iráku

Vydáno 06.12.2007

ČR: Posily do Afghánistánu, stažení z Iráku
Dolní komora českého parlamentu odsouhlasila vládní plán na stažení 80 z celkového počtu 100 vojáků v Iráku. Odchod by měl být uskutečněn do druhé půle příštího roku. Ze 195 poslanců hlasovalo pro 129, 45 bylo proti a 21 se zdrželo. Pět poslanců nebylo přítomno.

Češi jsou umístěni v jižním Iráku, kde hlídají britskou základnu. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se zbývajících 20 vojáků zaměří na výcvik členů iráckých ozbrojených složek.

Při jiném hlasování parlament schválil vyslání posil pro alianční misi v Afghánistánu. V zemi má ČR asi 225 vojáků. Jejich počet by se mohl zvýšit až na 415. Praha se také bude nadále podílet na misi v Kosovu, kde se 550 českých vojáků účastní mise KFOR. Česká republika v roce 2008 pošle své vojáky také do Bosny a Hercegoviny.

Všechna tato rozhodnutí ale ještě musí schválit senát.

Čtěte také:
Čeští bezpečnostní experti: Zahraniční mise jsou klíčové

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Řecko a Makedonie opět k jednacímu stolu
Athény a Skopje budou znovu projednávat otázku oficiálního názvu Republiky Makedonie. Spor o název přitom ohrožuje vstup Makedonie do Severoatlantické aliance. Jednání zprostředkoval zvláštní pověřenec OSN Matthew Nimetz. „Stabilita a spolupráce jsou v balkánském regionu extrémně důležité,“ řekl Nimetz po setkání s řeckou ministryní zahraničí Dorou Bakoyannis. „Není to neřešitelná záležitost. Ten problém si žádá řešení,“ dodal.

Většina států uznává Makedonii pod názvem Republika Makedonie. Řekové jsou ale přesvědčeni, že používání tohoto názvu znamená, že si stát dělá nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Řecko, dlouholetý člen NATO, už dokonce pohrozilo, že zablokuje přijetí Makedonie do Aliance. Během rozhovorů v New Yorku, které se odehrály minulý měsíc, Makedonie odmítla vzdát se svého jména. Připustila nicméně, že při bilaterálních jednáních s Athénami by mohla používat jiný název. Řecko ale žádá, aby země používala jiné jméno při všech mezinárodních jednáních.

Makedonie, která sousedí se srbskou provincií Kosovo, má na svém území albánskou menšinu – hrozí tedy, že se případné nepokoje v Kosovu, související s vyhlášením jeho nezávislosti, přesunou i na její půdu.

Čtěte také:
Začínají nová jednání o názvu Makedonie

Zdroj: New York Times (USA)

---

Polsko: O štítu zatím jednat nebudeme
V současnosti neprobíhají žádné rozhovory o americkém protiraketovém štítu, oznámil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Sikorski tak reagoval na novinové články, ve kterých se tvrdí, že Polsko oddaluje rozhovory s USA. „Premiér oznámil, že konzultace proběhnou nejprve s NATO, poté s Českou republikou a dalšími sousedy. Až potom budeme ochotni jednání obnovit,“ uvedl Sikorski.

Čtěte také:
Polsko chce jednat s Ruskem o protiraketovém štítu

Zdroj: Teheran Times (Írán)

---

Řím a Madrid: Je třeba nové strategie pro Afghánistán
Itálie a Španělsko se shodly na tom, že strategie, kterou uplatňuje mezinárodní společenství v Afghánistánu, musí být pozměněna. Tato výzva padla při setkání ministrů zahraničí obou zemí, Massima D’Alemy a jeho protějšku Miguela Angela Moratinose, v jihoitalské Neapoli.

D’Alema řekl, že změny by měly zahrnovat například svolání mezinárodní konference o Afghánistánu a vyslání stálého zástupce OSN do země. OSN by prý do Afghánistánu mělo vyslat prominentní politickou figuru.

Zástupci obou států se při svém setkání také shodli na tom, že by EU měla sehrávat větší úlohu při řešení konfliktu na Blízkém východě.

Čtěte také:
NATO standardizuje měřítka pokroku v Afghánistánu

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Scheffer: Obvinění vojáků je záležitostí Polska
Severoatlantická aliance se nebude vměšovat do záležitosti polských vojáků obviněných z válečných zločinů v Afghánistánu, oznámil to šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer. Představitelé Aliance se proto nebudou podílet na vyšetřování a výsleších vojáků – organizace se podle Scheffera plně spoléhá na odpovědnost a kompetenci Polska. Scheffer toto prohlásil po svém setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.

Šest polských vojáků sloužících v rámci mise NATO v Afghánistánu se podílelo na srpnovém incidentu, během kterého bylo zastřeleno 16 afghánských civilistů včetně žen a dětí. Šestice byla zatčena v listopadu v západopolském městě Poznaň.

Čtěte také:
Poláci obviněni ze zabití šesti civilistů

Zdroj: United Press International (USA)

 

 

egi natoaktual.cz