natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Čeští bezpečnostní experti: Zahraniční mise jsou klíčové

  13. října 2006  11:11

  Čeští bezpečnostní experti: Zahraniční mise jsou klíčové
  Jedním z hlavních výstupů diskuze s bezpečnostními odborníky, kterou uspořádal ministr obrany Jiří Šedivý přímo na půdě ministerstva, bylo zdůraznění významu zahraničních operací Armády ČR. „Zahraniční mise nejsou žádným bonusem. V dnešní době jsou naplněním smyslu armády,“ řekl bývalý československý ministr obrany Luboš Dobrovský.

  Panelisté také kritizovali skutečnost, že se armáda setkala s drastickými rozpočtovými škrty, a to právě v situaci, kdy má na kontě úspěšné zahraniční mise.

  Příčinu tohoto stavu hledali distkutující zejména v nedostatečné informovanosti politiků i veřejnosti.  „Armáda musí najít způsob, jak přesvědčit veřejnost o svém významu, i když to v mírové situaci není nikdy lehké,“ poznamenal novinář František Šulc.

  V průběhu setkání ministr Šedivý několikrát vyjádřil své přání, aby se obecné diskuse o budoucnosti armády účastnil i širší okruh odborníků a také veřejnost.

  Diskuze se zúčastnili například náčelník Generálního štábu Pavel Štefka se svými zástupci, generály Jaroslavem Kolkusem a Františkem Hrabalem, někteří bývalí političtí a armádní činitelé. Přítomni byli i akademici, jako například sociolog Ivan Gabal.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  ---

  Aliance vyhrála bitvu na jihu Afghánistánu
  Afghánské a alianční jednotky zabily na 20 povstalců v jihoafghánské provincii Kandahár. Vládní jednotky zde byly napadeny zhruba šedesáti bojovníky.

  Mise ISAF, podle svého vyjádření, v tom samém regionu minulý měsíc v rámci operace Medúza uštědřila silám Talibanu nejdrtivější porážku od roku 2001.
   
  Zdroj: The News International (Pákistán)

  Čtěte také:
  Jednotky ISAF ukončily operaci Medúza

  ---

  Jihokorejci si přejí vlastní jaderný program
  Většina Jihokorejců se domnívá, že Soul by měl na test jaderné zbraně svého severního souseda reagovat zahájením vlastního zbrojního programu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro deník JoongAng Ilbo. V něm se 65 procent respondentů vyslovilo pro vlastní jaderný program své země. Zhruba stejný počet obyvatel se zároveň domnívá, že politika dialogu s KLDR selhala. Celých 75 procent dotázaných je pak přesvědčeno, že vláda by měla přehodnotit humanitární a ekonomickou spolupráci s KLDR.

  Představitelé státu ale podle svého vyjádření nemají v plánu zahájit jaderné zbrojení. Připomněli také, že Jižní Koreu chrání americký protiraketový systém. Jižní Korea je s KLDR, která disponuje na 1,2 milionu vojáků, stále teoreticky ve válečném stavu.

  Zdroj: Pravda (Slovensko)

  Čtěte také:
  NATO ostře odsoudilo jaderné testy Severní Koreje
  Severní Korea: Epicentrum krize

  ---

  Další společné cvičení aliance a Ruska
  V rámci summitu NATO-Rusko se uskuteční společné cvičení ozbrojených sil obou aktérů. Cvičení se koná pod záštitou ruského ministerstva obrany. Akce se zúčastní na 60 vojáků z jedenácti států NATO a jejich 80 ruských kolegů. Akce je zaměřená na velení a řízení raketové obrany.

  Jedná se již o třetí cvičení tohoto typu. První se odehrálo roku 2004 v USA, druhé o rok později v Nizozemsku. Cvičení je důležitým pokrokem v praktické spolupráci mezi NATO a Ruskou federací ve smyslu, který nastínila římská deklarace z roku 2002.

  Zdroj: PresZoom (Nizozemsko)

  Čtěte také:
  NATO a Rusko – Naděje v realismu

  ---

  Ministryně zahraničí Maďarska navštívila USA
  Maďarská ministryně zahraničí Kinga Goncz se při své návštěvě USA setkala se svojí americkou kolegyní Condoleezzou Rice. Hlavním tématem jednání byl nadcházející summit NATO v Litvě. Rice popsala vztahy USA s Maďarskem jako „výtečné“, Goncz zase vyjádřila své potěšení nad tím, že Američané věnují velkou pozornost 50. výročí sovětské invaze do Maďarska.

  Na dnešek má maďarská ministryně v plánu setkání s další důležitou postavou americké politiky, kterou je floridský guvernér Jeb Bush. V Miami s ním bude projednávat téma demokracie na Kubě.

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media