natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Česko je blíž k výstavbě Mnohonárodního střediska leteckého výcviku

  22. února 2013  14:00

  Simulátor vrtulníku Mi-17 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Česko je blíž k výstavbě Mnohonárodního střediska leteckého výcviku

  Zástupci ministerstev obrany České republiky, USA, Chorvatska a Slovenska podepsali na okraj zasedání ministrů obrany zemí NATO konaného v Bruselu prohlášení o záměru (Letter of intent) k výstavbě Mnohonárodního střediska leteckého výcviku (MATC) v ČR. Podpis prohlášení stvrzuje politickou vůli pokračovat v konkrétních krocích, na jejichž konci by mělo stát výcvikové středisko založené na sdílení schopností a kapacit členských zemí NATO.
   
  Jedním z cílů MATC je podle ministerstva obrany ČR standardizace postupů při leteckém výcviku, která přispěje ke zvýšení interoperability v rámci NATO.

  Projekt MATC byl oficiálně schválen na loňském summitu NATO v Chicago jako součást alianční iniciativy Smart Defence.

  Kam dál?
  Alianční vrtulníkové centrum vznikne v Česku do čtyř let (22.11. 2012)
  V Česku vznikne vrtulníkové výcvikové centrum pro spojence (21.5. 2012)
   
  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  ---

  USA a NATO uvažují o zachování současné velikosti afghánské armády až do roku 2018

  USA a Severoatlantická aliance zvažují možnost zachovat současnou velikost afghánské armády čítající na 352 tisíc vojáků až do roku 2018, což je o tři roky déle, než bylo původně zamýšleno. Ačkoliv se měl počet příslušníků Afghánských národních bezpečnostních sil (ANSF) snížit v roce 2015 o třetinu, obavy z možných negativních důsledků tohoto kroku přinutily představitele USA a NATO vytvořit alternativní plán. Ten však bude vyžadovat od Západu nárůst finanční podpory v řádech miliard dolarů.
   
  „Jsem si jistý, že budeme schopní financovat afghánské síly takovéto velikosti,“ reagoval na otázku ohledně zvýšených výdajů generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tím, že je to pořád levnější, než financovat přítomnost zahraničních jednotek v zemi. 
   
  Hlavním účelem nového plánu je podle představitelů NATO přesvědčit afghánskou vládu a další spojence v regionu o dlouhodobé podpoře USA a NATO afghánské budoucnosti. „Jde o  silný a pozitivní důkaz toho, že naše síly budou podporovány dlouhodobě,“ nechal se slyšet mluvčí afghánského prezidenta.
   
  Kam dál?
  Afghánská armáda dosahuje lepších výsledků díky snížení standardů, tvrdí zpráva (15.2. 2013)
  Afghánistán považuje po stažení 4 miliardy ročně (17.5. 2012)
   
  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Obama má nový tip na velitele sil NATO v Evropě: generál Breedlove

  Generál amerického letectva Philip M. Breedlove by se měl stát novým vrchním velitelem spojeneckých sil v Evropě, uvedl představitel NATO pod podmínkou anonymity, neboť americký prezident Barack Obama ještě nezveřejnil svou volbu oficiálně. Generál Breedlove v současnosti slouží jako velitel amerického letectva pro Evropu a Afriku a na pozici velitele sil USA a NATO v Evropě by měl nahradit admirála Jamese G. Stavridise, který danou funkci zastává od roku 2009.
   
  Generála Stavridise měl původně vystřídat generál John R. Allen, tou dobou vrchní velitel spojeneckých sil v Afghánistánu, ten ale minulý týden prohlásil, že odchází do výslužby a o danou pozici se ucházet nebude.

  S informací, že novou volbou je generál Breedlove, přišel ministr obrany USA Leon Panetta na schůzce ministrů obrany členských zemí NATO.
   
  Kam dál?
  Generál Allen nebude velitelem sil NATO, odejde do výslužby (20.2. 2012)
   
  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  Šéf NATO vyzývá spojence, aby zastavili škrty v obraně

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Ramussen vyzval spojence, aby zvrátili omezování obranných výdajů, jakmile se jejich hospodářská situace zlepší. Jeho apel přichází v době, kdy američtí představitelé varovali před možnými negativními dopady, jež snižování obranného rozpočtu USA na Severoatlantickou alianci může mít.

  „Pokud škrty v obraně budou pokračovat, budou mít negativní vliv na naší schopnost zajistit efektivní obranu a ochranu naší populace,“ vyjádřil své obavy Rasmussen před začátkem setkání ministrů obrany zemí NATO.
   
  „Podle nás by se mohla alianční připravenost snížit, pokud dojde k rozpočtovým škrtům,“ sdělil novinářům mluvčí Pentagonu George Little. USA přitom již několik let žádají evropské státy, aby převzaly větší odpovědnost za obranné výdaje NATO.
   
  Kam dál?
  Rasmussen: Škrty v obraně by mohly ohrozit sílu Aliance (31.1. 2013)
   
  Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

  ---

  Německý vojenský export do zemí Zálivu se v roce 2012 zdvojnásobil

  Německý vývoz vojenského materiálu do zemí Perského zálivu se meziročně více než  zdvojnásobil. Zatímco v roce 2011 exportovalo Německo do šesti zemí sdružených v Radě pro spolupráci arabských států v Zálivu (GCC) materiál v hodnotě 570 milionů eur, za loňský rok dosáhl vývoz téměř 1,5 miliardy eur. Nejvíce se přitom zvýšil export do Saudské Arábie, jenž je opozicí kritizovaný nejvíce, především kvůli stavu lidských práv v cílové zemi. Většina vojenského materiálu nakoupeného Saudskou Arábií přitom slouží k zajištění bezpečnosti na hranicích.
   
  „Nejhorší porušování lidských práv již není důvodem pro zamítnutí souhlasu k exportu,“ komentoval počínání vlády opoziční poslanec Jan van Aken. „Takovýto vývoz není v zájmu Německa,“ uvedl již dříve opoziční poslanec za Stranu Zelených Jürgen Trittin.
   
  Kam dál?
  Americký export zbraní loni kvůli Íránu vzrostl na trojnásobek (28.8. 2012)
   
  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
   

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media