Co psala světová média o Severoatlantické alianci

V Černém moři začíná cvičení Sea Breeze

Vydáno 28.06.2021
Krátce po incidentu z minulého týdne mezi Ruskem a britským torpédoborcem byla v Černém moři zahájena nadnárodní námořní cvičení Sea Breeze.  

Příslušníci ukrajinské námořní pěchoty ve výcvikovém středisku Shirokyi Lan během cvičení Sea Breeze | foto: U.S. NAVY

Rusko upozorňuje, že je připraveno střílet na vojenské lodě vplouvající do teritoriálních vod u Ukrajiny, které si nárokuje.

Tato námořní cvičení probíhají každým rokem. Cvičení by se mělo zúčastnit 5 tisíc vojáků, 32 lodí, 40 letadel, 18 speciálních jednotek a potápěčský tým. Cvičení v Černém moři byla zahájena krátce poté, co Rusko prohlásilo, že vypálilo varovné výstřely a shodilo bomby do cesty britskému torpédoborci, který byl proto nucen změnit kurz v oblasti poblíž krymského města Sevastopol.

Cvičení, která pořádají Spojené státy americké společně s Ukrajinou, se účastní i země, jako je Izrael a Pákistán. „Pákistán je mezi zúčastněnými zeměmi a pákistánský vojenský přidělenec pro Ukrajinu se zúčastní jako pozorovatel,“ uvedl mluvčí pákistánského námořnictva. Právě pákistánské letectvo a Izrael se v minulosti účastnili pokročilého leteckého výcviku pod vedením USA.

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR), Dawn (Pákistán)

šar; natoaktual.cz