Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Bundeswehr stahuje svá plavidla z protipirátské mise

Vydáno 09.08.2016

Fregata německých ozbrojených sil. (Ilustrační foto) | foto: Bundeswehr/Florian Draxler

Bundeswehr stahuje svá plavidla z protipirátské mise

Lodě německé armády se po osmi letech vrací z protipirátské mise v oblasti Afrického rohu. Návratem fregaty „Bayern“ a tankeru „Spessart“ ovšem německá mise zcela nekončí. Na velitelství mise Evropské unie v Džibuti zůstává 32 důstojníků, záchranářů a pracovníků logistiky.

Operace Atalanta je považována za jednu z nejúspěšnějších akcí Bundeswehru, od roku 2014 nedošlo v Adenském zálivu k žádným útokům.

Kam dál?
Německo chce větší vojenskou roli v EU a v NATO (12.7. 2016)

Zdroj: Die Welt (Německo)

---

Srbsko pořádá společné cvičení s Ruskem

Srbsko bude hostit společné cvičení vzdušných sil, kterého se zúčastní jednotky ruské armády. Do akce „Slovanské bratrství 2016“ se zapojí také Bělorusko. Manévry představují pokračování spolupráce mezi vzdušnými silami obou států, tato započala cvičením v roce 2014, uvedlo srbské ministerstvo obrany. Srbsko svými závazky dlouhodobě balancuje mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem.

Balkánský stát dříve vyjádřil zájem o vstup do Evropské unie a navázal partnerské vztahy s NATO, kvůli bombardování a vytlačení srbské armády z Kosova je ovšem popularita Aliance v Srbsku dlouhodobě nízká. Země je také do značné míry závislá na dodávkách energie z Ruska.

Kam dál?
Srbové by podle průzkumu chtěli do Evropské unie, NATO je neláká (28.7. 2016)

Zdroj: International Business Times (USA)

---

Napětí na Krymu se zvyšuje

V severní části poloostrova Krym byl hlášen přesun dlouhých konvojů těžkých ruských zbraní. Konvoje byly spatřeny nedaleko ukrajinských hranic s okupovaným poloostrovem, napětí obyvatel roste.

Přesuny jednotek a vybavení jsou pravděpodobně spojeny s nadcházejícím velkým cvičením ruské armády, nazvaným Kavkaz 2016, uvedl představitel vojenské zpravodajské služby Ukrajiny Vadim Skibitsky.

Kam dál?
Aktivisté spatřili ruskou techniku podél severních hranic Krymu (8.8. 2016)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Jak se mění turecká armáda

Turecká vláda Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) může od vyhlášení výjimečného stavu v zemi vydávat dekrety se silou zákona. Změny, na kterých nyní pracuje, budou mít zásadní dopad na strukturu turecké armády a civilně-vojenské vztahy v zemi. Soubor hlubokých úprav by se dal označit za „revoluční civilní transformaci.“

V nejvyšším vojenském výboru budou od nynějška o povyšování a dalších důležitých záležitostech armády spolurozhodovat vybraní ministři. Jednotlivá velitelství se od nynějška budou zodpovídat ministru obrany, prezident a premiér budou moci vydávat rozkazy velitelům přímo, bez komunikace s náčelníkem generálního štábu. Střední vojenské školy byly uzavřeny, stejný osud potká v následujících dvou letech i vojenské univerzity, v zájmu reformace.

Například veškeré průmyslové podniky, zařízení a loděnice patřící armádě přejdou pod správu ministerstva obrany. V dalších oblastech pak zastoupí armádu jiná ministerstva. Cílem reformy je rozdělit vojenskou moc a předat kontrolu armády do rukou civilistů, tvrdí představitelé blízcí AKP. Tento revoluční přesun moci civilním elitám nicméně zatím není demokratickým procesem, tato moc není sdílena, vládnoucí orgán postrádá odpovědnost a jeho činy jsou neprůhledné.

Kam dál?
Rapidní změny v turecké armádě vzbuzují obavy (5.8. 2016)

Zdroj: Al-Monitor (USA)

---

NATO chce posílit schopnosti doplňování paliva za letu

Severoatlantická aliance připravuje zásadní rozšíření svých schopností v oblasti tankování za letu. Nizozemsko a Lucembursko se dohodly na nákupu dvou letounů Airbus A330 MRTT, které mohou podporovat operace NATO, Evropské unie, a také mezinárodní a národní mise. Tankery jsou klíčové pro nasazení letectva na velké vzdálenosti.

Operace Aliance v Kosovu a Libyi odhalily, že v doplňování paliva za letu tkví zásadní nedostatek evropských bojových schopností. Nové letouny budou vyrobeny ve Francii, ve Španělsku projdou úpravou na tanker a v roce 2020 dorazí na svou základnu v Nizozemsku. Letka tankerů NATO se má v budoucnu dále rozšiřovat.

Kam dál?
Nizozemsko koupí pro potřeby NATO dva letouny na tankování paliva

Zdroj: NATO

voj; natoaktual.cz