Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Bude NATO chránit Izrael?

Vydáno 28.02.2008

Bude NATO chránit Izrael?
Vláda premiéra Ehuda Olmerta diskutuje návrh pozvat jednotky Severoatlantické aliance do pásma Gazy, tvrdí pracovníci izraelského ministerstva obrany. Podle nich Olmert zvažuje zahájení rozsáhlé operace v Gaze s cílem narušit silnou vojenskou síť organizace Hamás a zastavit pravidelné raketové útoky, které ohrožují blízké židovské komunity.

Po skončení operace se Olmert údajně chystá pohrozit, že izraelská armáda v oblasti zůstane až do příchodu mezinárodních jednotek, které by měly tlumit útoky ozbrojenců a umožnit silám Fatah prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse návrat do Gazy.

Návrh vyslat mezinárodní síly do Palestiny podpořilo v minulých měsících několik světových politiků, včetně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Mnozí izraelští představitelé se však obávají, že by zapojení mezinárodních sil znemožnilo další vojenské zásahy Izraele v Gaze. Pochybnosti panují i ohledně motivace nových jednotek. „Skutečně někdo věří, že by Francie nebo Belgie chránily Izrael? “ zeptal se sarkasticky jeden z izraelských úředníků.

Čtěte také:
Izrael: Potřebujeme NATO k zajištění své bezpečnosti
USA zvažují vyslání jednotek NATO na Západní břeh

Zdroj: WorldNetDaily (USA)

---

Kanaďané jsou ohledně Afghánistánu optimističtí
Kanadští představitelé, kteří se snaží přesvědčit Severoatlantickou alianci o nutnosti vyslat na jih Afghánistánu dalších tisíc vojáků, vsadili na optimistický tón. Kanadský ministr zahraničí Maxime Bernier doufá, že diplomatickým úsilím spolu s ministrem obrany Peterem MacKayem a  předsedou vlády Stephenem Harperem dosáhnou toho, že „spojenci porozumí důsledkům Manleyovy zprávy.“ V té se uvádí, že NATO by mělo poskytnout požadované posily, nebo čelit stažení kanadských jednotek z Afghánistánu.

„Věřím, že dostaneme to, co potřebujeme, do roku 2011,“ řekl Bernier a připomněl své vyjednávání s francouzskými a americkými protějšky, Bernardem Kouchnerem a Condoleezzou Rice. Další výzvy k podpoře kanadských vojáků hodlá přednést příští týden při setkání ministrů zahraničních věcí členských států NATO v Bruselu.

MacKay dementoval zprávy tisku o tom, že své jednotky se na jih Afghánistánu rozhodla vyslat Francie. Prohlásil, že pokud by Francouzi takové rozhodnutí učinili, věděl by o tom. Nepotvrdil ani americké rozhodnutí pomoci kanadským vojákům. Přesto však tvrdí, že s blížícím se setkáním v Bukurešti „je důvod k optimismu“.

Podle MacKaye není pochyb o tom, že kanadské jednotky budou ve vojenských operacích pokračovat i po roce 2009. Nutnost bojovat prý chápou obě největší kanadské politické strany, které budou o problému v příštích týdnech rozhodovat.

Čtěte také:
Odchod Kanady z ISAF by inspiroval ostatní, tvrdí ministr
Kanada dál varuje před stažením z Afghánistánu

Zdroj: Canada.com (Kanada)

---

NATO stupňuje pohotovost kvůli Kosovu
„Severoatlantická aliance zvýšila stupeň pohotovosti dvou záložních praporů, které mají zabránit případným násilnostem v Kosovu,“ uvedl nejmenovaný zdroj z Aliance. Změna se podle něj týká jednoho britského a jednoho spojeného rakousko-německého praporu. Oba jsou v současnosti umístěny mimo Kosovo.

Tento krok je jedním z opatření, které v posledních dnech přijala Aliance, aby čelila napětí na Srby obydleném severu provincie. „Několik posádek bylo přesunuto z různých oblastí na sever Kosova,“ informoval alianční zdroj.

Mluvčí NATO James Appathurai žádné detaily o operacích bezpečnostní mise KFOR, která v současnosti zahrnuje 16 tisíc vojáků, nekomentoval. Zdůraznil však, že po násilnostech z minulého týdne Aliance zvýšila svou přítomnost na severu země.

Čtěte také:
Protesty proti odtržení Kosova pokračují
Kosovský prezident spoléhá na pomoc NATO

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Island a NATO diskutují bezpečnostní otázky
Islandský předseda vlády Geir H. Haarde se setkal s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jaapem de Hoop Schefferem. Jejich diskuze se týkala především programu NATO pro podporu islandských schopností na pozorování a ochranu vzdušného prostoru. Tento program byl zahájen v roce 2007 jako reakce na odchod amerických sil ze země.

„Island je velmi potěšen, že několik států NATO, počínaje letos Francií, vyjádřilo zájem přispět k tomuto programu,“ řekl Haarde. Generální tajemník Aliance na oplátku poděkoval za významné přispění Islandu k misi ISAF v Afghánistánu.

Čtěte také:
Island vytvoří novou obrannou strategii

Zdroj: NATO

---

Do Bukurešti se sjedou i mladí vůdci
V době konání summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti, připravovaného na 2. až 4. dubna, uspořádá Rumunská zpravodajská služba (SRI) ve spolupráci s Atlantickou radou USA Summit mladých atlantistů (Young Atlanticist Summit). Program je zaměřen na snížení nedůvěry mladých lidí ve schopnost Spojených států a Aliance vyrovnat se s problémy globální bezpečnosti.

Sto dvacet účastníků summitu, kteří aspirují na pozice vůdců, analytiků a expertů Aliance, bude diskutovat témata budoucnosti transatlantických vztahů, priority NATO a jeho mise. „Osobně věřím, že summit mládeže má zvláštní význam jako událost v občanské společnosti i jako fórum pro budoucí odborníky na mezinárodní bezpečnost,“ řekl ředitel SRI George Maior. Patronem projektu je generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Čtěte také:
Speciální příloha - Summit NATO 2008 Bukurešť

Zdroj: Xinhua (Čína)


 

 

bzm natoaktual.cz